Na rondzie w Jarnołtówku nie ma miejsca na zabytek. Mieszkańcom się to nie podoba

Fot. Krzysztof Strauchmann
Sebastian Nykiel i Mateusz Łacny, młodzi mieszkańcy Jarnołtówka, dopiero niedawno zwrócili uwagę na nietypowy kamień. Teraz popierają wniosek, by pozostał on na swoim miejscu.
Sebastian Nykiel i Mateusz Łacny, młodzi mieszkańcy Jarnołtówka, dopiero niedawno zwrócili uwagę na nietypowy kamień. Teraz popierają wniosek, by pozostał on na swoim miejscu. Fot. Krzysztof Strauchmann
-Ten głaz to piękna pamiątka, stoi tu co najmniej od stu lat. Nie rozumiemy, dlaczego nie można go zostawić w tym samym miejscu. Przecież samochody go ominą - dziwi się Adam Łabaza z rady sołeckiej Jarnołtówka.

Tzw. kamienie milowe władze pruskie stawiały na skrzyżowaniach dróg do roku 1871, kiedy to wprowadzono system metryczny. Jeden z kamieni ustawiono w XIX wieku w Jarnołtówku.

Zarząd Dróg Powiatowych prowadzi tam teraz przebudowę ulicy. Na skrzyżowaniu ma powstać małe rondo. - Dlatego chcemy kamień przesunąć o około 10 metrów już poza drogę, w miejsce, gdzie jest teraz tablica informacyjna dla turystów - tłumaczy Tadeusz Dziubandowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Nysie.

- Postument nie może zostać na środku ronda ze względów bezpieczeństwa. Uzgodniłem to osobiście z konserwatorem zabytków, który zgodził się na nasz projekt. Przesunięty zostanie także słup energetyczny, który jest obok kamienia.

Przez ostatnie lata obelisk zasłaniał rozłożysty świerk. Po jego wycięciu mieszkańcy Jarnołtówka przypomnieli sobie o pomniku. - Ludzie nie chcą przenosić kamienia, ale skoro to konieczne, to chyba musimy się z tym pogodzić - komentuje sołtys Mieczysław Chwastyk. -

Uzgodniłem za to w urzędzie miejskim, że w nowym miejscu ustawimy tablicę z informacją, co to za kamień i jaka jest jego historia. Takie kamienie odmierzały odległość mili. Pruska mila to ok. 7,5 km.

- Rzadko kiedy miały dodatkowe napisy - mówi historyk i naczelnik miejskiego wydziału promocji, Paweł Szymkowicz. - Na terenie gminy Głuchołazy kamienie milowe zachowały się w Sławniowicach, Łączkach i Podlesiu. Ten ostatni jest teraz w rowie przydrożnym.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska