Nagrania laureatów Konkursu Recytatorskiego "Jugend trägt Gedichte vor"

Artykuł sponsorowany TOWARZYSTWO SPOŁECZNO-KULTURALNE NIEMCÓW NA ŚLĄSKU OPOLSKIM

Konkurs recytatorski w języku niemieckim "Młodzież recytuje poezję"/ "Jugend trägt Gedichte vor" jest kontynuacją organizowanego od 1994 roku przez TSKN Konkursu Recytatorskiego "Młodzież recytuje poezję śląską". Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim po raz dwudziesty szósty organizowało ten konkurs, którego celem jest popularyzacja poezji niemieckojęzycznej oraz propagowanie żywego słowa. Każdy z uczestników recytował dotychczas dwa utwory poetyckie w języku niemieckim. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VIII) oraz szkół średnich. Uczniowie klas I-III mogli dotychczas brać udział wyłącznie w eliminacjach szkolnych i gminnych. Od kilku lat w eliminacjach szczebla podstawowego zorganizowanych przez koła DFK oraz szkoły, brało udział około 3000 młodych recytatorów, z ponad 200 szkół w ponad 45 gminach. Do finału jury kwalifikowało corocznie nie mniej niż 60 najlepszych uczniów.

Wskutek zaistniałego stanu zagrożenia epidemiologicznego konkurs został ogłoszony w nowej formule.

Każdy uczeń szkół podstawowych oraz średnich, bez względu na uczestnictwo we wcześniejszych eliminacjach, mógł ponownie wziąć udział w konkursie online.

Konkurs został przeprowadzony dwuetapowo drogą internetową. I etapem były eliminacje do finału. Każdy uczestnik w tym celu miał przygotować swoje wykonanie jednego utworu poetyckiego w języku niemieckim w formie filmiku i przesłać go mailowo do 22 maja 2020 r. pod adres: konkurs@skgd.pl. W II etapie konkursu jury wybierało laureatów spośród finalistów wybranych w I etapie konkursu. Ci zaś zostali nagrodzeni za najlepsze wykonanie utworu poetyckiego. Ogłoszenie wyników odbyło się 19 czerwca 2020 r.

W sumie jury wybrało w każdej kategorii pierwsze trzy miejsca oraz wyróżnienia:

Kategoria A:
I miejsce: Vanessa Giza
II miejsce: Damian Zmarzlik
III miejsce: Zofia Gerstenberg

Wyróżnienia:
Liwia Honka
Zuzanna Zmuda
Julia Dubiel

Kategoria B:
I miejsce: Maja Warzecha
II miejsce: Emilia Fablewski
III miejsce: Laura Jantos

Wyróżnienia:
Daniela Czeczor,
Magdalena Kowolik
Emily Bartek
Erik Kostka

Kategoria C:
I miejsce: Lena Jantos
II miejsce: Emilia Bierek
III miejsce: Wiktoria Sobota

Wyróżnienia:
Laura Smyrek
Marzell Rogosh
Maja Gerstenberg
Kamil Gröhlich

Kategoria D:
I miejsce: Wiktoria Gröhlich
II miejsce: Julia Kaiser
III miejsce: Emilia Ludwig

Wyróżnienia:
Saskia Broers
Patrycja Maruska
Anna Haberecht
Robert Kokott

Laureatów konkursu można w tym roku zobaczyć online, na nagraniach wideo.

Projekt od lat wspierany jest finansowo przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec, za pośrednictwem VDG.

Patronat medialny nad konkursem sprawowali Radio Doxa oraz Radio Opole.

Dodaj ogłoszenie