Najdłuższy dzień w roku 2023. Kiedy wypada i ile trwa letnie przesilenie? Noc Świętojańska i Noc Kupały - wierzenia i obyczaje. Znacie?

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Lato kalendarzowe w 2023 roku rozpocznie się 21 czerwca, zgodnie z ustalonym cyklem kalendarza. Jest to czas, kiedy większość osób już czuje atmosferę letniej radości i przygotowuje się do wakacji, spotkań rodzinnych i niezapomnianych przygód na świeżym powietrzu. Dzień ten symbolizuje oficjalne rozpoczęcie lata, co wiąże się z oczekiwaniem na słoneczne dni, ciepłe wieczory i wakacyjną beztroskę.Lato astronomiczne w 2023 roku rozpocznie się 21 czerwca. Lato astronomiczne jest związane z ruchem Ziemi wokół Słońca i kątem nachylenia osi, co wpływa na naszą pogodę i sezonowe zmiany. To wspaniała pora roku, gdy natura tętni życiem, ogrody kwitną, na straganach królują owoce takie jak truskawki, jagody, maliny i czereśnie, a plaże wypełniają się spragnionymi wodnych uciech turystami.
Lato kalendarzowe w 2023 roku rozpocznie się 21 czerwca, zgodnie z ustalonym cyklem kalendarza. Jest to czas, kiedy większość osób już czuje atmosferę letniej radości i przygotowuje się do wakacji, spotkań rodzinnych i niezapomnianych przygód na świeżym powietrzu. Dzień ten symbolizuje oficjalne rozpoczęcie lata, co wiąże się z oczekiwaniem na słoneczne dni, ciepłe wieczory i wakacyjną beztroskę.Lato astronomiczne w 2023 roku rozpocznie się 21 czerwca. Lato astronomiczne jest związane z ruchem Ziemi wokół Słońca i kątem nachylenia osi, co wpływa na naszą pogodę i sezonowe zmiany. To wspaniała pora roku, gdy natura tętni życiem, ogrody kwitną, na straganach królują owoce takie jak truskawki, jagody, maliny i czereśnie, a plaże wypełniają się spragnionymi wodnych uciech turystami. pixabay
Wielkimi krokami zbliża się kalendarzowe i astronomiczne lato, a w związku z tym początek wakacji, wyjazdów i plażowania! Dni robią się coraz dłuższe, a noce cieplejsze. Niebawem dotrzemy do punktu kulminacyjnego - letniego przesilenia, a co się z nim wiąże Nocy Kupały i Nocy świętego Jana. Kiedy przypada najdłuższy dzień w 2023 roku? Ile będzie trwał? Sprawdzamy!

Spis treści

Najdłuższy dzień w roku. Kiedy wypada i ile trwa?

Na wstępie warto przypomnieć, że data najdłuższego dnia w roku jest ruchoma - zarówno jak kalendarz, który nie ma stricte 365 dni, a 365,24 dni.

Najdłuższy dzień w roku przypadnie w Polsce 21 czerwca 2023. Jest to czas, kiedy słońce osiąga najwyższy punkt na niebie i daje nam naturalne światło najdłużej. To zjawisko znane jest też jako przesilenie letnie i początek astronomicznego lata. Wiąże się z nim wiele słowiańskich wierzeń i obrządków.

Najdłuższy dzień w roku 2023 potrwa 16 godzin i 46 minut, co jest w dużej mierze zależne od długości i szerokości geograficznej. Im bliżej biegunów, tym dłuższe jest przedłużenie dnia. Dlatego też w regionach polarnych, jak na przykład na Arktyce czy Antarktydzie, przesilenie letnie może trwać nawet kilka dni lub tygodni, zyskując miano "północnego bądź południowego biegunowego dnia".

Najdłuższy dzień w 2023 roku będzie o blisko 10 godzin dłuższy od dnia, który w 2023 uważany jest za najkrótszy. Kiedy przypada? Najkrótszy dzień w roku 2023 to data 22 grudnia. Właśnie wtedy rozpocznie się astronomiczna zima.

Kiedy jest letnie przesilenie w 2023?

Przesilenie letnie w 2023 roku, znane też jako najdłuższy dzień, przypadnie w Polsce 21 czerwca. To niezwykłe zjawisko astronomiczne jest związane z kątem nachylenia osi Ziemi i jej orbity wokół Słońca.

W dniu przesilenia letniego w Polsce możemy cieszyć się niezwykle długim dniem. Oznacza to, że słońce wschodzi wcześnie rano i zachodzi późno wieczorem, dając nam więcej czasu na aktywności na świeżym powietrzu i relaks w ciepłych promieniach słonecznych.

Najdłuższy dzień w roku 2023 potrwa 16 godzin i 46 minut, co jest w dużej mierze zależne od długości i szerokości geograficznej. Im bliżej biegunów,
Najdłuższy dzień w roku 2023 potrwa 16 godzin i 46 minut, co jest w dużej mierze zależne od długości i szerokości geograficznej. Im bliżej biegunów, tym dłuższe jest przedłużenie dnia. Dlatego też w regionach polarnych, jak na przykład na Arktyce czy Antarktydzie, przesilenie letnie może trwać nawet kilka dni lub tygodni, zyskując miano "północnego bądź południowego biegunowego dnia". pixabay

Długi dzień przesilenia letniego łączy się z różnorodnymi tradycjami i obchodami w różnych kulturach na całym świecie. W Polsce wiele osób korzysta z tego okresu, aby spędzić czas na piknikach, grillach czy spacerach. Dzień ten symbolizuje także początek lata i jest często okazją do celebracji, imprez po świt i radości.

Osoby wrażliwe na zmiany meteorologiczne, a czasem i astronomiczne, mogą w przesilenie letnie odczuwać niedogodności ze strony organizmu. Prym wiedzie uczucie senności oraz bóle głowy. Jest to chwilowy spadek formy, warto go przeczekać i dać sobie czas na odpoczynek

Pierwszy dzień lata. Kiedy zaczyna się lato kalendarzowe i lato astronomiczne w 2023 roku?

Z racji, że przesilenie letnie i najdłuższy dzień w roku zwiastują to samo - nie może być zatem innej odpowiedzi! Pierwszy dzień lata wypada 21 czerwca 2023 roku.

Lato kalendarzowe w 2023 roku rozpocznie się 21 czerwca, zgodnie z ustalonym cyklem kalendarza. Jest to czas, kiedy większość osób już czuje atmosferę letniej radości i przygotowuje się do wakacji, spotkań rodzinnych i niezapomnianych przygód na świeżym powietrzu. Dzień ten symbolizuje oficjalne rozpoczęcie lata, co wiąże się z oczekiwaniem na słoneczne dni, ciepłe wieczory i wakacyjną beztroskę.

Lato astronomiczne w 2023 roku rozpocznie się 21 czerwca. Lato astronomiczne jest związane z ruchem Ziemi wokół Słońca i kątem nachylenia osi, co wpływa na naszą pogodę i sezonowe zmiany. To wspaniała pora roku, gdy natura tętni życiem, ogrody kwitną, na straganach królują owoce takie jak truskawki, jagody, maliny i czereśnie, a plaże wypełniają się spragnionymi wodnych uciech turystami.

Pierwszy dzień lata - zwyczaje i wierzenia. Czym jest Noc Świętojańska, Noc Kupały i Midsummer?

Najkrótszy dzień w roku - pierwszy dzień lata to nie tylko moment oficjalnego rozpoczęcia sezonu letniego, ale również okazja do celebrowania różnych zwyczajów i wierzeń związanych z tą porą roku. Istnieje wiele zwyczajów i wierzeń, które dodają magii i tajemniczości tej konkretnej nocy.

Noc Świętojańska, znana również jako noc świętego Jana, jest popularnym obrządkiem w wielu krajach, w tym w Polsce. Obchodzona jest w nocy z 20 na 21 czerwca, a jej korzenie sięgają czasów pogańskich. To czas, gdy ludzie spotykają się na ogniskach, śpiewają pieśni, tańczą i biorą udział w różnorodnych rytuałach.

Podczas Nocy Świętojańskiej powszechne jest skakanie przez ognisko lub nad palącymi się wiankami, co symbolizuje oczyszczenie z negatywnej energii i przynosi szczęście. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna nieprędko miała wyjść za mąż. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, wróżyło to staropanieństwo.

Noc Kupały, obchodzona w niektórych krajach słowiańskich, również przypada na 20-21 czerwca. To święto wiąże się z wierzeniami i obrzędami z czasów pogańskich, związanych z płodnością, ochroną i magią. Podobnie jak w Nocy Świętojańskiej, podczas Nocy Kupały ludzie spotykają się przy ogniskach, tańczą wokół, skaczą przez ogień i puszczają na wodę wianki.

Midsummer, czyli Święto Przesilenia Letniego, obchodzone jest w krajach skandynawskich w okolicach 21 czerwca. To święto ma duże znaczenie kulturowe i jest kojarzone z długimi letnimi dniami i nocami. W tym czasie odbywają się liczne imprezy na świeżym powietrzu, takie jak taniec wokół paleniska, występy muzyczne, festiwale folklorystyczne i korowody z wiankami. Midsummer jest okazją do świętowania natury, życia i światła.

Te trzy święta - Noc Świętojańska, Noc Kupały i Midsummer - mają wiele wspólnych cech i odzwierciedlają bliski związek ludzi z naturą i tajemniczymi aspektami lata. Obrzędy i wierzenia z nimi związane przekazywane są często z pokolenia na pokolenie, dodając im niepowtarzalnego tajemniczego charakteru. Istotą ich obchodów jest podkreślanie siły natury, wzajemnej wspólnoty i radości płynącej z letnich wieczorów.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najdłuższy dzień w roku 2023. Kiedy wypada i ile trwa letnie przesilenie? Noc Świętojańska i Noc Kupały - wierzenia i obyczaje. Znacie? - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska