Poza typowymi pracami prowadzonymi na zamku w Brzegu polegającymi na oczyszczaniu kamienia, konserwatorzy musieli zmierzyć się z pęknięciami oraz uszkodzonymi elementami bocznymi bramy, tzw. pilastrami.
Badania przeprowadzone w trakcie prac pozwoliły ustalić, że głównym winowajcą rozpadania się tych elementów, jest wadliwe mocowanie kraty bramnej.
- Z tego względu trzeba było zmienić miejsce mocowania kratownicy i w ten sposób usunąć problem raz na zawsze - informuje dr Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Ale najważniejszym elementem okazały się prace polichromowania kartuszy herbowych znajdujących się na bramie. Były to zalecenia Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które zrealizowano w ramach robót dodatkowych.
- Warto pamiętać, że naniesienie kolorystyki na herby to swojego rodzaju powrót do pierwotnego zdobienia bramy, które istniało - jak podają źródła kronikarskie - w XVI wieku - dodaje dr Byczkowski.
Jeszcze przez kilka dni będą demontowane rusztowania i porządkowany prac wokół płotu budowlanego okalającego bramę. Jednak już teraz można podziwiać efekty prac.
- Do czasu uprzątnięcia terenu robót wejście do zamku będzie odbywać się jak dotychczas, czyli od parku nad dawną fosą - mówi Dariusz Byczkowski.
Renowacja bramy w całości została sfinansowana z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt wszystkich prac wyniósł 509 tys. złotych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Dz PMM