Nagrody im. Karola Miarki dla prof. Stanisławy Sochackiej i Zbigniewa Kościowa

Archiwum
Prof. Stanisława Sochacka bada nazwy geograficzne Śląska. Zbigniew Kościów napisał 30 książek o kulturze muzycznej.
Prof. Stanisława Sochacka bada nazwy geograficzne Śląska. Zbigniew Kościów napisał 30 książek o kulturze muzycznej. Archiwum
Prof. Stanisława Sochacka i Zbigniew Kościów otrzymają dziś w Bibliotece Śląskiej w Katowicach Nagrody im. Karola Miarki. Wybitne osobowości ze świata kultury i nauki, wzbogacające dorobek regionów i kultury narodowej honorują w ten sposób co roku marszałkowie województw opolskiego i śląskiego.

Prof. dr hab. Stanisława Sochacka jest filologiem, językoznawcą, slawistą. Kierując badaniami w Instytucie Śląskim i na Uniwersytecie Opolskim, wniosła wielki wkład w rozwój wiedzy o polskiej kulturze i języku polskim na Śląsku.

Wiążąc się ponad pół wieku temu z Instytutem Śląskim podjęła pracę nad “Słownikiem etymologicznym nazw geograficznych Śląska" oraz “Słownikiem gwar śląskich".

Innym obszarem badawczym prof. Sochackiej są studia nad kontaktami polsko-czeskimi. Efektem tych badań stała się opublikowana w 1975 r. praca “Listy Lucjana Malinowskiego do Jarosława Golla", będąca dokumentacją życia intelektualnego w relacjach polsko-czeskich.

Dorobek publikacyjny prof. Stanisławy Sochackiej to 150 pozycji, w tym 3 książki autorskie i 15 redagowanych. Ważnym elementem popularyzującym wielokulturowość mieszkańców regionu stała się “Nowa kuchnia śląska" pod jej kierownictwem.

Drugi opolski laureat to Zbigniew Kościów - krytyk, pisarz muzyczny, muzyk i pedagog. Jako krytyk muzyczny w tym roku obchodzi 60-lecie pracy twórczej. Współpracował z prasą polską, serbołużycką, ormiańską, ukraińską, tworzył dla Polskiego Radia (kilkaset audycji) oraz wydał 30 książek, poświęconych kulturze muzycznej.

Jego książki można uznać za dzieło kronikarskie opolskiej kultury muzycznej. Zbigniew Kościów jest także autorem biografii wielu najwybitniejszych kompozytorów m.in. Bizeta, Brucknera, Chaczaturiana, Meyerbeera czy Webera. Na uwagę zasługują jego prace pionierskie pn. “Kultura muzyczna Ormian polskich". Jego dorobek pisarski do 2010 r. dokumentuje książka wydana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu: “Zbigniew Kościów, muzyk pedagog publicysta. Biografia".

Nagroda nosząca imię Karola Miarki - wybitnego górnośląskiego działacza narodowego, społecznego i oświatowego, publicysty, pisarza - została ustanowiona w 1983 roku. Od roku 2006 nagrody przyznają marszałkowie województw opolskiego i śląskiego. Uroczyste ich wręczenie odbędzie się dziś w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska