Targi nto - nowe

Na razie nie mogą pomagać

Tomasz Wróblewski [email protected]
Stowarzyszenia złożyły wnioski z błędami, dlatego funkcjonowanie niektórych placówek pomagających dzieciom stoi pod znakiem zapytania. Na zdjęciu: zajęcia w świetlicy „Arka” na os. Piastów.
Stowarzyszenia złożyły wnioski z błędami, dlatego funkcjonowanie niektórych placówek pomagających dzieciom stoi pod znakiem zapytania. Na zdjęciu: zajęcia w świetlicy „Arka” na os. Piastów.
W Kędzierzynie-Koźlu wciąż nie rozstrzygnięto konkursu na prowadzenie placówek udzielających pomocy dzieciom i dorosłym.

Konkurs nie ma finału, choć miał on nastąpić 1 marca. Gmina zaproponowała miesiąc temu, by stowarzyszenia poprowadziły cztery świetlice socjoterapeutyczne, punkt konsultacyjny dla osób z problemem alkoholowym oraz klub młodzieżowy.

Komisja, która obradowała nad rozdziałem blisko 250 tysięcy złotych, zauważyła jednak błędy we wnioskach. Oferty organizacji chcących prowadzić świetlice w Azotach ("Betania") i na osiedlu Piastów ("Arka") nie miały podpisów upoważnionej osoby, a w ofercie dla osiedla Śródmieście ("Brzdąc" zaproponował prowadzenie świetlicy i klubu młodzieżowego) brakowało statutu stowarzyszenia.
- Są to błędy formalne, które można poprawić w ciągu tygodnia i podpisać umowę - zaznacza Piotr Gabrysz, wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla.
Najwięcej zastrzeżeń miasto miało do dwóch propozycji stowarzyszenia "Familia", które zamierza prowadzić w Koźlu świetlicę "Uśmiech" i punkt konsultacyjny.
- Nie złożono nam kompletnego sprawozdania finansowego, brakuje odpisu z rejestru sądowego i, co chyba najważniejsze, "Familia" nie udokumentowała tytułu prawnego do lokalu - mówi Gabrysz.

Prezes "Familii" Justyna Lubieniecka uspokaja: - Z pewnością przedstawiliśmy wszystkie potrzebne dokumenty, które mamy aktualnie w posiadaniu. Czekam na oficjalne pismo z Urzędu Miasta i wtedy ustosunkuję się do zastrzeżeń. Jeśli trzeba będzie coś poprawić, z pewnością to zrobimy.
JEST KASA NA KULTURĘ I SPORT
W ubiegłym tygodniu podzielono pieniądze dla stowarzyszeń chcących prowadzić działalność sportową i kulturalną w mieście. 480 tysięcy złotych pochodzi z budżetu miasta. Dostały je Towarzystwo Ziemi Kozielskiej oraz Zespół Pieśni i Tańca "Komes" (na cele kulturalne), Miejski Międzyszkolny Klub Sportowy, Towarzystwo Sportowe "Odra", Uczniowskie Kluby Sportowe "Szóstka", "Piętnastka" i "Olimpijczyk", Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej "Blachowianka", Kłodnickie Towarzystwo Sportowe "Kłodnica", Amatorski Klub Sportowy "As" (na cele sportowe). Odrzucono oferty Klubu Sportowego Kędzierzyn-Koźle i Klubu Sportowego Cisowa, ponieważ wpłynęły po terminie.

NA CO SĄ PIENIĄDZE?
W Kędzierzynie-Koźlu działają obecnie cztery świetlice socjoterapeutyczne prowadzone przez stowarzyszenia: "Brzdąc" w Śródmieściu, "Uśmiech" w Koźlu, "Betania" w Azotach i "Arka" na osiedlu Piastów. Oprócz tego przy szkołach podstawowych nr 10, 11, 12, 15, 16 i 18 działają świetlice prowadzone przez gminę. Każda placówka przyjmuje od 30 do 50 dzieci, które są w niej otaczane szczególną opieką. Opiekunowie wychowują je, pomagają w nauce, służą radą w rozwiązywaniu codziennych problemów. Wychowankowie w świetlicach dostają też ciepły posiłek. Oprócz tego miasto przeznacza pieniądze na punkt konsultacyjny dla osób z problemem alkoholowym (mogą tam uzyskać pomoc członkowie rodzin, w których taki problem istnieje), a od tego roku także na klub młodzieżowy. Pieniądze na funkcjonowanie tych ośrodków pochodzą z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska