Najlepsze produkty turystyczne Opolszczyzny 2012

Archiwum/EDH
Około 100 tysięcy gości z całej Polski i Czech odwiedziło w tym roku Otmuchów podczas trzydniowej imprezy "Lato Kwiatów”.
Około 100 tysięcy gości z całej Polski i Czech odwiedziło w tym roku Otmuchów podczas trzydniowej imprezy "Lato Kwiatów”. Archiwum/EDH
"Lato Kwiatów" w Otmuchowie, oleska oferta dla turystów odwiedzających kościół św. Anny i rycerski gród w Byczynie - nagrodzone przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną,

Około 100 tysięcy gości z całej Polski i Czech odwiedziło w tym roku Otmuchów podczas trzydniowej imprezy "Lato Kwiatów". Została ona uznana za najlepszy produkt turystyczny Opolszczyzny 2012 w kategorii wydarzenia.

Podczas dzisiejszej gali w Pałacu "Lucja" w Zakrzowie koło Gogolina gmina otrzymała statuetkę, certyfikat Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (organizatora konkursu) oraz sprzęt fotograficzny podobnie jak inni zwycięzcy.

- Dobre wino z upływem lat nabiera smaku - śmieje się Jan Woźniak, burmistrz Otmuchowa, który przypomina, że tegoroczne "Lato Kwiatów" odbywało się po raz 40. Imprezę zapoczątkowano w 1973 roku, kiedy modne było powiedzenie, że w mieście jest więcej róż niż mieszkańców. Wówczas zaproszono do Otmuchowa 14 drużyn Zieleni Miejskiej, które startowały w konkursie na najładniej obsadzony klomb.

- Nie wyobrażam sobie naszego miasta bez "Lata Kwiatów" - kontynuuje burmistrz Woźniak. Organizacja takiego wydarzenia kosztuje miasto ok. 400 tys. zł, ale większość z tej kwoty zwraca się.

- Są też zyski nie bezpośrednie, jak rozsławianie walorów turystycznych naszych okolic i całej Opolszczyzny. Wielu uczestników "Lata Kwiatów" wraca do nas, żeby odpocząć czy zorganizować tu imprezę - przekonuje burmistrz i zaprasza na pierwszy weekend lipca przyszłego roku.
W kategorii obszar zwyciężyła "Oleska róża zaklęta w drewnie z Siedmiu Źródeł pojona", czyli atrakcje, jakie oferuje gmina Olesno turystom przyjeżdżającym do zabytkowego kościoła św. Anny, zbudowanego na planie róży.

W kategorii "obiekt" kapituła konkursu doceniła "Polsko-Czeskie Centrum Szkolenia Rycerskiego Gród koło Byczyny". Prowadzi je Spółdzielnia Socjalna "Gród"

- Rocznie odwiedza nas kilkadziesiąt tysięcy gości. Terminy dla wycieczek szkolnych mamy zaplanowane już na 2014 rok, to chyba świadczy, jakim cieszą się zainteresowaniem - wylicza Andrzej Kościuk, namiestnik Opolskiego Bractwa Rycerskiego i prezes Spółdzielni. - Jako bractwo rozsławiamy Byczynę także poza granicami Polski.

Dzięki finansowanemu z unijnych pieniędzy projektowi budowy grodu w Byczynie zmniejszyło się także bezrobocie. Spółdzielnia Socjalna "Gród" zatrudnia na stałe 8 osób, a kolejnym dwunastu daje pracę w sezonie.

- Organizujemy liczne imprezy, m.in. kolonie rycerskie dla dzieci, eventy, festiwal rzemiosł różnych, spotkania rycerskie - wylicza Andrzej Kościuk.

Gmina użyczyła spółdzielni teren grodu na kolejne 10 lat, więc "Gród" planuje rozbudowę rycerskich terytoriów m.in. o wieżę bramną, most zwodzony, chaty na terenie podgrodzia.

Kandydatów w tegorocznym konkursie na Najlepszy produkt turystyczny Opolszczyzny było 14 w 5 kategoriach, ale kapituła w dwóch nie przyznała nagród.

- Informacja o zwycięzcach pojawi się w naszych materiałach promocyjnych i informatorach - mówi Piotr Mielec, dyrektor OROT. - Opolskie atrakcje będą też starać się o certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej i przez nią będą polecani turystom w kraju i za granicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska