Najlepiej o pokonywaniu barier mówią ci, którzy sami są niepełnosprawni

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Dr Małgorzata Wróblewska pełnomocnikiem jest od kilkunastu lat. Sama wie, co to znaczy być niepełnosprawnym.
Dr Małgorzata Wróblewska pełnomocnikiem jest od kilkunastu lat. Sama wie, co to znaczy być niepełnosprawnym. Sławoj Dubiel
Porozmawiajmy od dostępności - to tytuł konferencji zorganizowanej w Opolu przez pełnomocnika rektora politechniki ds. osób niepełnosprawnych.

Do wystąpienia na konferencji dr Małgorzata Wróblewska zaprosiła osoby, które same są niepełnosprawne, w tym obecnych i byłych pracowników politechniki.

Prof. Edward Syty z Wydziału Budownictwa i Architektury mówił o swojej ścieżce kariery i pokonywaniu barier, dr Marcin Gałkowski, z tego samego wydziału, - o projektowaniu bez barier, mgr Tomasz Kunecki - o dostępności sportu dla osób z niepełnosprawnościami, a mgr Ilona Nawankiewicz - o funkcjonowaniu osób z dysfunkcją wzroku.

Na finał wystąpił Artur Wierzba (Arturinio), rapujący wrocławski muzyk, autor piosenki ON’A o potrzebie samodzielności osób niepełnosprawnych, w do której teledysku wystąpiła Wicemiss Polski na wózku 2013.

Konferencja „Porozmawiajmy o dostępności” była elementem II Dolnośląsko-Opolskich Dni Integracji. Zostały one zorganizowane z inicjatywy Rady ekspertów ds. kształcenia studentów z niepełnosprawnością, której dr Wróblewska jest członkiem. Należą do iej przedstawiciele kilkunastu uczelni z Wrocławia oraz dwóch opolskich. - W ramach dni zorganizowałam też warsztaty na basenie dla studentów wychowania fizycznego i fizjoterapii, z postępowania z osobą niepełnosprawną. Po zakończeniu uczestnicy prosili mnie o ich powtórzenie, co pokazuje, że były potrzebne - ocenia dr Wróblewska.

Do codziennych obowiązków pełnomocnika należy m.in. likwidacja barier architektonicznych i doposażanie w sprzęt ułatwiający funkcjonowanie niepełnosprawnych na uczelni (jest na to osobny budżet) oraz dostosowane do ich potrzeb regulaminów (np. mogą zdawać egzaminy w dogodnej dla nich formie i dłuższym niż pozostali czasie). Na PO takich studentów jest ok. 90.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska