Najlepsze opolskie projekty wyróżnione z okazji 10-lecia Polski w UE

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Laureaci z dyplomami. W środku wicepremier Elżbieta Bieńkowska.
Laureaci z dyplomami. W środku wicepremier Elżbieta Bieńkowska. Paweł Stauffer
Politechnika Dziecięca i budowa miejskiej biblioteki w Opolu to superprojekty opolskie. Kilkanaście osób otrzymało też statuetki i dyplomy za aktywność w pozyskiwaniu pieniędzy. W uroczystości wzięła udział wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

Dziś w Teatrze im Jana Kochanowskiego w Opolu urząd marszałkowski podczas uroczystej gali podsumował 10-lecie Opolszczyzny w Unii Europejskiej.

Z tej okazji wręczono statuetki i dyplomy Opolskim Superliderom w kategoriach:

samorząd (Krystyna Helbin, wójt Polskiej Cerekwi, Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka, Józef Swaczyna, starosta strzelecki),
przedsiębiorczość (Lesław Adamczyk, wiceprezes Atmoterm w Opolu, Joachim Siekiera, właściciel Chespy w Krapkowicach, Rajmund Adamietz, właściciel firmy Adamietz w Strzelcach Opolskich)
organizacja pozarządowa i instytucja otoczenia biznesu (Magdalena Popławska z OCDL, Teresa i Kazimierz Jednorogowie, prowadzący fundację Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu, Rafał Desczyk z M.D. Conect z Dobrodzenia, Marcin Juszczyk i Ryszard Gruener, założyciele Spółdzielni Socjalnej w Byczynie.

- To osoby, które były nagradzane podczas corocznych podsumowań dotyczących wydawania unijnych pieniędzy, ale też te które chcieliśmy szczególnie docenić za aktywność - wyjaśniała Agnieszka Okupniak, zastępca dyrektora departamentu odpowiedzialnego za unijne fundusze.

Krystyna Helbin, wójt Polskiej Cerekwi, znalazła się w gronie nagrodzonych m.in. za to, że gmina zdobyła najwięcej unijnych pieniędzy na mieszkańca - 2515 zł, m.in. budując ośrodek sportów konnych w Zakrzowie (nagrodę odbierał wicewójt).

Z kolei Rajmund Adamietz,właściciel firmy ze Strzelec Opolskich, na 5 projektów dofinansowanych z UE zdobył 23 mln zł.

Natomiast konkurs "The best of Opolskie" rozstrzygnęli uczestnicy gali, głosując na najlepsze wybrane projekty w kategoriach: Opolski Super Europrojekt (inwestycyjne) i Opolski Super Kapitalny Projekt (społeczne).

W pierwszej zwyciężyła Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, w drugiej Politechnika Dziecięca.

- W bibliotece udało się nam połączyć tradycję z nowoczesnością: stary XIX-wieczny budynek z nowoczesną architekturą, tradycyjną książkę z audiobookami, tradycyjną wypożyczalnię z miejscem spotkań - mówiła Elżbieta Kampa, dyrektor bibliotek.

Gościem gali była Elżbieta Bieńkowska, wicepremier i minister odpowiedzialna za fundusze unijne w Polsce.

- Nadal uważam, że mamy kilka województw w kraju za dużo, ale nie ma wśród nich opolskiego, które jest jednym z najlepszych w gospodarowaniu. Także pieniądze zewnętrzne są tu rozdzielane tak jak trzeba. U was nie ma długotrwałych dywagacji, na co i komu dać pieniądze. W efekcie w budżecie na lata 2014-2020 województwo opolskie także wiele zyska. Ważne będzie umiejętne spożytkowanie tych pieniędzy, szczególnie na wsparcie przedsiębiorców, bo to przecież oni będą filarem rozwoju po tym, jak przestanie płynąć taka rzeka pieniędzy z UE do Polski - oceniała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska