Najłatwiejsza droga zakupu samochodu

(opr. dora)
Zanim postanowimy kupić nowy samochód, trzeba uporać się z kwestiami finansowymi. (fot. sxc)
Zanim postanowimy kupić nowy samochód, trzeba uporać się z kwestiami finansowymi. (fot. sxc)
W ubiegłym roku sprzedano w Polsce ponad 320 tys. nowych samochodów osobowych. Z zagranicy sprowadzono ponad 1,1 mln używanych wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Jednak, jak najkorzystniej sfinansować nowy pojazd, gdy nie stać nas na zapłacenie gotówką?

Zanim postanowimy kupić nowy samochód, trzeba uporać się z kwestiami finansowymi. Jeśli nie stać nas na zakup gotówką, pierwszym skojarzeniem jest kredyt samochodowy. Można go zaciągnąć w banku uniwersalnym.

Taki kredyt to pożyczka na konkretny cel. Można z niej skorzystać zarówno przy zakupie nowego, jak i używanego auta. Często taka pożyczka ma atrakcyjne oprocentowanie. Banki mogą pozwolić sobie na dogodną ofertę ze względu na zmniejszone ryzyko. Jest ono gwarantowane dzięki zabezpieczeniom w postaci zastawu rejestrowego lub przewłaszczenia kredytowego.

Niekiedy minusem kredytu samochodowego może być wymóg posiadania wkładu własnego. Co prawda banki coraz częściej proponują pożyczki, które go nie wymagają, jednak dotyczy to najczęściej sytuacji, gdy pojazd jest nowy, a jego wartość stosunkowo niska. Niełatwo znaleźć kredyt na samochód, który ma więcej niż 5 lat. Auta szybko się starzeją.

Gdy kupujemy samochód używany

Jeśli kupujemy samochód używany i finansujemy go autokredytem, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. Osoba, która sprzedaje pojazd musi najpierw podpisać umowę kupna-sprzedaży, przekazać dokumenty kupującemu i zaczekać na gotówkę wpłaconą przez bank.

Zobacz: Nie daj się oszukać przy zakupie samochodu

Trzeba także pamiętać o konieczności ubezpieczenia samochodu AC (obowiązkowa cesja praw z polisy). Dodatkowe formalności mogą nas czekać, gdy chcemy sprzedać samochód w trakcie spłacania rat. 

Szybciej i bez formalności

Ciekawym rozwiązaniem, umożliwiającym zakup samochodu osobowego, ciężarowego, motocykla czy nawet łodzi motorowej lub jachtu jest db kredyt motoryzacyjny.

Klient otrzymuje pieniądze przed wyborem konkretnego modelu, a swobodne dysponowanie gotówką może znacznie usprawnić proces zakupu. db kredyt nie wymaga też przewłaszczenia ani cesji polisy AC.

Sam proces udzielania pożyczki jest uproszczony, a wpłata własna nie jest wymagana. Co więcej, db kredytem motoryzacyjnym można spłacić kredyt zaciągnięty na stary samochód i sfinansować zakup nowego.

Zobacz: Zastanów się zanim kupisz samochód po stłuczce

Dodatkowo kredytobiorca otrzymuje unikalny pakiet bezpieczeństwa chroniący przed niewłaściwym zakupem, a w nim Assistance, pomoc prawną oraz bezpłatną usługę sprawdzenia stanu kupowanego pojazdu przez specjalistę. Ważnym atutem jest również brak ograniczeń, co do wieku, pochodzenia, typu czy wartości pojazdu.

- W ciągu ostatnich kilku lat, wraz z rozwojem rynku motoryzacyjnego, zmieniły się nasze oczekiwania w kwestii finansowania zakupu pojazdów -mówi Michał Kuchta Dyrektor Centrum Rozwoju Produktów Kredytowych CF w Deutsche Bank PBC S.A. -  db kredyt motoryzacyjny powstał od podstaw jako nowoczesny i jeden z najbardziej funkcjonalnych obecnie produktów tego typu na rynku. Samo uzyskanie kredytu jest uproszczone do maksimum – finansowanie możliwe jest nawet bez wizyty w placówce, a decyzja kredytowa zajmuje kilkanaście minut.

A może w banku producenckim?

Na rynku istnieją też placówki finansowe powiązane z producentami samochodów. W Polsce działają np. DaimlerChrysler Bank, Fiat Bank czy Volkswagen Bank.

Ich przewagą nad bankami uniwersalnymi jest to, że ulokowane są w miejscu sprzedaży samochodów. Pozwala to klientowi kupić u dilera samochód, wziąć kredyt i ubezpieczyć auto. Niejednokrotnie jednak za taką wygodę zapłacimy wyższym kosztem kredytu.

Innym mankamentem pożyczek w tzw. bankach producenckich jest to, że często przeznaczone są na finansowanie zakupu tylko wybranych marek i modeli samochodów. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska