To nie są po prostu oznaki starzenia. To wczesne objawy choroby Parkinsona. Zwróć uwagę na te zmiany, widać je nawet dekady wcześniej

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 18 lat
Choroba Parkinsona jest nieuleczalna i chociaż rozwija się nawet przez dziesięciolecia, nie świadczą o niej wyraźne symptomy. Istnieją jednak pewne wczesne oznaki mogące wskazywać, że zachodzą procesy neurodegeneracji. Zwłaszcza jeśli występują równocześnie, te zaburzenia mogą stanowić pierwsze objawy parkinsona.

Spis treści

Jak poznać że zaczyna się choroba Parkinsona? Objawy mogą być wczesne

Wstępny etap rozwoju parkinsona jest utajony i trwa zwykle 10-15 lat. Choć początkowo występują mało specyficzne objawy, może wtedy dojść do utraty nawet 50-60 proc. komórek nerwowych produkujących dopaminę – neuroprzekaźnik umożliwiający sprawowanie kontroli ruchów, funkcji wykonawczych, a także za poczucie pobudzenia, motywacji i nagrody.

Starsza kobieta trzyma się za nadgarstek ręki ze spuchniętymi stawami
Pierwsze objawy parkinsona mogą być niejednoznaczne, przez co łatwo je przeoczyć lub przypisać innym schorzeniom. Zobacz, jakie są wczesne oznaki choroby. Freepik

Czytaj też: Objawy choroby Parkinsona widać na stopach

Choć na chorobę Parkinsona cierpią przede wszystkim osoby starsze (najczęściej mężczyźni powyżej 60. roku życia), pierwsze niepojące sygnały świadczące o jej rozwoju mogą pojawić się już kilka dekad wcześniej, nawet u osób w wieku 20-30 lat.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Typowe objawy choroby Parkinsona

Do objawów choroby Parkinsona, które pojawiają się na różnych etapach rozwoju schorzenia, należą m.in.:

  • drżenie kończyn, zwłaszcza w stanie ich spoczynku,
  • dystonia – wykonywanie mimowolnych ruchów,
  • bradykinezja – spowolnienie ruchów i ich opóźnienie w czasie,
  • sztywność kończyn,
  • problemy z chodem, posturą i równowagą,
  • psychozy.

Sprawdź również: Mało śpisz? „Zatruwasz” swój mózg, a to grozi demencją!

Początkowo objawy ruchowe dotyczą tylko jednej strony ciała i nie uniemożliwiają wykonywania zwyczajowych czynności, jednak późne stadium choroby związane jest z niemożnością stania czy chodzenia, występować mogą też halucynacje i urojenia. Warto znać wczesne symptomy choroby Parkinsona, które powinny zwrócić uwagę i skłonić do konsultacji medycznej, a następnie do leczenia. Sprawdź je w galerii.

Czym jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, które niszczy komórki nerwowe produkujące neuroprzekaźnik o nazwie dopamina. Parkinson jest drugą najczęstszą formą demencji, choć nie tak powszechną, jak choroba Alzheimera, która stanowi ok. 80 proc. jej przypadków.

Zobacz: Ta choroba pustoszy mózg. Cierpiał na nią m.in. papież Jan Paweł II

Skutkiem rozwoju parkinsona jest gromadzenie się w mózgu złogów białka alfa-synukleiny, a także obniżający się poziom dopaminy i rozwój na przestrzeni lat objawów, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.

Według danych Fundacji Chorób Mózgu na parkinsona cierpi w Polsce ok. 100 tysięcy osób, przy czym u co 5. pacjenta choroba znajduje się w zaawansowanym stadium rozwoju.

Zadbaj o zdrowie, odporność i witalność!

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: To nie są po prostu oznaki starzenia. To wczesne objawy choroby Parkinsona. Zwróć uwagę na te zmiany, widać je nawet dekady wcześniej - Strona Zdrowia

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska