Na program „Opolskie dla rodziny” wydamy w regionie 160 mln zł

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Przed sympozjum odbyła się konferencja prasowa. Na zdjęciu od lewej: prof. Jacek Szlachta, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego i Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha.
Przed sympozjum odbyła się konferencja prasowa. Na zdjęciu od lewej: prof. Jacek Szlachta, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego i Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha. UMWO
Pieniądze na rozwój Specjalnej Strefy Demograficznej będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

Konkursy na programy poprawiające sytuację demograficzną albo już zostały ogłoszone, albo stanie się to w najbliższych miesiącach 2016 roku.

Na wsparcie rodzin przeżywających problemy i na pieczę zastępczą w województwie opolskim zostanie wydane 3 mln 335 tys. euro, na usługi zdrowotne dla osób starszych 13 mln 340 tys. zł. Wsparcie osób niesamodzielnych (dostęp do mieszkań wspomaganych, dowożenie posiłków, usługi opiekuńcze itp.) to koszt ok. 32 mln zł. Kwotę 4,5 mln euro władze regionu przeznaczą na walkę z otyłością i cukrzycą.

Projekty związane z opieką nad matką i dzieckiem zostaną dofinansowane sumą 14 mln euro. Ponad 5 mln euro będzie można przeznaczyć na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech, a na wsparcie edukacji przedszkolnej 8 mln euro. Wreszcie 6,5 mln euro trafi na profilaktykę raka jelita grubego, raka piersi oraz inne usługi zdrowotne wydłużające aktywność zawodową.

O realizacji programu Specjalnej Strefy Demograficznej rozmawiano w środę podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego.

- Kiedy trzy lata temu zaczynaliśmy prace koncepcyjne nad strefą, bezrobocie wynosiło 14 procent. Dziś zbliża się ono do poziomu jednocyfrowego - mówił marszałek województwa Andrzej Buła. - To też jest wyzwanie. Lokalny biznes musi młodym ludziom powiedzieć: jesteście tutaj potrzebni. Jeśli absolwent trafi na właściwego przedsiębiorcę, jeśli uruchomione zostaną dobre staże i fundusze szkoleniowe, to wtedy ten młody człowiek tu zostanie, a do Wrocławia pojedzie najwyżej na mecz Śląska Wrocław albo do opery.

Marszałek zwrócił uwagę, że szansą dla regionu są obywatele Ukrainy, którzy chcą tu zostać na stałe. Obok nich pojawiają się żony, potem dzieci, które zapełnią klasy w szkołach i dadzą pracę nauczycielom. Przybysze z Ukrainy ożywiają rynek wynajmu mieszkań.

Na konferencji zauważono, że w 2015 roku urodziło się w regionie o ok. 160 dzieci więcej niż w 2014. Jeśli program 500 plus spowoduje jeszcze większą liczbę urodzin, samorząd uzupełni go o opiekę żłobkową i przedszkolną.

- Województwo opolskie rozpropagowało kwestię demografii w Polsce, a także w Komisji Europejskiej - uważa prof. Andrzej Sadowski, prezydent Centrum Adama Smitha. - Ogólnopolskie programy typu Karta Rodziny wywodzą się z tego regionu. Jakość życia na Opolszczyźnie się poprawia. Tu można stworzyć konkurencyjne warunki dla Wrocławia. Bo to Wrocław, nie Irlandia wysysa dziś młodych Opolan. Warunkiem jest, by opolskie uczelnie dostosowały programy studiów do potrzeb lokalnego rynku pracy.

POLECAMY NA NTO.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska