Nadzieje na macie

Sz
W czeskim Jiczinie odbył się międzynarodowy turniej juniorów młodszych w dżudo. Dobrze zaprezentowali się w nim podopieczni trenera Edwarda Faciejewa z AZS-u Opole.

Turniej ten gromadzi na starcie reprezentacje narodowe, ale w związku z tym, iż w tym roku jego termin pokrywał się z Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży, stanowiącą mistrzostwa Polski w tej kategorii wiekowej, do Czech pojechała 3-osobowa ekipa z Opola. W zawodach uczestniczyło 180 zawodniczek i zawodników z 7 krajów.

Najlepiej na matach Jiczina walczyła Agnieszka Jasiurkowska, która w kategorii wagowej do 44 kg zdobyła brązowy medal. Na 7. pozycji uplasował się w wadze do 73 kg Marcin Kośniewski. - Po raz pierwszy wystartował on w nowej, wyższej kategorii i uważam, iż w tych nowych dla siebie realiach nie zawiódł - ocenił szkoleniowiec AZS-u. Do Czech pojechał także Maciej Sękowski, ale walczył bez powodzenia. - Nie podołał zadaniu, ale to jeszcze młodzik, a przyszło mu walczyć ze starszymi zawodnikami - dodał E. Faciejew.

W Bytomiu rozegrano I eliminację do mistrzostw Polski młodzików. Oprócz opolskiej Gwardii, o występach której już informowaliśmy, startowali także dżudocy AZS-u Opole oraz UKS-u Siódemka Strzelce Opolskie (trener Waldemar Sobczyk). uczynili to z powodzeniem. Najjaśniejszym punktem tej grupy była Sandra Goszczyńska (kat. do 52 kg). - Zajęła zdecydowanie pierwsze miejsce i odniosła komplet czterech zwycięstw - informuje trener Faciejew. Wygrała także swą wagę (do 70 kg) Aleksandra Łakis ze Strzelec, a 3. miejsce w tej samej kat. wywalczyła jej klubowa koleżanka Marta Kaliciak. Medalowy dorobek Opolan uzupełnił wśrod dziewcząt brązowy "krążek" Agaty Ozdoby (57 kg), siostry finalisty niedawnej OOM "Opolszczyzna 2001", Tomasza.

Liczną i silną obsadę miał turniej chłopców. W wadze do 42 kg Tomasz Kowalski (AZS Opole), aby stanąć na trzecim stopniu podium, musiał wygrać aż pięć pojedynków. - Wszystkie rozstrzygnął na swoją korzyść przed czasem - mówi trener Faciejew. - Niestety, po drodze przytrafiła mu się jedna niespodziewana przegrana, co pozbawiło go szansy na wyższą lokatę. Tomek, kontynuujący rodzinne tradycje w tej dyscyplinie, to obecnie chyba największa nadzieja opolskiego dżudo.
Także dwaj kolejni zawodnicy AZS-u zapisali na swoim koncie udane występy. Maciej Sękowski zajął 3. miejsce wadze do 55 kg, a Michał Koenigsberg był piąty w kat. do 38 kg.