Na WSB w Opolu otworzą nowy kierunek prawny

Anna Grudzka
Anna Grudzka
- W tym roku rozwijamy studia podyplomowe - mówi dr Katarzyna Mizera.
- W tym roku rozwijamy studia podyplomowe - mówi dr Katarzyna Mizera. archiwum wsb
Rozmowa z dr Katarzyną Mizerą, dziekanem Wydziału Ekonomicznego Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.

Przełom roku to czas podsumowań. Jak mogłaby pani podsumować mijający rok Wyższej Szkoły Bankowej?

Dużo wyzwań, wiele zrealizowanych celów i jeden przełomowy sukces. Wprowadziliśmy w mijającym roku nowe kierunki, stworzyliśmy szeroką ofertę studiów i specjalności, które zaowocowały większą liczbą studentów niż w roku poprzednim. W opublikowanym w grudniu raporcie MNiSW dotyczącym rekrutacji w roku akademickim 2015/16 Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu wraz z Wydziałem Ekonomicznym w Opolu zajęła pierwsze miejsce w kategorii uczelni niepublicznych. Bardzo nas to cieszy, bo oznacza silną pozycję i dowodzi, iż spełniamy oczekiwania studentów w zakresie oferty studiów i jakości kształcenia. Natomiast przełomem dla WSB było wejście do grona uczelni akademickich, czyli uzyskanie uprawnień do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych.

Jakie najważniejsze cele stawia sobie uczelnia w nowym roku?

Wciąż podnosimy sobie poprzeczkę i wyznaczamy ambitne cele. Dbamy o utrzymanie pozycji rynkowej, kontynuujemy szeroko zakrojoną współpracę międzynarodową, inicjujemy i wspieramy aktywność naukowo-badawczą naszej kadry, współpracujemy z otoczeniem, zwłaszcza z pracodawcami. Interesuje nas przyszłość - analizujemy potrzeby rynkowe i trendy w obszarach naszych kierunków studiów, dostosowując do nich ofertę specjalności oraz sposoby kształcenia studentów.

Czy planujecie otworzyć jakieś nowe kierunki, jeśli tak, to jakie?

W nowym roku WSB rusza z bardzo ciekawym kierunkiem na studiach pierwszego stopnia - prawo w biznesie. To interdyscyplinarny kierunek, łączący wiedzę, umiejętności i kompetencje prawne z ekonomicznymi, odpowiadając tym samym na płynącą z rynku pracy potrzebę wprowadzenia nowego modelu edukacji prawnej - ze wzmocnieniem kompetencji ekonomiczno-biznesowych. Dziś pracodawcy poszukują pracowników o szerszych kwalifikacjach, stąd efektem tego programu studiów będzie wyposażenie absolwentów w wiedzę prawną, z naciskiem na obszary dedykowane biznesowi, a dodatkowo wiedzę ekonomiczną i umiejętności menedżerskie. Mocno rozwijamy też ofertę studiów podyplomowych, ponieważ wiemy, że to wysoko ceniony atut na rynku pracy.
A co ze „starymi” kierunkami? Czy one wciąż cieszą się zainteresowaniem, czy demografia i rynek powoli je eliminują?

Demografia jest niezwykle istotna dla funkcjonowania kierunków, również całych wydziałów czy uczelni, jednak kluczowym czynnikiem jest dostosowanie oferty studiów i specjalności do potrzeb rynku pracy. Najistotniejsze jest to, z czym absolwenci wyjdą z uczelni - jakie będą ich faktyczne kwalifikacje i jak znajdą się oni w dłuższej perspektywie na rynku pracy. Zatem nie tylko nazwa kierunku studiów, ale przede wszystkim jego zawartość.

Kierunkiem o dużej „zawartości” było MBA. Czy jest szansa, że wróci do Opola?

Prowadziliśmy jedyną do tej pory edycję elitarnych studiów MBA na Opolszczyźnie. Na wydziale wrocławskim każdego roku realizujemy te studia w dwóch wersjach: polskojęzycznej MBA oraz we współpracy z amerykańskim Franklin University anglojęzyczną FU MBA. Zainteresowanie jest ogromne. Jeśli na rynku opolskim zdiagnozujemy wystarczające zainteresowanie na te studia - oczywiście istnieje możliwość ich ponownego zorganizowania. Mamy doskonałą kadrę i świetny program tych studiów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska