Na posesji naszej czytelniczki rosną nietypowe tulipany

fot. Archiwum
Kwiaty, które zakwitły w ogródku naszej Czytelniczki.
Kwiaty, które zakwitły w ogródku naszej Czytelniczki. fot. Archiwum
Na mojej posesji rosną dziwne tulipany, choć nigdy ich nie sadziłam - zadzwoniła do nas pani Joanna z Opola. - Starałam się ustalić, co to za gatunek, ale bez skutku, mimo że szukałam w wielu źródłach.

Tulipany rosną dziko na terenie regularnie zalewanym przez rzekę Odrę. Znajdują się w tym miejscu od roku 1945, czyli od czasu, kiedy przybyła tu moja rodzina. Wcześniej pewnie też tu rosły, ale jak widać nikt ich nie sadził, bo skupiska są nieregularne. Co ciekawe jedne tulipany mają sześć płatków, drugie aż osiem. Może Wam się uda ustalić, co to za gatunek?

Odpowiedź wbrew pozorom nie jest prosta, bo jak twierdzi Arkadiusz Nowak, biolog z Uniwersytetu Opolskiego, zdjęcie wszystkich niuansów nie oddaje.

- Jeśli kwiat ma pręciki owłosione, to może być Tulipa sylvestris, zwany też tulipanem dzikim - mówi biolog. - To jedna z odmian, które można zobaczyć w Polsce na łąkach i w zaroślach.

Tulipany rosną w Europie południowej, północnej Afryce i Azji. Niektóre źródła podają, że do Europy zachodniej przywędrowały w 1554 roku za sprawą Oghiera Ghiselin de Busbecq, ambasadora Imperium Osmańskiego na dworze Ferdynanda I, inne - że zostały przywiezione ze Sri Lanki przez Lopo Vaz de Sampayo, gubernatora kolonii portugalskich w Indiach.

Europejczycy, a zwłaszcza Holendrzy, pokochali tulipany, a prawdziwe szaleństwo zapanowało pod koniec drugiej połowy XVI wieku, gdy w 1637 roku tulipan Semper Augustus został sprzedany za astronomiczną wtedy kwotę 13 tysięcy guldenów! Dziś Holandia jest krajem przodującym w hodowli tulipanów, produkcji cebul i ich eksporcie.
- W Polsce uprawia się około 100 odmian tulipanów - opowiada Arkadiusz Nowak. - To bardzo popularny wiosenny kwiat.

I trudno się temu dziwić, bo tulipan nie ma dużych wymagań. Lubi jedynie miejsca nasłonecznione, bujnie rośnie w glebie próchniczej.

Rozróżniamy kilkanaście tysięcy odmian tulipanów ogrodowych, które różnią się m.in. wysokością roślin, barwą i kształtem kwiatów. Rośliny dorastają do 50-65 cm, kwitną w kwietniu i maju. Pierwsze rozkwitają tulipany botaniczne oraz ich odmiany. Potem rozchylają płatki m.in. mieszańce Darwina, tulipany liliokształtne i papuzie.

Jeśli ktoś z naszych Czytelników rozpozna gatunek tulipanów pani Joanny, prosimy o kontakt z redakcją.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska