Najlepsza to znaczy "optima"

Krzysztof Strauchmann <a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a> 077 44 80 865
- Tutaj można się zarejestrować na konkretną godzinę - chwali przychodnię Tomasz Zalewski (z lewej) z Racławic Śląskich.
- Tutaj można się zarejestrować na konkretną godzinę - chwali przychodnię Tomasz Zalewski (z lewej) z Racławic Śląskich.
Prudnik. Tutejsza przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej zdobyła ministerialny certyfikat jakości pracy.

Pod lupą

Pod lupą

Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia jest jednostką Ministerstwa Zdrowia. Jego zadaniem jest m.in. ocena szpitali i przychodni, obiektywne potwierdzanie kompetencji do świadczenia usług medycznych. Kryteria oceny są jawne i znane ocenianym. Zdobycie certyfikatu oznacza wejście do grupy elitarnych placówek medycznych. Dotychczas najwyższą punktację w lecznictwie szpitalnym zdobył szpital w Białej (96 proc.).

W piątkowe popołudnie Tomasz Zalewski z Racławic Śląskich pojechał z chorym synem Maćkiem do przychodni w odległym o 15 kilometrów Prudniku. Wybrał ją, choć mógł skorzystać z przychodni w swojej miejscowości.

- Prudnicka "Optima" to najbardziej dostępna i przyjazna z przychodni, jakie znam - tłumaczy Tomasz Zalewski. - Przyjeżdżają tu ludzie z całego powiatu. Można się telefonicznie zarejestrować do lekarza na dokładną godzinę i nie czekać w kolejce. Jestem zadowolony z jakości porad, przepisywanych leków, z kontaktu z lekarzem.
Pracę "Optimy" doceniło także Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które przyznało przychodni certyfikat jakości. Pierwszy w kraju dla przychodni podstawowej opieki medycznej.
- Dotychczas Centrum przyznawało certyfikaty akredytacyjne tylko szpitalom - tłumaczy prezes "Optimy" Adam Ślęzak. - Dla podstawowej opieki medycznej nie było opracowanych standardów. Powstały one dopiero w ubiegłym roku. Wtedy natychmiast wystąpiliśmy o certyfikat.
Centrum skontrolowało przychodnię w marcu. Badało 170 parametrów. "Optima" zdobyła 93 procent możliwych punktów zgodności z normą, czyli spełniła 158 parametrów.
- Sprawdzano nas bardzo dokładnie - opowiada prezes Ślęzak. - Od organizacji pracy przez sprawdzenie przestrzegania praw pacjenta, dokumentacji medycznej, sposobu sterylizacji urządzeń medycznych, ważności leków, prowadzanej przez nas promocji zdrowia. Jednym z kontrolowanych parametrów była też infrastruktura, czyli m.in. dostępność przychodni dla pacjentów i osób niepełnosprawnych. Co mamy z tego certyfikatu? Tylko satysfakcję, że budujemy sobie w środowisku dobry wizerunek.

W środę w obecności załogi i gości dyrekcja "Optimy" odebrała ważny przez trzy lata certyfikat z zaszczytnym numerem 1. Informację o wyróżnieniu ogłoszono jednak po raz pierwszy na Ogólnopolskim Kongresie Lekarzy Rodzinnych w Toruniu, w obecności tysiąca lekarzy o tej specjalizacji.
- Jesteśmy dumni, zwłaszcza z tego, że to certyfikat z numerem jeden dla tego typu placówek służby zdrowia - opowiada Halina Orlik, kierownik apteki "Optimy". - Dla nas to dodatkowa mobilizacja do dobrej pracy. Część pacjentów już wie o tym wyróżnieniu.
W "Optimie" pracuje ponad 60 osób, w tym 18 lekarzy. Opiekują się zdrowiem ponad 17 tysięcy mieszkańców powiatu prudnickiego. Przychodnia prowadzi też nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w Prudniku i Nysie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska