Najlepsze opolskie technika i licea przeżywają oblężenie. Trwa rekrutacja

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Gimnazjaliści z Brzegu. Do środy mają czas, by złożyć papiery do wymarzonej szkoły.
Gimnazjaliści z Brzegu. Do środy mają czas, by złożyć papiery do wymarzonej szkoły. Jarosław Staśkiewicz
Coraz więcej uczniów z regionu wybiera naukę w Opolu. Czeka tu na nich 2380 miejsc.

Jest w czym wybierać

- W opolskich szkołach ponadgimnazjalnych przygotowano w I klasach 2380 miejsc, w tym 882 w liceach ogólnokształcących, 1097 w technikach.

- Szkoły zawodowe Opola kształcą w 47 zawodach, w tym 31 realizowanych jest w technikach, a 16 w szkołach zasadniczych. Zajęcia praktyczne prowadzone są w 55 pracowniach szkolnych (790 stanowisk). Ponadto Centrum Kształcenia Praktycznego prowadzi na potrzeby szkół 41 pracowni (326 stanowisk).

- Opole uzyskało III miejsce w kraju (wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców) w rankingu "Miejsca sprzyjające edukacji" (badania Evidence Institute). W ocenie brane były pod uwagę: strategia oświatowa, efektywne wydatkowanie środków oraz tworzenie systemu zapewniającego wysoką jakość kształcenia.

Nikola Burczyk ze Strzelec Opolskich w piątek odebrała świadectwo ukończenia gimnazjum i od razu pojechała do Opola złożyć dokumenty do III LO.

- Mam średnią 5,1, egzamin dobrze mi poszedł, z przedmiotów przyrodniczych mam 90 procent. To chyba wystarczy, by dostać się do klasy biologiczno-chemicznej - mówi 16-latka.

Łatwo nie będzie. W piątek chętnych do nauki w tej klasie było 67 osób. Profil biologiczno-chemiczny jest najbardziej oblegany we wszystkich opolskich ogólniakach. Trzy licea - "Dwójka", "Trójka" i "Piątka" - na wszystkie profile już mają więcej chętnych niż miejsc. - Ponad 60 proc. naszych uczniów pochodzi spoza Opola - mówi Joanna Raźniewska, dyrektor III LO.

Opolskie ogólniaki oprócz tradycyjnych kierunków proponują rozszerzone programy nauczania, odpowiadające trendom i oczekiwaniom młodzieży. Należą do nich klasy dwujęzyczne (z wykładowym angielskim i niemieckim), europejskie, społeczno-prawne, językowe (np. hiszpańska w I LO), humanistyczno-dziennikarskie. W całym mieście już od lat przewagę mają uczniowie, którzy po naukę przyjeżdżają nawet z odległych miejscowości. Widać to zwłaszcza w szkołach zawodowych. Najbardziej oblegane są dwie szkoły wysoko notowane w ostatnich latach w rankingach "Perspektyw" - "elektryczniak" i "ekonomik". Tam kandydatów, którzy wskazali je jako szkoły pierwszego wyboru, jest już o kilkudziesięciu więcej niż miejsc.
- Nasze szkoły zawodowe kształcą w 47 profesjach - mówi Irena Koszyk, naczelnik Wydziału Oświaty w Opolu. - Zawody są zgodne z potrzebami rynku pracy, a planowanie kierunków kształcenia odbywa się z uwzględnieniem danych urzędów pracy oraz prognoz rozwoju zatrudnienia i zapotrzebowania pracodawców.

Duży nacisk kładzie się na kształcenie praktyczne. Uczniowie mają dostęp do blisko setki pracowni. Szkoły współpracują też z ponad tysiącem przedsiębiorstw oraz z Politechniką Opolską, której wykładowcy prowadzą w technikach zajęcia z przedmiotów zawodowych, a młodzież uczestniczy w wykładach i pokazach.

Kopie dokumentów należy złożyć w szkołach do środy. Listy zakwalifikowanych zostaną wywieszone 3 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska