Na Uniwersytecie Opolskim studiują ludzie z pasją

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Najnowsza inicjatywa studentów to filmowa impreza pod hasłem „Freaky Black”, która odbędzie się 28 maja od godz. 10 w Kinie Meduza. Będzie można zobaczyć czarne komedie.
Najnowsza inicjatywa studentów to filmowa impreza pod hasłem „Freaky Black”, która odbędzie się 28 maja od godz. 10 w Kinie Meduza. Będzie można zobaczyć czarne komedie. Anna Grudzka
Kierunki filologiczne - wbrew pozorom - dają możliwość zatrudnienia w wielu sektorach, od administracji przez instytucje kultury aż po szkołę czy uczelnię – mówią studenci.

Na co dzień studentki realizują się nie tylko na zajęciach, ale także w dwóch z kilkunastu kół naukowych. - Jednym z najstarszych i co za tym idzie najprężniej działających jest Koło Naukowe Onomastów, które od 20 lat organizuje dla uczniów Konkurs Wiedzy o Języku Polskim.

Poza tym organizujemy liczne warsztaty językowe dla uczniów szkół – mówi Ewelina Maćkiewicz, studentka należąca do tego koła. Wśród organizowanych przez koło inicjatyw były też „Podwieczorki z onomastyką”, w ramach których zorganizowano m.in. spotkanie związane z nazwami w kuchni erotycznej czy konferencję dotyczącą nazw drinków.

- Wieczorki zawsze cieszyły się sporym zainteresowaniem i zamierzamy do nich wrócić - mówi Barbara Serej, inna studentka należąca do koła. - Ogólnie można powiedzieć, że koło jest tylko z nazwy ściśle językoznawcze. Tak naprawdę to jest takie uniwersyteckie multi-kulti, w którym realizują się poloniści, slawiści, angliści i nawet jeden matematyk – podkreśla Serej. Generalnie można powiedzieć, że Wydział Filologiczny kołami naukowymi stoi. Oprócz onomastów, są także moderniści, którzy zasłynęli ostatnio niezwykłym widowiskiem performatywnym - czytaniem „Tanga” Sławomira Mrożka. W samym tylko Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa działa pięć kół naukowych. Poza wymienionymi jest jeszcze Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej, zdobywca wielu nagród, a także Koło Naukowe Teatrologów oraz Koło Naukowe Literatury Współczesnej, Staropolan i Slawistów.

- Jesteśmy także w Studenckiej Radzie Wydziału. Ona jest dla studentów, po to, by ich reprezentować, pomagać im, by bronić ich praw. Szczycimy się, że nasza rada działa inaczej od innych. Poza tym, że jesteśmy naprawdę dla studentów, staramy się zagospodarować im czas, organizując koncerty czy warsztaty. W tym roku właśnie zakończyliśmy projekt „Rynek Pracy: Instrukcja Obsługi”. Miał on przybliżyć realia polskiego i zagranicznego rynku pracy studentom – mówi Barbara Serej.

Obie studentki wystąpiły także w nagraniu programu „Słownik polsko@polski” z prof. Miodkiem. Odcinki można będzie zobaczyć na antenie telewizji Polonia 26 maja i 9 czerwca.

OPOLSKIE INFO - 18.05.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska