Na Uniwersytecie Opolskim będzie można studiować dziennikarstwo

fot. Piotr Kalsztyn
Studentki Agnieszka Zbytnik i Ania Śpiechowicz prowadzą audycje w Radio-Sygnałach. Niedługo fachu radiowca będą się tam uczyć ich koledzy z dziennikarstwa.
Studentki Agnieszka Zbytnik i Ania Śpiechowicz prowadzą audycje w Radio-Sygnałach. Niedługo fachu radiowca będą się tam uczyć ich koledzy z dziennikarstwa. fot. Piotr Kalsztyn
Od października Instytut Politologii uruchamia dzienne i zaoczne studia dziennikarskie. Przygotowano 170 miejsc. Nabór rusza 11 maja. Fachu studenci uczyć się będą od doświadczonych redaktorów.

Opinia

Opinia

Prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, dyrektor Instytutu Politologii UO:
- Choć specjalizacja dziennikarska istniała u nas w ramach studiów politologicznych, dopiero osobny kierunek pozwoli na pełne przygotowanie studentów do pracy w mediach. Bo przecież studia będą kształcić nie tylko dziennikarzy, ale również PR-owców, marketingowców, a także specjalistów od rynku mediów. Dzięki współpracy z naszymi absolwentami studenci będą mogli odwiedzać różne redakcje - także zagraniczne - i tam uczyć się fachu od najlepszych. Tomasz Marzec, "nasz człowiek" w TVN 24, zaprosił nas już do siebie. Kolejni absolwenci też oferują nam pomoc.

Studenci będzą się kształcić na czterech specjalizacjach: dziennikarstwo prasowe, radiowo-telewizyjne, reklama i public relations oraz zarządzanie w firmach związanych z rynkiem medialnym.

Zajęcia poprowadzą głównie praktycy. Znajdzie się wśród nich m.in. Maciej Siembieda, znany reportażysta, Marek Chyliński, znawca mediów, były redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego", ks. dr Marek Lis, Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny nto, a także Janusz Maćkowiak, znany dziennikarz Radia Opole.

- Chcemy, aby nasi absolwenci mieli nie tylko wiedzę, ale i niezbędną w zawodzie dziennikarza praktykę - zapowiada mgr Radosław Święs, jeden z wykładowców Instytutu Politologii. - Do zawodu będziemy ich przygotowywać w naszych wyposażonych w kamery warsztatach, ale też poprzez współpracę z mediami. Umowy o praktykach podpisaliśmy z większością opolskich redakcji, a także "Głosem Wrocławia".
Praktyki będą odbywać się także w mediach studenckich - Radio-Sygnałach czy gazecie "Studencka".

Jednym ze sposobów pracy ze studentami ma być metoda "mistrz - czeladnik". Polega ona na tym, że studenci będą pracować nad różnymi technikami dziennikarskimi pod bezpośrednim okiem wykładowców.

Studia to nie tylko zajęcia typowo medialne. Organizatorzy przygotowali dla studentów m.in. Dziennikarskie Pogotowie Językowe, które poprowadzi Krzysztof Szymczyk, laureat ogólnopolskiego Dyktanda, Mistrz Polskiej Ortografii.

- Dziennikarze operują językiem, co nie znaczy, że nie robią błędów, będę starał się ich przed nimi przestrzec - wyjaśnia Szymczyk, obecnie szef korekty w nto.

Szczegółowe informacje na temat naboru i programu studiów można znaleźć na stronie www.dziennikarstwo.uni.opole.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska