Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy. W ten sposób uczczono Jana Labusa, zmarłego w niedzielę burmistrza Ozimka. Potem, po raz piąty rozdano Magnolie Powiatu Opolskiego.
Ogromna radość, szok i niedowierzanie, ta nagroda jest wielką motywacją do dalszej pracy - mówi Elżbieta Pisula-Bieniecka, laureatka Białej Magnolii za całokształt działalności. Pani Elżbieta jest założycielką Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Talentów „Akces” w Ozimku, które promuje najzdolniejszych uczniów, umożliwia im koncertowanie, branie udziału w przesłuchaniach, warsztatach, konkursach czy przeglądach
.
W kategorii Pro Publico bono triumfowała Sylwia Widawska z Krasiejowa. Jak mówili ze sceny prowadzący, pani Sylwia ma tyle zapału do działania, że gdyby przyszło jej żyć w czasach dinozaurów, to powstrzymałaby pewnie ich wyginięcie.
Laureatka jest nauczycielką z 35-letnim stażem, społecznikiem, od lat aktywnie działa w organizacjach pozarządowych w Krasiejowie, a w Muzeum Paleontologicznym prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z regionu, z kraju i z zagranicy.
Wyróżnienie otrzymał: Norbert Halupczok z Antoniowa.
Magnolia Powiatu Opolskiego w kategorii "Firma Roku" powędrowała do rodzinnego przedsiębiorstwa Tomechna, które na rynku jest od 20 lat. Pierwszym krokiem w biznesie był mały sklepik w Chrząszczycach, kolejnym galeria „Centro” w Prószkowie. 7 lat temu właściciele otworzyli trzygwiazdkowy hotel Arkas w Prószkowie.
Wyróżnienie: firma Markizyn Konrad Wójcik z Dębia.
W kategorii Sportowiec Roku Magnolia powędrowała do Marii Bartusz z Ligoty Prószkowskiej, która od 5 lat trenuje w klubie LUKS Domecko i jest członkinią Kadry Narodowej Parabadmintona. Pani Maria reprezentuje Polskę w tej dyscyplinie od 2014 roku. W swoim dorobku sportowym ma najwyższe lokaty i miejsca medalowe na mistrzostwach Polski, Europy i Świata, między innymi w Korei, Japonii, Hiszpanii, Holandii.
Nagrodę traktuję jako docenienie mojej dotychczasowej pracy, każdy sportowiec potrzebuje tego - mówi pani Maria.
Wyróżnienie: Artur Baziuk z Jełowej i Krzysztof Kubiak z Niemodlina.
W kategorii Animator Kultury Magnolię Powiatu Opolskiego otrzymał Piotr Szafrański, człowiek wielu talentów, który wypełnia definicję słowa animator twórczo i po brzegi. Jest dyrektorem Samorządowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowe i od samego początku mocno rozwinął ofertę placówki. Do tego pasjonat historii lokalnej, prowadził zbiórkę sprzętu, strojów i innych materiałów, by stworzyć przy Domu Kultury Izbę Śląską.
Wyróżnienie: zespół „Ligockie Wrzosy” z Ligoty Prószkowskiej i Jacek Mielcarek.
Magnolię w kategorii Edukator Roku otrzymał Klaudiusz Lisoń, muzyk, dziennikarz, nauczyciel klasy trąbki w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Opolu, a także w PSM I st. w Leśnicy. Talent instrumentalny rozwijał u profesorów kilku europejskich uczelni muzycznych oraz na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Wyróżnienia: Zbigniew Buła z gminy Popielów oraz Robert Klimek, SOK Komprachcice.
Z kolei nagroda specjalna powędrowała w ręce Huberta Kampy, artysty i filantropa z Dąbrówki Łubniańskiej, który na co dzień zajmuje się ikonografią bizantyjską. Prowadzi własną pracownię. Jego ikony znajdują się w polskich kościołach i prywatnych kolekcjach w Polsce, Europie oraz Ameryce.
Henryk Lakwa, starosta opolski: Nagrodziliśmy osoby nieprzeciętne, które działają na rzecz mieszkańców całego powiatu, te nagrody po prostu im się należały.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?