Nagroda im. Karola Miarki dla profesorów Zbigniewa Zielonki i Marka Masnyka

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Prof. Zbigniew Zielonka (z lewej) - naukowiec, pisarz, publicysta.Prof. Marek Masnyk - rektor UO, badacz historii Śląska.
Prof. Zbigniew Zielonka (z lewej) - naukowiec, pisarz, publicysta.Prof. Marek Masnyk - rektor UO, badacz historii Śląska. Archiwum
Wybitni badacze dziejów i kultury Śląska - prof. Zbigniew Zielonka i prof. Marek Masnyk - odebrali dziś Nagrody im. Karola Miarki. Uroczystość odbyła się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Nagroda im. Karola Miarki od ponad 30 lat honoruje ludzi upowszechniających naukę i kulturę na Śląsku. Przyznają ją marszałkowie województw opolskiego i śląskiego, a uroczystość odbywa się raz w Katowicach, raz w Opolu.

W tym roku marszałek województwa opolskiego uhonorował dwóch profesorów i badaczy zajmujących się dziejami i kulturą regionu.

Prof. Zbigniew Zielonka to naukowiec, pisarz, publicysta (m.in. miesięcznika “Opole) o bogatym dorobku naukowym, koncentrującym się wokół szeroko rozumianej problematyki życia literackiego na Śląsku. Związki emocjonalne ze Śląskiem inspirowały go do podejmowania badań, docierania do źródeł, by ostatecznie odtworzyć osobowość kulturową regionu.

Wysoka erudycja historyczna i literacka sprawia, że każda jego książka jest ważnym wydarzeniem w nauce i literaturze. W kręgu jego zainteresowań na pierwsze miejsce wysuwają się problemy regionalizmu. Jego największym dokonaniem jest „Geografia życia literackiego polskiego kręgu kulturowego na Śląsku” (1994) – encyklopedia przedstawiająca przejawy życia literackiego na Śląsku od najdawniejszych czasów.

Prof. Marek Masnyk jest rektorem Uniwersytetu Opolskiego, kierownikiem Katedry Historii Śląska w Instytucie Historii UO, badaczem dziejów Śląska, polskiej myśli zachodniej oraz stosunków polsko-niemieckich w XIX i XX wieku, biografem Związku Polaków w Niemczech. Napisał ponad 100 prac naukowych, w tym 7 monografii. Już jego dysertacja doktorska dotycząca dziejów Górnego Śląska na przełomie XIX i XX w. wygrała konkurs na najbardziej użyteczną dla regionu pracę naukową.

Efektem jego studiów nad dziejami śląskiej Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech była monografia śląskiej organizacji („Dzielnica I Związku Polaków w Niemczech 1923-1939”, Opole 1994) będąca do dzisiaj najważniejszą książką dokumentującą dzieje Polaków spod Znaku Rodła. Stale popularyzuje wiedzę historyczną poprzez liczne konferencje.

WARTO ZOBACZYĆ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska