Na program leczenia niepłodności samorząd województwa opolskiego chce wydać 3 miliony zł. Zostanie sfinansowana m.in. metoda in vitro

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Kompleksowy program ma pomóc rodzinom w posiadaniu dzieci.
Kompleksowy program ma pomóc rodzinom w posiadaniu dzieci. Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu
Samorząd województwa opolskiego chce przeznaczyć 3 miliony zł na leczenie niepłodności wśród mieszkańców regionu. Jednym z jego elementów ma być finansowanie metody in vitro. Łącznie z programu będzie mogło skorzystać 250 par. Ma on potrwać dwa lata. Niepłodność to jednak szerszy problem.

Jak tłumaczy Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, program ma być szerszy i bardzo kompleksowy. Jest on szyty na miarę mieszkańców regionu.

- Z jednej strony będzie zapewniał wsparcie w diagnostyce i leczeniu niepłodności. Dlatego spotkaliśmy się tutaj, w Ośrodku Diagnostyki i Leczenia Niepłodności. Natomiast z drugiej strony chcemy również objąć opieką tych, którzy stoją przed problemem leczenie onkologicznego, żeby móc zabezpieczyć ich płodność do czasu, kiedy zostaną wyleczeni – tłumaczy wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.

Dr Marek Chowaniec, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, zwraca z kolei uwagę, że niepłodność jest sporym problemem społecznym. Ponad 20 procent par ma z tym problem.

- Według definicji niepłodność pojawia się, jeśli ciąża nie pojawia się przez 12 miesięcy regularnego współżycia bez zabezpieczeń – tłumaczy lekarz.

Kompleksowy program to jednak nie tylko leczenie niepłodności, ale w dużym stopniu również danie rodzinom alternatywnej szansie na rodzicielstwo, jaką jest adopcja.

- Obecnie w pieczy zastępczej jest ok. 500 dzieci. Są pod opieką, ale jeśli znalazłyby swoje rodziny zastępcze, z pewnością wpłynęłoby to na ich rozwój. Chcemy zapewnić szczęście parom, które chcą być rodzicami – zapewnia Zuzanna Donath-Kasiura.

Podobnie uważa Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu.

- Dla wielu rodzin jesteśmy ostatnią deską ratunku. Kiedy nie uda się im w centrum leczenia niepłodności, można zostać rodzicem w inny sposób. Zwykle mamy 40 adopcji rocznie. Jest to dobre rozwiązanie dla obu stron, zarówno potencjalnego rodzica, jak i dziecka, które będzie wychowywało się w rodzinie – zapewnia Agnieszka Gabruk.

Wniosek na realizację programu „Szansa na rodzicielstwo dla mieszkańców Województwa Opolskiego” Urząd Marszałkowski planuje złożyć do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w poniedziałek (19 grudnia).

Decyzja ma być znana na początku 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska