Nad ranem Senat przyjął nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Bez żadnych poprawek

Marcin DobskiAIP/Senat/X-News
Grzegorz Jakubowski
Senat w czwartek nad ranem przyjął, bez poprawek i po wielogodzinnej dyskusji, nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa posłów PiS. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta, ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. ZOBACZ VIDEO.

Senat/X-News

Po przyjęciu nowelizacji przez Senat jego marszałek Stanisław Karczewski oznajmił, że w czwartek nowela zostanie przekazana prezydentowi do podpisu. - Oczywiście kiedy tylko wpłynie, pan prezydent natychmiast się z nią zapozna, przeczyta, przeanalizuje i podejmie decyzję w stosownej chwili - skomentował w czwartek rzecznik prezydenta Marek Magierowski.

Nowelizacja została przyjęta po kilkunastu godzinach burzliwej debaty w Senacie, za jej przyjęciem zagłosowało 58 senatorów, przeciw było 28, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. - Ustawa wzmacnia Trybunał Konstytucyjny i nie zgadzam się z opiniami, które mówią, że to jest paraliż. Nie, to jest uporządkowanie TK. W każdym demokratycznym państwie toczą się debaty wokół TK – mówił po głosowaniu marszałek Senatu Karczewski z PiS. - Chcieliśmy, aby zakończył się spór wokół TK - wyjaśniał.

Wtórował mu minister sprawiedliwości, który wziął udział w debacie nad nowelizacją. - Działamy szybko, by Polacy mogli usiąść do Wigilii nie martwiąc się o prawo – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Senacie.

Szybko po podjęciu decyzji przez Senat, zareagował rzecznik praw obywatelskich, który wysłał do prezydenta Dudy list. Zwraca się w nim z apelem, aby głowa państwa skierowała nowelizację ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

W swoim liście podkreśla, że w stosunku do nowelizacji ustawy o TK skierowane zostały poważne zarzuty o niezgodności z konstytucją. Swoje uwagi względem ustawy wyrazili Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prokurator Generalny, Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka. "Zarzuty te nie zostały rozpatrzone merytorycznie i wnikliwie w toku prowadzonych pospiesznie prac legislacyjnych. Co więcej, w czasie prac Komisji Ustawodawczej zgłoszone zostały dodatkowe poprawki, do których powyższe organy i instytucje nie miały szansy się ustosunkować" – zauważa w liście Bodnar.

Wyprzedzając wątpliwości rzecznika praw obywatelskich, mówił o tym w Senacie szef resortu sprawiedliwości. - Nie da się ukryć tego, że Krajowa Rada Sądownictwa jest bardzo zainteresowana tym, by Trybunał Konstytucyjny mógł skutecznie blokować nasze plany, związane z reformą polskiego wymiaru sprawiedliwości – mówił Ziobro.

- To nie jest tak, jak słyszymy z mediów, że Trybunał orzekając wypowiedział się jakoby trzech sędziów wybranych w poprzedniej kadencji zostało wybranych w sposób zgodny z prawem - mówił Ziobro, który zwracał uwagę senatorów na fakt, że TK "nie jest władny oceniać procesu konkretnego wyboru sędziego, może wypowiedzieć się jedynie w zakresie, czy norma prawna będąca podstawą tego wyboru była zgodna z konstytucją, czy nie".

Nowelizacja stanowi, że TK ma orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (obecnie pełny skład to minimum 9 sędziów). W składzie 7 sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością dwóch trzecich głosów, a nie zwykłą jak dotychczas. W rozpoczętym postępowaniu, a niezakończonym przed wejściem w życie noweli, rozprawa nie mogłaby odbyć się wcześniej niż po 45 dniach od doręczenia uczestnikom zawiadomienia o jej terminie, a w sprawie, w której orzeka pełny skład - po 3 miesiącach.

Ponadto zostało przyjęte, że Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie już stwierdzać wygaśnięcia mandatu sędziego, ale przygotowywać dla Sejmu wniosek o jego złożenie "w szczególnie rażących przypadkach". Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK można będzie wszczynać także na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości.

Wideo

Materiał oryginalny: Nad ranem Senat przyjął nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Bez żadnych poprawek - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marcin

Trybunał Konstytucyjny jeśli ma istnieć (w wielu krajach w ogóle go nie ma) to powinien być pluralistyczny a więc niezdominowany przez żadną partię! Tylko taki trybunał może być traktowany poważnie. W ostatnich tygodniach mogliśmy zobaczyć jak bardzo TK został upolityczniony. Jak można ufać takim trybunałom i takim sądom? Jeśli PO twierdzi, że na 15-tu sędziów trybunału aż 14-tu ma być wybranych przez nich, to coś tu chyba jest nie tak, prawda? Przegrana Platforma kilka miesięcy temu dokonała zamachu na Trybunał Konstytucyjny chcąc go całkowicie zawłaszczyć przez swoich ludzi. Czy tak powinny wyglądać "niezawisłe" trybunały? Nie ma się co dziwić, że Polacy nie ufają tzw. "wymiarowi sprawiedliwości" skoro najważniejsze jest to który sędzia jest z jakiej partii. Trybunał będzie szanowany tylko i wyłącznie wtedy gdy będzie pluralistyczny. Pozdrawiam

S
Staszek

Facet urodził się w rodzinie polsko-żydowskiej i jest synem Wiktora Borowskiego, przedwojennego działacza Komunistycznej Partii Polski. Jabłko nie pada daleko od jabłoni , więc był działaczem PZPRu. Pochodzenie i miłość do komunizmu pozwoliły mu zostać wiceministrem w rządzie Mazowieckiego, a w 1990 w rządzie Bieleckiego. I TO JEST DLA CIEBIE AUTORYTET? UWAŻASZ, ŻE JEMU ZALEŻY NA POLSCE? hahaha bedny jesteś.

G
Gość

Zbytnio się nie wysiliłeś

J
Ja Jaś Fasola DUDA

Obejmując z woli Jarosława Kaczyńskiego urząd pierwszego Błazna Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności Partii Bezprawia i Niesprawiedliwości , będę strzegł niezłomnie godności Radia Maryja i bezpieczeństwa Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK) , a dobro Ojca Tadeusza Rydzyka oraz pomyślność sekty smoleńskiej będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". "Tak mi dopomóż Bóg".

o
ośmiorniczka

Według nowoczesnej peło, pisiory odwołają nowy rok. To bezprecedensowe wydarzenie w dziejach demokratycznego świata. Zbrodniczy oprawcy dopiero co w bestialski sposób rozprawili się z trójwładzą sadystycznie urzynając najistotniejszą z kończyn - TK. Teraz bezwzględnie biora sie za kolejne trzy najwazniejsze wydarzenia ludzkiego bytu. Narodziny, życie, śmierć. Odwołujac nowy rok w nocy w barbarzyński sposób, skazują ludzi na męczarnie wiecznego życia. Jednoczesnie brutalnie demolują kolejne struktury państwa z systemem emerytalnym na czele. Jak długo jeszcze ci degeneraci będą odcinać Prawych Obywateli od demokratycznego, konstytucyjnie należnego im żłobu ? Należy ich zakrzykiwać, blokować wypowiedzi i kontakty z wyborcami tak jak to demokratycznie robiono z dostepem do lokali by nie pluli jadem, kiedy te potwory były w opozycji. Nowoczesne peło będzie walczyło z tymi terrorystami aż nie zostanie kamień na kamieniu. Potem nastanie ład i jedyna słuszna sprawiedliwość społeczna. Wszystko do końca odda się spekulantom, bo do tego przeznaczony jest konstytucyjnie, wspólny majątek narodowy. A reszta pracującej hołoty do roboty i dziękować na kolanach, że jest.

G
Gość

Wieczór wigilijny gdzieś na Żoliborzu. Ciemno, pierwsza gwiazdka już dawno zapłonęła na niebie. Maliniak podchodzi do Prezesa, w jednym ręku trzyma opłatek, w drugim kilka kartek papieru. Prezes ma łzy w oczach, zaciśnięte wargi drżą broniąc się przed kompletnym wybuchem płaczu...
- Panie Prezesie... - odzywa się Maliniak zbliżając się wolnym krokiem. - W ten wieczór wigilijny chciałem Panu życzyć spełnienia marzeń. I pomóc spełnić pierwsze z nich. Oto projekt noweli do ustawy o Trybunale, chciały Pan Prezes zobaczyć to na własne oczy?
- Jędruś, nie trzeba było, mogłeś w gabinecie podpisać...
Maliniak wyciąga długopis (piórem jeszcze się nie nauczył dobrze pisać, a nie chciałby zrobić niechcący żyda na oczach Prezesa [żyd - staropolskie określenie kleksa, przypis redakcji]), rozkłada papiery na stole i podciąga prawy rękaw.
Podnosi głowę do góry i patrzy w zaszklone, ale jakże szczęśliwe oczy Prezesa.
- To dla Pana, Panie Prezesie...
Drżącą ręką składa lekko zamaszysty podpis na dokumentach. Podnosi się biorąc papiery w rękę. Podchodzi do Prezesa, klęka na jedno kolano i podając dokumenty Prezesowi szepce:
- Wesołych Świąt Panie Prezesie.
W tym momencie rozbrzmiewają z głośnika pierwsze słowa znanej kolędy:
"Bóg się rooooodzi, moc truchleeeeje..."

r
rabbit

wolę słowiańską Białoruś z Łukaszenką niż najeźdzców ekonomicznych z Emiratów Niemieckich

B
BiBa

Polska w końcu pozyskała i uzyskała:

•Należny jej respekt wśród społeczeństw i rządów wielu krajów Europy, jak i krajów Ameryki
•Codziennie zainteresowanie i uznanie wśród urzędników UE, jak także wśród wielu mediów UE
•Społeczeństwo polskie pozyskało Rząd RP: pracowity, sprawny, zgrany, moralny, kulturalny, odpowiedzialny

I Polska oczekiwała właśnie na takie wybory aż 25 lat. I jest bardzo smutnym, że tak pozytywne zdarzenia 2015 roku nie wystąpiły akurat te 25 lat wcześniej. I dzisiaj, po tych 8 latach władztwa PO, nie byłoby przynajmniej aż tak horrendalnego wzrostu zadłużenia zagranicznego. I który w okresie tegoż władztwa wzrósł o 125% i o kwotę 725 mld zł, więc do poziomu zadł. z 2007 roku. Vide, www.nbp.pl: prawy margines/ Dane kwartalne/ Zadłużenie zagraniczne/ plik Dane kwartalne

I zarazem znamienne słowa najważniejszych osób w państwie:

(...) Prezydent i Jego Małżonka: Pomyślmy o naszej Ojczyźnie jak o wielkiej rodzinie. Jak w każdej bywają w niej trudniejsze chwile, padają czasem niepotrzebne słowa, ale gdy przychodzi wigilijny wieczór miłość i zgoda zwyciężają różnicę zdań i poglądów... Pamiętajmy też o ludziach chorych, bezdomnych i samotnych. Każdy z nas może, czasami nawet małym gestem, poprawić to, co przyniósł im los (...)

(...) Marszałek Senatu: ... Nie wykluczył, że w Sejmie powstanie komisja śledcza, która zajmie się wyłudzeniami VAT (ponad 50 mld zł w tym roku!) za rządów PO-PSL... Kwestia TK to spór polityczny, prawniczy i konstytucyjny, który rozpoczęła Platforma... To w wyniku jej zachłanności doszło do naruszenia Konstytucji, do złamania Konstytucji w czerwcu, przecież wybór przed terminem dodatkowych sędziów do TK był takim ewidentnym złamaniem Konstytucji... Już naprawdę nie trzeba być ani konstytucjonalistą, ani prawnikiem, żeby to stwierdzić, że wybór przed czasem, do przodu jest niezgodny z prawem... Platforma będzie broniła TK, w takim kształcie w jakim sobie go wymyśliła, wybierając sędziów TK do przodu, co było skandalem i pogwałceniem konstytucji (...)

(...) Życzenia Kaczyńskiego dla opozycji: „Żeby zmądrzeli!” (...) całość publikacyj w sieci

m
mikrus

Czy Prawo pracy zezwala na taką ilość godzin pracy???Czy stanowiący PRAWA mogą je sami łamać???

u
ue

Następnym krokiem pewnie będzie wystąpienie Polski z Unii Europejskiej i NATO, oczywiście jeżeli wcześniej Polska nie zostanie z nich wyrzucona. Najlepszym sojusznikiem i przyjacielem Polski pewnie zostanie Białoruś z Łukaszenką na czele. Konstytucję też pewnie zmienią. Ten projekt co udostępnili w necie, a później zdjęli, muszą poprawić. Koniecznie trzeba do niej dopisać, że przewodnią partią narodu jest Prawo i Sprawiedliwość. A odnośnie Trybunału Konstytucyjnego to mogliby zapisać w Konstytucji, że jego orzeczenia może uchylić prezes Prawa i Sprawiedliwości. Ktoś powie, że to wszystko jest niemożliwe. Historia Polski i świata nie takie rzeczy pamięta.

W
Wojtek

To jest twór epoki Jaruzelskiego, nic nikomu nie dający.
Wyroków TK nie wykonywały poprzednie ekipy (przeszło setki w sumie, w tym samo PO-PSL ok 50).
I co?
I NIC.
Ano właśnie.

z
zpodgorza

Miejmy nadzieje , ze to konczy cala ta tragikomedie . Toz to byla jakas parodia demokracji , gdzie dla przykladu dwoch sedziow majacych obsesjae do wiekszosci parlamentarnej czy rzadu moglo paralizowac caly kraj - jak kiedys liberum veto , co nas doprowadzilo ( miedzy innymi) od tragikomedi do tragedii narodowej ...

S
Sten

A wiesz o ile więcej, jeśli nawet?
Ano o jakiś 1% w marketach i o 0,2% w kredytach.
Ciekawe, czy zauważysz tą podwyżkę, hahaha :)

W
Wojtek

Markety robią tu świetne interesy. Nie wyniosą się więc nigdzie. Proponowany podatek odbierze im i tak tylko marginalną część zysków. Wzrost cen związany z wprowadzeniem daniny, nawet gdyby go przerzucili w całości na konsumenta, wyniesie... około 1%! Tego nawet nikt nie zauważy. Poza tym oni nie podniosą cen nawet o tyle, bo konkurencja nie pozwoli.
Nie ma więc czym straszyć ludzi, naprawdę.

A
Ala

A ty cwaniaczku pomyślałeś ile te markety zatrudniają ludzi i ile im płacą w porównaniu do obrotów. Polska cały czas bierze kredyty a oni wywożą je za granicę i nic w Polsce nie zostaje. No nie tak nic, zostają kredyty do spłacenia.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3