Najdłuższa w Europie linia sortowania drewna stanie w Stora Enso w Murowie

Oprac. Edh
Najdłuższa w Europie linia sortowania drewna stanie w Stora Enso w MurowieMiejsce, gdzie przez ostatnie 50 lat istniał tartak w Murowie koło Opola, zmieniło się w plac budowy.
Najdłuższa w Europie linia sortowania drewna stanie w Stora Enso w MurowieMiejsce, gdzie przez ostatnie 50 lat istniał tartak w Murowie koło Opola, zmieniło się w plac budowy. archiwum firmy
Linia do sortowania drewna okrągłego w Murowie będzie miała długość 400 m. To jeden z pierwszych efektów budowy nowoczesnego tartaku i zakładu przerobu drewna, realizowanego przez Stora Enso w Polsce.

Miejsce, gdzie przez ostatnie 50 lat istniał tartak w Murowie koło Opola, zmieniło się w plac budowy. Łagodna zima pozwoliła spółce Stora Enso Wood Products na szybką realizację planu inwestycyjnego.

Wokół obszaru, na którym już za kilka miesięcy rozpocznie pracę nowa linia tartaczna, usypano wał akustyczny, ograniczający hałas i poprawiający komfort życia mieszkańcom.

Trwa też budowa hali tartacznej, w której stanie nowoczesna i linia do przetarcia drewna niemieckiej firmy Linck. Jej maksymalny posuw wyniesie aż 134 m/min. Podawane do niej będą kłody sortowane uprzednio na 400-metrowej linii, której montaż niebawem zostanie ukończony.

- Jest to obecnie najdłuższa w Europie linia do sortowania drewna okragłego, wyposażona w nowoczesne systemy detekcji metalu, skanowania 2D oraz 3D - wyjaśnia Sebastian Mikulicz, kierownik planowania produkcji Stora Enso Wood Products w Murowie.

Kamery i czujniki,  zainstalowane w linii sortowania, będą w stanie dokładnie zmierzyć kłodę pod względem jej długości , średnicy oraz krzywizny, a także wykryć ewentualne wady, dzięki czemu - przetwarzając te dane komputerowo - drewno trafi do odpowiednich boksów sortowniczych i zostanie  przeznaczone do takiej obróbki, która maksymalnie wykorzysta jego potencjał i wyeliminuje wadliwe fragmenty.

-  Wszystko to będzie się działo w ułamkach sekund, a do tego sprawi, że dotychczasowa żmudna i ciężka praca brakarza, który dokonywał tego typu pomiarów na placu surowca, zamieni się w nowoczesną, bezpieczną i wygodną pracę za sterami kabiny linii sortowniczej, w której rola operatora sprowadza się do wprowadzania danych do komputera i monitoringu tego, co dzieje się na ekranach - dodaje  Sebastian Mikulicz.

Stora Enso jest drugim co do wielkości producentem tarcicy i wyrobów z drewna na świecie. Ponadto jest kluczowym graczem na rynku produkcji celulozy papieru i opakowań z drewna.

W 35 krajach zatrudnia łącznie 29 000 pracowników. Stora Enso Wood Products Sp z o.o.  z siedzibą w Murowie specjalizuje się w produkcji drewna budowlanego.

Obecnie spółka realizuje inwestycję zwiększającą wielkość produkcji z 70 000 do 400 000 m3 wyrobów drzewnych rocznie oraz zatrudnienie ze 170 do ponad 300 pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska