Najlepsza przestrzeń publiczna województwa opolskiego. Znamy laureatów konkursu

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Urząd Marszałkowski w Opolu rozstrzygnął kolejną edycje konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego. Oto jego laureaci: gmina Wołczyn - za Wołczyńskie Tężnie z ogrodem halofitów.
Urząd Marszałkowski w Opolu rozstrzygnął kolejną edycje konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego. Oto jego laureaci: gmina Wołczyn - za Wołczyńskie Tężnie z ogrodem halofitów. Materiały organizatora konkursu
W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbyła się gala konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego. Nagrodzono samorządy, które realizowały inwestycje, a także projektantów oraz wykonawców.

Do konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiegozgłoszono 36 przedsięwzięć z całej Opolszczyzny (9 w kategorii obiekt użyteczności publicznej, 12 w kategorii przestrzeń publiczna oraz 15 do nagrody Perła Przestrzeni 25-lecia).

- Celem konkursu jest promowanie rozwiązań przestrzennych, które poprawiają jakość życia mieszkańców w województwie opolskim i które mogą służyć jako dobre praktyki dla samorządów – informuje Arkadiusz Tkocz, zastępca dyrektora departamentu polityki regionalnej i przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. – Tegoroczny poziom był bardzo wysoki, a zgłoszone rozwiązania niezwykle ciekawe.

W kategorii Przestrzeń Publiczna zwyciężyła gmina Opole za budowę tężni solankowej.

- Zgłosiliśmy, jak corocznie, inwestycje z miasta Opola i do nagrody 25-lecia, i do tej przyznawanej corocznie – mówi zastępczymi prezydenta Małgorzata Stelnicka. – Tężnia to obiekt bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców. Szczególnie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród seniorów, ale wiemy, że przyjeżdżają ją oglądać także ludzie spoza Opola.

Wyróżnienia przyznano:

  • gminie Korfantów - za przebudowę nawierzchni Rynku w Korfantowie;
  • gminie Głuchołazy - za budowę kładki dla pieszych i rowerzystów nad rzeką Biała Głuchołaska;
  • gminie Wołczyn - za budowę tężni solankowej wraz z ogrodem halofitowym.

W kategorii Obiekt Użyteczności Publicznej triumfowała gmina Tułowice za realizację Muzeum Ceramiki „Tułowice poKolei".

Wyróżnienia otrzymały gminy: Opole - za budowę Centrum Usług Publicznych oraz Prudnik - za budowę dworca autobusowego i centrum przesiadkowego.

Oprócz tego z okazji 25-lecia obrony województwa opolskiego przyznano Perłę Przestrzeni 25-lecia. Ten zaszczytnym tytułem marszałek Andrzej Buła wyróżnił aż pięć samorządów.
Wyróżnienia powędrowały do:

  • Opola - za rozwój terenów parku na Wyspie Bolko;
  • Głuchołaz - za rewitalizację dawnego obszaru uzdrowiskowego oraz rewaloryzację Parku Zdrojowego;
  • Kluczborka - za Centrum Kluczborska Bajka;
  • Gogolina - za centrum przesiadkowe;
  • Kędzierzyna-Koźla - za Muzeum Ziemi Kozielskiej.

- Analizując projekty rewitalizacyjne w skali województwa, nasz projekt moim zdaniem jest najbardziej komplementarny – mówi Agnieszka Dąbrowska, naczelnik wydziału funduszy zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Kluczborku. - Połączył w sobie wszystkie elementy, które są charakterystyczne dla rewitalizacji: techniczny, gospodarczy, ale przede wszystkim społeczny. To jest miejsce stworzone z myślą o ludziach, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących.

Swoich laureatów wybrali także internauci.
Zostali nimi:
w kategorii Przestrzeń Publiczna gmina Wołczyn za tężnię;
w kategorii Obiekt Użyteczności Publicznej - Stowarzyszenie Nyskie Księstwo Jezior i Gór oraz gmina Nysa za Centrum Produktu Lokalnego.

- Niewątpliwie nasza tężnia jest bardzo ciekawą inwestycją, nie tylko ze strony architektonicznej i walorów wizualnych. Tężnia wypełniona jest tarniną z Bieszczad i po niej spływa nasza wołczyńska solanka, z naszego odwiertu, która ma właściwości prozdrowotne – mówi burmistrz Wołczyna Jan Leszek Wiącek. - Z tężni korzystają bardzo często nasi mieszkańcy i to jest dla mnie największe uzasadnienie wybudowania tego typu obiektu.

Z kolei w kategorii Perła Przestrzeni 25-lecia nagroda internautów trafiła do gminy Paczków za zagospodarowanie budynku szkoły przy ulicy Kościelnej na cele społeczne w ramach projektu „Rewitalizacja miasta Paczków”.

- To bardzo ciekawy konkurs, bo pokazuje pracę wielu osób. Ale też przez te ostanie lata pokazuje zmianę sposobu myślenia o przestrzeni publicznej - mówi marszałek Andrzej Buła. - W 2013 roku, kiedy rozpoczynałem tu pracę, jednym z bardzo ważnych, nowych programów unijnych, była rewitalizacja. To był moment przełomowy, kiedy zaczęliśmy myśleć, że nie wystarczy tylko pomalować elewację, ją ocieplić, wymienić okna, ale żebyśmy zaczęli myśleć kategoriami potrzeb ludzi. Później przyszły programy związane z bioróżnorodnością z komponentem inwestycyjnym i zaczęły się one pojawiać na terenach, o których wcześniej nie myśleliśmy, że mogą służyć ludziom. Najlepsza przestrzeń publiczna zmieniła mentalność dysponentów gruntów, architektów, projektantów, dlatego, że trzeba było pomyśleć potrzebami ludzi w lokalnych społecznościach.

[polecamy]25603049[/polecamy]

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska