Nad Odrę znów wracają ptaki

fot. Jarosław Staśkiewicz
Tysiące kaczek krzyżówek (na małym zdjęciu) najłatwiej obserwować z mostu - mówi Marek Stajszczyk.
Tysiące kaczek krzyżówek (na małym zdjęciu) najłatwiej obserwować z mostu - mówi Marek Stajszczyk. fot. Jarosław Staśkiewicz
W Brzegu pojawiły się nawet kormorany.

Marek Stajszczyk, brzeski ornitolog, prowadzi obserwacje 2,5-kilometrowego miejskiego odcinka Odry. I z każdym rokiem dolicza się większej liczby zimujących w Brzegu gatunków.

- W latach osiemdziesiątych było ich tylko sześć, tych najbardziej popularnych - mówi miłośnik ptaków. - Potem z każdym rokiem ich przybywało, a tegoroczna zima pobija wszelkie rekordy.

W styczniu Stajszczyk naliczył ich aż 19 - Od popularnych kaczek - krzyżówek, których jest od 1 do 1,5 tysiąca, przez takie rzadkości jak czapla biała (pierwszy raz na Odrze w Brzegu), mandarynka, świstun, kormoran czy kaczka - nurogęś - wymienia Stajszczyk.

Brzeski odcinek rzeki zaliczany jest do Grądów Odrzańskich,czyli ostoi bardzo różnorodnych gatunków ptaków i jest chroniony jako część obszaru "Natura 2000".

- Tak jest od kilku lat, chociaż brzeżanie dowiadują się o tym dopiero ze stojącej od niedawna tablicy przy wejściu do Parku nad Odrą - dodaje ornitolog.
Co ciekawe, brzeski odcinek jest wyjątkowy - takiej liczby ptaków nie doliczono się ani na odcinku w sąsiedniej Oławie, ani na Nysie w Lewinie.

- Nawet na wielokrotnie dłuższym odcinku Wełtawy w Pradze odnotowano 21 gatunków - przypomina pan Marek.

Wpływ na to ma na pewno coraz lepszy stan czystości rzeki.

- Znowu mamy dużo ryb, co jest bardzo ważne dla gatunków rybożernych - dodaje Stajszczyk. - W dodatku od czasów uregulowania Odry jeszcze za czasów niemieckich, nic tu specjalnie nie popsuliśmy. Zagrożeniem są tylko wielkie uprawy kukurydzy na terenach zalewowych, co świadczy o braku wiedzy przyrodniczej wśród rolników i urzędników.

Pod Lupą

Ptaki to nie jedyna ciekawostka przyrodnicza z ostatnich tygodni. Na przełomie roku w całym mieście pojawiły się tablice informujące o nowych pomnikach przyrody.
To efekt pracy przyrodników i urzędników, zatwierdzony przez Radę Miejską w 2007 roku. Do pomników zaliczono m.in.:
- aleję dębów szypułkowych przy ul. Wolności,
- 110-letnie rozłożyste platany przy ul. Starobrzeskiej,
- podobną aleję przy ul. Partyzantów,
- dąb o obwodzie 310 cm w północnej części Parku Wolności,
- niewiele mniejszy cypryśnik w Parku Centralnym
- olbrzymi platan przy wejściu do amfiteatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska