Na zakup kasy fiskalnej przysługuje ulga

(jotel)
fot. archiwum
fot. archiwum
Na pytania podatników odpowiada Mariusz Trzonkowski, ekspert z I Urzędu Skarbowego w Opolu.

Mieszkaniec Turawy: Rozpoczynam prowadzenie działalności gospodarczej (handel detaliczny). Ponieważ jestem zwolniony z podatku VAT, zdecydowałem się na zakup kas fiskalnych, aby rejestrować obrót. Jak mogę zrealizować ulgę na ich zakup i jakie formalności muszę w związku z tym dopełnić?

Zobacz: Opolszczyzna. Skarbówka kontroluje latem przedsiębiorców, a mandaty się sypią

Sposób rozliczenia ulgi na zakup kas rejestrujących przez podatników zwolnionych z VAT regulują przepisy art. 111 ust. 5 ustawy o VAT.

Zgodnie z tym zapisem podatnik, który rozpoczął ewidencjonowanie obrotu w obowiązujących terminach i wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub jest podatnikiem zwolnionym od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 (zwolnienie podmiotowe lub przedmiotowe), otrzymuje z urzędu skarbowego zwrot części kwoty wydatkowanej na zakup kas (na zgłoszony rachunek bankowy), w terminie do 25. dnia od daty złożenia wniosku. Wniosek złożony do właściwego naczelnika urzędu skarbowego winien zawierać imię i nazwisko lub nazwę podatnika, jego dane adresowe oraz NIP.

Ponadto należy poinformować o firmie serwisowej, która dokonała fiskalizacji kasy, załączyć oryginał faktury potwierdzającej zakup kasy wraz z dowodem zapłaty całej należności za kasę rejestrującą, złożyć informację o numerze rachunku bankowego podatnika, na który należy dokonać zwrotu.

Zobacz: Około 150 tys. podatników powinno uruchomić kasy fiskalne

Podatnicy świadczący usługi przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi powinni dodatkowo złożyć informację o numerze licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką, numerze rejestracyjnym i bocznym taksówki, w której zainstalowano kasę rejestrującą, oraz załączyć do wniosku fotokopię świadectwa przeprowadzonej legalizacji ponownej taksometru współpracującego z kasą.

Krzysztof z Opola: Prowadzę działalność handlową, jestem podatnikiem VAT i od miesiąca rejestruję obrót przy użyciu kasy rejestrującej. Czy mogę korygować sprzedaż wcześniej zarejestrowaną na kasie fiskalnej, a jeśli tak, to w jaki sposób?

W przypadku ewidencjonowania obrotu i podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej, korekta zrealizowanej transakcji możliwa jest jedynie przed wydrukowaniem paragonu, czyli przed zapisaniem danych w pamięci fiskalnej.

Zdarzenia powodujące korektę obrotu i podatku należnego powinny zostać uwidocznione w odrębnej, specjalnie w tym celu prowadzonej ewidencji korekt, na podstawie której będzie można sporządzić prawidłową deklarację podatkową.

W rejestrze korekt winny być zapisywane wszelkie zdarzenia związane z korektą obrotu, takie jak: błędy kasjera, udzielone rabaty, zwroty towarów. Prawodawca nie określa wzoru takiej ewidencji, dlatego też podatnicy mogą ją prowadzić w dowolnej formie.

Do prowadzonego rejestru, dołączany jest paragon fiskalny zwrócony przez klienta. W przypadku braku paragonu możliwość skorygowania sprzedaży istnieje także wtedy, gdy nie ma wątpliwości, że sprzedaż została dokonana u danego podatnika, co winny potwierdzać inne posiadane dowody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska