Na zmywaku w Anglii straciłeś

Edyta hanszke [email protected] 077 44 32 587
Przedsiębiorcy zatrudniliby powracających z zagranicy tylko wtedy, gdyby posiadali oni szczególne doświadczenie zawodowe. (fot. sxc)
Przedsiębiorcy zatrudniliby powracających z zagranicy tylko wtedy, gdyby posiadali oni szczególne doświadczenie zawodowe. (fot. sxc)
Wyjechałeś do pracy na zmywak na Zachód? Będziesz miał problem. Twoi koledzy zdobywali w tym czasie doświadczenie.

Do takich wniosków doszli naukowcy z opolskiej WSZiA, którzy badali rynek zatrudnienia.

Dr Anna Krasnodębska przeprowadziła wywiady z 15 przedsiębiorcami z różnej wielkości firm z kilku branż: spożywczej, budownictwa i usług dotyczące zatrudniania migrujących pracowników.

Zobacz: Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy - tam jeździmy

Pierwszy wniosek? - Opolscy pracodawcy ocenili, że ci, którzy wyjechali do pracy na zmywak na Zachód, popełnili błąd - podsumowuje dr Krasnodębska. - W tym czasie ich koledzy zdobywali doświadczenie w swoich zawodach.

Testowani przedsiębiorcy tłumaczyli, że zatrudniliby powracających z zagranicy tylko wtedy, gdyby posiadali oni szczególne doświadczenie zawodowe.

O ile 2-3 lata temu przedsiębiorcy oceniali, że sytuacja na rynku pracy z powodu masowych wyjazdów za chlebem była tragiczna (niektórzy zatrudniali nawet obcokrajowców), o tyle dziś mówią, że osobom, które decydują się na tymczasowy wyjazd, nie mogą zagwarantować pracy po powrocie.

Na projekt badawczy potrzeb edukacyjnych pracodawców i pracobiorców w województwie opolskim Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji dostała 490 tys. zł z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

- Pracuje nad nim czterech pracowników naukowych i dziesiątki ankieterów - mówi dr Wojciech Duczmal, prorektor uczelni, który podczas wczorajszej konferencji mówił o wpływie wykształcenia na rynek pracy.

Zobacz: Najlepsi decydują się na start za granicą

Z badań wynika, że pracownicy z wyższym wykształceniem zarabiają na Opolszczyźnie do 160 proc. średniej krajowej, podczas gdy osoby z wykształceniem średnim technicznym 100 proc. średniej

Aż 80 proc. osób z tytułem magistra czy po licencjacie później przechodzi na emerytury czy renty, podczas gdy w grupie z wykształceniem zawodowym jest ich zaledwie 20 proc.

Bezrobocie w tej pierwszej grupie sięga 3,6 proc., a najgorzej na rynku mają ci, którzy poprzestali na skończeniu ogólniaka - bezrobocie wśród nich sięga 13 proc.

Spośród absolwentów uczelni wyższych (do 5 lat po ukończeniu szkoły) najlepiej opłacani w regionie są pracownicy branży IT i telekomunikacyjnej, a najsłabiej - nauki i szkolnictwa.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska