Najbardziej zanieczyszczone miasta Opolszczyzny. Rakotwórcze substancje w powietrzu. Niebezpieczne pyły i benzo(a)piren

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Kędzierzyn-KoźlePrzez lata był najbardziej zanieczyszczonym miastem Opolszczyzny. Wciąż jest w czołówce tego niechlubnego rankingu. W 2019 roku zanotowano w tym mieście 47 dni z przekroczeniem dobowego poziomu dopuszczalnego PM10. Tom
Normy stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu są przekroczone we wszystkich miastach Opolszczyzny, gdzie bada się poziom zanieczyszczenia tym wyjątkowo niebezpiecznym węglowodorem. Polski Alarm Smogowy i eksperci od ochrony środowiska alarmują, że jakość powietrza w Polsce i woj. opolskim wciąż może powodować przedwczesną śmierć tysięcy osób rocznie.

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy raport dotyczący najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Przedstawiono w nim miejscowości o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz liczby dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy.

Raport Polskiego Alarmu Smogowego obejmował 15 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Fakt, że znalazła się tam tylko jedna miejscowość z Opolszczyzny nie oznacza, że mieszkańcy innych opolskich gmin mogą się cieszyć z czystego powietrza. Wręcz przeciwnie.

Przeanalizowaliśmy dane Głównego Inspektora Ochrony Środowiska dotyczące zanieczyszczenia tych wszystkich opolskich miast, gdzie bada się jakość powietrza. Szczegółowe dane dotyczące gmin możecie zobaczyć w galerii.

Wyniki są tylko nieco niższe, niż w czołówce najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce. Głównym powodem smogu jest emisja z przydomowych kotłowni.

Opolscy samorządowcy przekonują, że bardzo mocno naciskają na mieszkańców w kwestii wymiany pieców na ekologiczne i tłumaczą, że z roku na rok rzekomo jest lepiej.

Kuszą mieszkańców przede wszystkim dużymi dotacjami do wymiany "kopciuchów" na nowe kotły. Faktycznie, na Opolszczyźnie złożono już 1174 wnioski do nowej odsłony rządowego programu "Czyste powietrze" (obowiązuje od 5. maja 2020).

Kwota wnioskowanych dotacji to 11 milionów 750 tysięcy złotych. Swoje osobne programy mają także gminy. Szczególnie duży nacisk na to położył na to Kędzierzyn-Koźle, który jeszcze parę lat temu był na "czarnej liście" WHO 50 najbardziej zapylonych miast na Opolszczyźnie.

Dr Krystyna Słodczyk z Opolskiego Alarmu Smogowego przekonuje jednak, że wciąż za mało robimy w kwestii likwidacji nieekologicznych źródeł ciepła.

- Dotacje w bardzo wielu przypadkach służą przedsiębiorcom czy też mieszkańcom, którzy chcą wymienić stare źródła ogrzewania na nowe. Ale nie zawsze oznacza to, że wymieniane są te najbardziej nieekologiczne na ekologiczne. Najwięksi truciciele w opolskich miastach najczęściej nie korzystają z tych dopłat - mówi Krystyna Słodczyk. - W konsekwencji efekt ekologiczny nie jest taki, jakiego powinniśmy się spodziewać. Te wartości średnioroczne prawie się nie zmieniają.

Lekarze ostrzegają, że związki, które znajdują się w smogu uszkadzają nabłonek dróg oddechowych (to pierwsza bariera pomiędzy światem zewnętrznym - powietrze, a wewnętrznym - narządy), otwierając wrota dla różnego rodzaju patogenów, również dla koronawirusa. Tym samym zimą liczba ciężkich przypadków COVID-19 może się mocno zwiększyć.

Do tej pory co roku na Opolszczyźnie przedwcześnie z powodu smogu umierało około 1000 osób rocznie.

Wrocławski Sky Tower do kupienia

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej

nie ma jak to w " dobrych " miejscach czujniki postawić !

bo wg telewizyjnych reklam, to w Polsce 10 % zgonów czyli 40 tys. jest spowodowanych ze smogu !!!

niezły bajer

I
Igma
2 grudnia, 16:08, Ktośniestąd:

Co za ściema z tym wsparciem! W praktyce wygląda to tak: www.kopcimy.club

Program PiSu Czyste Powietrze to;

PiS na wodę.

Nikogo to w WFOŚiGW nie zainteresowało

że,

Zmodernizowałem centralne ogrzewanie. Piec CO na paliwo stałe został zlikwidowany.

Zainstalowałem piec CO gazowy, dwufunkcyjny, kondensacyjny o spawności 107%.

Klasa energetyczna A.

W domu nie ma żródeł ciepła opalanych paliwem stałym.

Inwestycja zostala zakończona w maju 2019.

Dnia 29.04.2019 złożyłem wniosek o dofinansowanie w formie dotacji.

Wniosek w wersji papierowej i elektronicznej, został przyjęty przez Urzędniczkę WFOŚiGW w Opolu bez zastrzeżeń i zakwalifikowany jako poprawny.

Po roku oczekiwania,

Dostałem wypierpol z ekskluzywnego klubu żebraków WFOŚiGW w Opolu.

Bo,

Nie dokonałem analizy, możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej.

Po co?

W okolicy nie ma i nie będzie.

O tym Urzędniczka Wojewódzkiego Funduszu powinna wiedzieć.

Oraz,

nieprawidłowo podPiSałem wniosek.

Wniosek nasz podpisaliśmy czytelnie imieniem i nazwiskiem w neutralnym niebieskim kolorze.

Nieśmiało zapytam.

Jak wygląda prawidłowy podPiS?

Czy trzy krzyżyki to jest to?

Zastanawiam się.

Czy Urzędnicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, biorą pieniądze za koordynację działań na rzecz ochrony środowiska i przywracanie równowagi środowiskowej, ili za niszczenie papieru wypisując bzdury w uzasadnieniach odmowy dotacji ?

K
Ktośniestąd

Co za ściema z tym wsparciem! W praktyce wygląda to tak: www.kopcimy.club

I
Igma

PiSowski program 'Czysze Powietrze" to PiS na wodę.

Wymieniłem "kopciuszka" na gazowy piec C.O.

W domu nie ma źródeł ciepła opalanych paliwem stałym.

Odmówiono mi dotacji.

bo:

Wniosek nieprawidłowo podpisałem.

Podpisałem się imieniem i nazwiskiem,

podpis jest w neutralnym niebieskim kolorze.

Czy Trzy Krzyżyki to poziom PiSarczyka w WFOŚiGW w Opolu?

Takie bzdury podpisała osobiście Pani Dyrektor.

P
Pan Gość

Jak widzimy ludzie umierali już zawsze, i w tym przypadku można było naprawdę coś zrobić. Ale jest zawsze ta sama kwestia da się na tym zarobić..czy trzeba pieniądze wydać....

Dodaj ogłoszenie