Nagrody Kultury Miasta Opola 2019. Prezydent nagrodził zasłużonych dla kultury. Padł rekord nominowanych

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Coroczne wyróżnienia Miasta Opola przyznawane są opolskim artystom za wybitne zasługi w dziedzinie kultury.
Coroczne wyróżnienia Miasta Opola przyznawane są opolskim artystom za wybitne zasługi w dziedzinie kultury. UM Opola
Gala odbyła się już po raz 23, a poprowadził ją Artur Orzech. Nagrody przyznano w siedmiu kategoriach, w tym w dwóch nowych: za debiut kulturalny roku i za wydarzenie kulturalne w mieście.

Coroczne wyróżnienia Miasta Opola przyznawane są opolskim artystom za wybitne zasługi w dziedzinie kultury. Tym razem zgłoszono rekordową liczbę, bo aż 42 nominowanych. Dla porównania jeszcze dwa lata temu kandydatów było o połowę mniej.

Nagrody przyznano w siedmiu kategoriach, w tym w dwóch nowych: za debiut kulturalny roku i za wydarzenie kulturalne w mieście.

Nagrody Kultury Miasta Opola - zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Nagroda promocyjna, za aktywność kulturalną promująca miasto w kraju i za granicą:

Krzysztof Puma Piasecki - kompozytor, gitarzysta, jazzman i pedagog. Nagrał 11 płyt autorskich. Od lat podbija polskie i zagraniczne sceny, promując tym samym Opole, z którym jest związany od urodzenia. Jego działalność artystyczna i kulturalna została doceniona w plebiscycie „Człowiek Roku” 2018 Nowej Trybuny Opolskiej.

- Ta nagroda da mi jeszcze większego speeda, żeby promować nasze miasto - mówił na scenie nagrodzony artysta.

Nagroda dla animatorów kultury, za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury

Małgorzata i Piotr Skrzypcowie - pedagodzy i animatorzy kultury współtworzący Studio Piosenki „Debiut” i Wokalne Studio Kształcenia Jazzowego w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Ich uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia na prestiżowych ogólnopolskich konkursach muzycznych.

Nagroda za całokształt dokonań twórczych i artystycznych

Jerzy Stemplewski - znany opolski fotograf, który ma w swoim dorobku kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Od ponad 50 lat fotografuje Opole, dokumentując historię miasta i ludzi z nim związanych. Jeden z najważniejszych darczyńców Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – przekazał blisko 1000 fotografii artystów, związanych z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki.

Nagroda za debiut kulturalny roku

Aleksander Sowa - pochodzący z Opolszczyzny pisarz niezależny, wydawca i self-publisher, autor bestsellerowej serii kryminalnej „Gwiazdy Oriona”, „Era Wodnika” i „Punkt Barana”. Jest policjantem, dlatego jego kryminały uderzają realizmem i autentycznością, bo autor zna od podszewki tajniki pracy organów ścigania.

Nagroda za wydarzenie kulturalne w mieście

Opolski Festiwal Fotografii - cykliczna impreza fotograficzna prezentująca prace najważniejszych polskich twórców oraz promująca młodych artystów. Jej pomysłodawcami są opolscy fotografowie i założyciele Fundacji 2.8: Sławoj Dubiel, Michał Grocholski oraz nasz wieloletni kolega redakcyjny i fotoreporter Nowej Trybuny Opolskiej Sławomir Mielnik.

Nagroda w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego za wyróżniające dokonania w zakresie opieki i ochrony dóbr kultury na terenie Opola:

Henryk Korbański - artysta rzeźbiarz, malarz i rysownik. Od 1983 roku zajmuje się renowacją zabytków. Jego dorobek to ponad 150 odrestaurowanych obiektów zabytkowych, sakralnych i realizacji do współczesnych wnętrz. Wśród tych prac są m.in. liczne renowacje kamienic w Opolu oraz rzeźba Thomasa Myrtka przy pl. Wolności w Opolu.

Nagroda za mecenat nad rozwojem kultury i ochroną jej dóbr

Fundacja Górażdże - Aktywni w Regionie - została założona w 2012 roku i od tego czasu systematycznie wspiera realizację lokalnych projektów z obszaru kultury, edukacji, sportu czy ochrony zabytków. Tylko w ubiegłym roku fundacja przyznała ponad 30 grantów w tym zakresie.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Muzeum Polskiej Piosenki. Jej zwieńczeniem był koncert Lory Szafran.

Nagrody dla ludzi kultury przyznała kapituła w składzie:

  • Arkadiusz Wiśniewski - prezydent Opola
  • Magdalena Matyjaszek - naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej UM Opola
  • Agnieszka Włoch - ubiegłoroczna laureatka nagrody promocyjnej za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą
  • Urszula Zajączkowska - laureatka nagrody w dziedzinie ochrony dziedzictwa kultury z 2012 roku
  • Aleksander Iszczuk - przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Opola
  • Rafał Poliwoda - dyrektor Narodowego Centrum Polskiej Piosenki.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska