Nabór do przedszkoli 2019 Opole. Rekrutacja do przedszkoli w Opolu na rok szkolny 2019/2020 - co musisz wiedzieć? [terminy, dokumenty]

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Trwa rekrutacja do przedszkoli w Opolu 2019/2020. Sprawdź, jakie dokumenty trzeba złożyć i jakie są terminy.
Trwa rekrutacja do przedszkoli w Opolu 2019/2020. Sprawdź, jakie dokumenty trzeba złożyć i jakie są terminy. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Zasady przyjęć na rok szkolny 2019/2020 w publicznych przedszkolach w Opolu. Jakie dokumenty trzeba złożyć? Jakie są terminy rekrutacji? Sprawdź nasz informator o przyjęciu do przedszkoli. [Aktualizacja: 11.3.2019]

Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2019/2020

Maluchy między 3. a 5. rokiem życia mogą, ale nie muszą korzystać z wychowania przedszkolnego. Dziecko 6-letnie musi natomiast odbyć roczne przygotowanie przedszkolne.

W przypadku, gdy dziecko kończy 6 lat jego rodzice mają wybór: ich pociecha może rozpocząć naukę w szkole podstawowej (jeżeli wcześniej chodziła do przedszkola albo posiada pozytywną opinię, wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną), albo też zostać w przedszkolu.

Zasady przyjęć na rok szkolny 2019/2020 w publicznych przedszkolach w Opolu

Do publicznych przedszkoli w Opolu przyjmowane się dzieci, które mieszkają na terenie miasta, w wieku:

 • od 3 do 5 lat (urodzone w latach 2016, 2015, 2014),
 • 6-letnie (urodzone w roku 2013) – dzieci te objęte są obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym,
 • 7-letnie (urodzone w roku 2012) - jeśli odroczono w ich przypadku obowiązek szkolny
 • dzieci powyżej 7 lat, posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, którym odroczono obowiązek szkolny. Takie dziecko może uczęszczać do przedszkola, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończy 9 lat.

Rekrutacja prowadzona jest elektronicznie za pomocą strony

www.nabor.pcss.pl/opole

Dzieci, które w poprzednim roku szkolnym chodziły do przedszkola, nie dostają automatycznie miejsca w nim na kolejnym roku. Rodzice mieli czas by do 22 lutego, by złożyć pisemną deklarację, że chcą, by ich pociecha kontynuowała wychowanie przedszkolne. Niezłożenie deklaracji w terminie jest jednoznaczne z rezygnacją z miejsca w dotychczasowym przedszkolu (od dnia 1 września 2019 r.)

Ci, którzy dopiero starają się o miejsce dla swojej pociechy mogą - wypełniając elektroniczny wniosek - wskazać przedszkole pierwszej, drugiej i trzeciej preferencji. Oprócz wykazu placówek i podstawowych informacji na ich temat, w portalu znajdziecie m.in. informacje nt. certyfikatów oraz zajęć dodatkowych prowadzonych przez poszczególne przedszkola.
Wypełnienie elektronicznego wniosku to jednak nie wszystko. Następnie trzeba fizycznie złożyć trzy komplety dokumentów (dostarczamy je tylko do przedszkola pierwszego wyboru do 15 marca do godz. 16).

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną opublikowane 5 kwietnia. Zakwalifikowanie nie jest równoznaczne z przyjęciem dziecka. Rodzice muszą jeszcze potwierdzić chęć posłania dziecka do przedszkola, przez złożenie pisemnego oświadczenia. Trzeba to zrobić od 8 kwietnia od godz. 8 do 12 kwietnia do godz. 16. Jeśli rodzic nie zrobi tego w terminie, jest to równoznaczne z rezygnacją z miejsca.

W uzasadnionych przypadkach do przedszkola mogą zostać przyjęte dzieci, które ukończyły 2,5 roku.

Miejsce zamieszkania kandydata

Miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania jego rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska (lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej). Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.

Kandydaci, którzy mieszkają poza Opolem mogą być przyjęci do przedszkola publicznego, jeżeli po przeprowadzeniu rekrutacji będą wolne miejsca.

Postępowanie rekrutacyjne

Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca przeprowadza komisja rekrutacyjna, powołana przez dyrektora danego przedszkola.

 1. Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone na wniosek rodziców.
 2. We wniosku rodzice wskazują przedszkola uszeregowane według preferencji: od najbardziej preferowanego (pierwsze miejsce) do najmniej preferowanego (trzecie miejsce).
 3. Wypełniony wniosek (w liczbie kompletów odpowiadających liczbie wybranych placówek) należy wydrukować, podpisać i złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru.
 4. W przypadku, gdy liczba kandydatów ubiegających się o przyjęcie do danego przedszkola jest większa niż liczba wolnych miejsc, postępowanie rekrutacyjne jest realizowane w dwóch etapach, z uwzględnieniem kryteriów ustawowych i samorządowych.
 5. Do każdego wniosku należy dołączyć dokumenty, niezbędne do potwierdzenia każdego kryterium, wskazanego przez rodziców we wniosku. Brak tych dokumentów eliminuje przyznanie punktów za dane kryterium, ale nie wyklucza rozpatrzenia wniosku przez komisję rekrutacyjną.

Kryteria brane pod uwagę podczas pierwszego etapu rekrutacji

 1. wielodzietność rodziny kandydata (chodzi o rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci)
 2. niepełnosprawność kandydata;
 3. niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
 4. niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
 5. niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
 6. samotne wychowywanie kandydata w rodzinie (chodzi o wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem)
 7. objęcie kandydata pieczą zastępczą

Każde z wyżej wymienionych kryteriów ma jednakową wartość - 100 punktów.

Jakie dokumenty są potrzebne
Starając się o przyjęcie dziecka do przedszkola musimy załączyć dokumenty, potwierdzające spełnienie poszczególnych kryteriów, np.

 • Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata.
 • Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511, z późn. zmianami).
 • Prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem.
 • Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 998z późn. zmianami).

Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Dokumenty składa się w oryginale, w formie notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu. Dokumenty mogą być składane także w postaci kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata.
Ostateczna listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkoli zostaną podane do publicznej wiadomości 15 kwietnia.

Jak się odwołać od negatywnej decyzji?

Rodzice kandydatów, którzy nie zostali przyjęci do przedszkola, mogą złożyć wniosek do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata. Należy to zrobić w terminie do 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Komisja rekrutacyjna wydaje uzasadnienie w terminie do 5 dni od dnia złożenia przez rodzica wniosku

Odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej należy wnieść do dyrektora przedszkola w terminie do 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.

Rodzic może też złożyć do sądu administracyjnego skargę na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie