Na Politechnice Opolskiej wojskowi zachęcali studentów do wstępowania w szeregi Legii Akademickiej

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
W środę, 30 listopada wojskowi zachęcali studentów Politechniki Opolskiej, by zostali żołnierzami.
W środę, 30 listopada wojskowi zachęcali studentów Politechniki Opolskiej, by zostali żołnierzami. kpt. Piotr Płuciennik
W czwartek, 30 listopada na Politechnice Opolskiej wojskowi przeprowadzili akcję promocyjną, zachęcającą studentów do wstąpienia w szeregi „Legii Akademickiej”. VI edycja programu rozpocznie się w wakacje 2023 r. W dotychczasowych pięciu edycjach szkolenie ukończyło łącznie prawie 9 tys. studentów. Wśród nich spora grupa z opolskich uczelni.

Ścieżka kariery wojskowej jest dla studentów bardzo prosta. Muszą oni zacząć od kontaktu z koordynatorem Legii Akademickiej na swojej uczelni. Dla Politechniki Opolskiej od kilku lat jest to pani Anna Czabak.

- Pierwszy etap to 28-dniowe szkolenie w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Odbywa się czasie wakacji. Będą dwa turnusy. Student ma zakwaterowanie w koszarach, wyżywienie i umundurowanie. Oprócz tego za każdy dzień szkolenia otrzymuje 130 zł żołdu – tłumaczył mjr Tomasz Golec, oficer prasowy Ośrodka Zamiejscowego w Opolu Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Po zakończeniu pierwszego etapu, przed studentem otwiera się możliwość zastania podoficerem.

- Musi najpierw na uczelni odbyć 15-godzinne szkolenie teoretyczne. Następnie znów w czasie letniej przerwy semestralnej odbywa 21-dniowe szkolenie w ramach Legii Akademickiej. Po tym zostaje kapralem rezerwy – mówił mjr Golec.

Najtrudniejszy jest trzeci etap, czyli szkolenie na oficera. Trwa 62 dni i odbywa się tylko na uczelniach wojskowych. Jest to szkolenie cały czas praktyczne. Żeby się na nie dostać, z poprzednich szkoleń trzeba mieć jak najlepsze opinie.

Wojskowi cyklicznie zachęcają studentów do wstępowania w szeregi armii. 16 listopada podobne spotkanie informacyjne odbyło się na Uniwersytecie Opolskim, natomiast 7 grudnia planowane jest w Wyższej Szkole Bankowej.

Różne formy służby wojskowej

Jednak podczas spotkania na Politechnice Opolskiej wojskowi zachęcali nie tylko do Legii Akademickiej. Swoje stoiska informacyjne rozstawiły: Wojskowe Centrum Rekrutacji, 172 batalion lekkiej piechoty w Opola (obrona terytorialna), 10 Opolska Brygada Logistycznej i 4 Regiment - Stowarzyszenie Proobronne.

Por. Michał Gełej z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Opolu zachęcał do zgłaszania się do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.

- Jest przeznaczona dla osób, które nigdy nie były w wojsku i chcą odbyć szkolenie wojskowe. Składa się ona z dwóch etapów: szkolenia podstawowego trwającego 28 dni, po którym kandydata czeka przysięga wojskowa. Następnie jest szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej - trwające do 11 miesięcy. W tym okresie kandydat ma prawo wyboru i nie musi być skoszarowany – tłumaczył.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska