Nadal warto rozważyć założenie lokaty

(oprac. dora)
Choć stopy procentowe maleją, oprocentowanie lokat wciąż jest atrakcyjne. W wielu przypadkach jest na poziomie od 5 do 6 proc. w skali roku. (fot. sxc)
Choć stopy procentowe maleją, oprocentowanie lokat wciąż jest atrakcyjne. W wielu przypadkach jest na poziomie od 5 do 6 proc. w skali roku. (fot. sxc)
Choć stopy procentowe maleją, oprocentowanie lokat wciąż jest atrakcyjne. W wielu przypadkach jest na poziomie od 5 do 6 proc. w skali roku.

Dodatkowo mamy do wyboru depozyty z odsetkami wypłacanymi z góry, z oprocentowaniem narastającym co miesiąc, a nawet ofertę antykryzysową – z ubezpieczeniem od utraty pracy.

Według ostatnich danych NBP na bankowych depozytach Polacy mają ulokowane 356 mld złotych oszczędności. Wielu z nas zabezpiecza się w ten sposób na „chude czasy”. Nie brakuje też osób szukających okazji do pomnożenia kapitału. Na pewno warto wykorzystać moment, w którym jednym z ważniejszych źródeł pozyskiwania środków przez instytucje finansowe są właśnie lokaty.

Zobacz: Inwestycje.pl: Dla wybranych, kredyt tańszy

Co ciekawe, banki przestały już rywalizować w oparciu o wysokość odsetek. Teraz liczy się pomysł.

– Znajdujemy się w trendzie spadających stóp procentowych. Według ostatnich prognoz NBP, wskaźnik inflacji, od której w dużej mierze zależy poziom stóp procentowych, również będzie spadać. W 2009 roku wyniesie ona (według NBP) 3,2 proc., w 2010 roku 1,9 proc, a w 2011 roku już tylko 0,9 proc. Należy spodziewać się więc stopniowego obniżania przez banki oprocentowania. Wydaje się, że tę konieczność, banki będą nadrabiać ciekawymi konstrukcjami depozytów – mówi Maciej Bednarek, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl. I rzeczywiście – Na rynku naprawdę jest w czym wybierać.

Zobacz: Chcesz zapłacić rachunek? Omijaj kasę bankową!

Na przykład BZ WBK oferuje Lokatę Antykryzysową. Inwestycja przewidziana jest na 12 miesięcy. Oprocentowanie wynosi 5,75 proc. w skali roku. Nowością jest ubezpieczenie od utraty pracy lub upadku prowadzonej przez nas firmy. Świadczenie ma zostać wypłacone jednorazowo w wysokości określonej przy zakładaniu lokaty. Składka na polisę wynosi 1 proc. lokowanej w banku kwoty.

Ciekawym pomysłem są także lokaty, w ramach których następuje wypłata odsetek z góry, już w momencie zakładania depozytu. Takie produkty oferują m.in. Bank Ochrony Środowiska i Eurobank. W tym pierwszym możemy liczyć na 5,1 proc. w skali roku dla lokaty 3-miesięcznej oraz 5 proc. na lokacie 6-miesięcznej. Druga wspomniana instytucja da nam 6 proc. wypłacone z góry przy ulokowaniu pieniędzy na 3 miesiące.

Dużym powodzeniem w ostatnich tygodniach cieszą się lokaty progresywne

Łączą one w sobie zalety tradycyjnych depozytów i dają możliwość wypłaty odsetek po każdym zakończonym okresie jednomiesięcznym. Tak jest na przykład w Deutsche Bank PBC. Tutaj do wyboru mamy trzy możliwości: depozyt 5-, 8- lub 11-miesięczny. Im dłuższy jest ten okres, tym nasz zysk jest wyższy. – Konstrukcja db Lokaty Pracującej, niezależnie od wariantu, opiera się o jednomiesięczne okresy rozliczeniowe. Ich oprocentowanie rośnie w czasie. Maksymalnie jest to nawet 7,25 proc. dla opcji 11-miesięcznej.

Zobacz: Inwestycje.pl: Zobacz, jakie nowości oferują banki

Co ważne, odsetki są każdego miesiąca kapitalizowane i dopisywane do rachunku lokaty, co stanowi dla klienta dodatkową wartość w postaci wyższego oprocentowania rzeczywistego. W kolejnym miesiącu na zysk pracuje więc już większa kwota – tłumaczy Michał Kałużny, Kierownik Biura Rozwoju Oferty Internetowej i Produktów Depozytowych w Deutsche Bank PBC. Podobne depozyty możemy spotkać także w Polbanku, BPH czy Millenium.

Czym jeszcze mogą zaskoczyć nas instytucje finansowe w najbliższym czasie?

– Można się spodziewać, że np. za wyższe odsetki, instytucje finansowe będą chciały sprzedać nam inne produkty: konto, kartę kredytową czy kredyt gotówkowy – prognozuje M. Bednarek. Takie oferty są już zresztą dostępne na rynku. Na przykład Getin Bank oferuje 3-miesięczną Lokatę z kontem na 6,5 proc. By ją założyć i utrzymać, trzeba złożyć zlecenie przekazywania całości dochodów na ROR i niemal przez cały czas trwania depozytu utrzymać na swoim koncie średnie saldo w wysokości tysiąca złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska