Na studiach warto rozwijać swoje pasje

Materiał informacyjny Politechniki Opolskiej
Ponad 40 kół naukowych, w których studenci rozwijają swoje pasje, działa na Politechnice Opolskiej. To właśnie w ramach koła powstał np. łazik marsjański.

– Koło naukowe to rozwijanie swojej pasji, poszerzanie horyzontów ale także możliwość dostania się na lepszy staż czy otrzymania lepszej pracy. Pracodawcy bowiem zwracają uwagę na dodatkowe aktywności studentów – przekonuje prof. Tomasz Boczar, prorektor ds. ogólnych i operacyjnych Politechniki Opolskiej.

Możliwości studenci opolskiej uczelni technicznej mają dużo – na uczelni działa ponad 40 kół naukowych. Każde z nich oferuje coś zupełnie innego. Co ważne: nie trzeba być studentem danego wydziału, żeby uczestniczyć w pracy danego koła. To właśnie w ramach koła powstał np. łazik marsjański. Obecnie prace trwają np. nad projektem Stefan. To szkielet do którego zostaną przymocowane różne czujniki i za ich pomocą będzie można m. in. sprawdzać czy dane pomieszczenie jest zgodne z normami BHP.

Studenci, którzy już działają w kołach naukowych, przekonują, że to naprawdę bardzo przydatne doświadczenie. – Dołączyłam do koła Współpraca i Rozwój zaraz na początku studiów, ponieważ chciałam wynieść coś więcej, poznać nowych ludzi. W naszym kole są studenci nie tylko z naszego wydziału, ale także z innych. Uczymy się komunikacji, współpracy, organizacji wydarzeń jak np. Poligeniusze, czyli cyklu spotkań z naszymi absolwentami, którzy mają ciekawe życie zawodowe i chcą się podzielić doświadczeniem ze studentami – wylicza Natalia Lichowicz, studentka zarządzania. – Udział w kole bardzo rozwija. Jeśli masz jakąś pasję, to możesz ją rozwijać także na uczelni. Działam w kole Team Bit. To koło programistyczne, skupiamy się na rozwiązywaniu zadań najczęściej z programowania zespołowego. To zadania wymagające znajomości algorytmów, matematyki – mówi Michał Duszak, student informatyki.

Na studiach warto rozwijać swoje pasje

– Nasze koło naukowe Expert często kontaktuje się z firmami, dzięki czemu mamy dużo wiedzy praktycznej, bierzemy udział w różnych szkoleniach. Chciałam robić coś więcej na uczelni. Jestem bardzo zadowolona – dodaje Anna Rydzanicz, studentka zarządzania i inżynierii produkcji.

Dr inż. Anna Zatwarnicka, opiekunka koła naukowego Grupa.NET zauważa, że studenci bardzo dobrze odnajdują się w kołach naukowych. – Oczywiście, na początku nowi członkowie koła mają czas na adaptację, są bierni, ale bardzo szybko stają się aktywni, angażują się w różne działania. Praca w kołach to zajęcia w gronie koleżeńskim, gdzie nikt nikogo nie ocenia, a wręcz przeciwnie, studenci chętnie współpracują, dzielą się swoją wiedzą – podkreśla dr inż. Anna Zatwarnicka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska