Najlepsze przedstawienia teatralne z konkursu "Klasyka Żywa" zobaczymy w Opolu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
II nagrodę konkursu będącą jednocześnie nagrodą specjalną za najciekawsze odkrycie repertuarowe zdobył „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego w reż. Jacka Głomba z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.
II nagrodę konkursu będącą jednocześnie nagrodą specjalną za najciekawsze odkrycie repertuarowe zdobył „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego w reż. Jacka Głomba z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Dziewięć najlepszych przedstawień konkursu “Klasyka Żywa” zostało rekomendowanych do pokazania podczas Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" w kwietniu 2016 roku.

W piątek w Warszawie wręczono nagrody laureatom Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Jury konkursu - który od przyszłego roku będzie powiązany z Opolskimi Konfrontacjami Teatralnymi “Klasyka Polska” zdecydowało rekomendować do pokazania w Opolu 9 przedstawień.

Nie ma wśród nich zwycięzcy konkursu - “Dziadów” w reż. Michała Zadary z Teatru Polskiego we Wrocławiu, bo opolska publiczność widziała już wszystkie części tego dzieła podczas minionych edycji OKT.

II nagrodę konkursu będącą jednocześnie nagrodą specjalną za najciekawsze odkrycie repertuarowe zdobył „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego w reż. Jacka Głomba z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. III nagrodę dostała „Grażyna” Mickiewicza z Teatru Solskiego w Tarnowie w reż. Radosława Rychcika (zdobywcy Grand Prix OKT w 2014 za “Dziady”).

Ponadto rekomendowane zostały przedstawienia: „Faraon” Prusa i “Przedwiośnie” Żeromskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, „Remus” Aleksandra Majkowskiego z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, „Samuel Zborowski” Słowackiego z Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Fundacji sztuka.idea, „Fantazy” Słowackiego z Teatru Powszechnego w Warszawie oraz „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej z Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Ostatnie z rekomendowanych - “Ich czworo” z Teatru Jaracza w Łodzi opolska publiczność widziała na OKTw tym roku.
Przyszłoroczne Konfrontacje odbędą się 5-10 kwietnia. O tym, które z rekomendowanych przedstawień zobaczymy w Opolu, zadecyduje komisja artystyczna. W jej skład wchodzi m.in. dyrektor Teatru Kochanowskiego, Norbert Rakowski. W piątek rozmawiał on już w Warszawie z dyrektorami nagrodzonych teatrów.

- Najbliższe Konfrontacje będą miały charakter przeglądu - mówi Grzegorz Sawicki, w zarządzie województwa odpowiedzialny za kulturę. Konkurs wróci do Opola rok później.

Wicemarszałek Sawicki w połowie października podpisał w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego list intencyjny wiążący ministerialny konkurs z Konfrontacjami. Druga, ogłoszona już, edycja konkursu finał będzie miała na wiosnę 2017 na festiwalu klasyki w Opolu. Teatry biorące w nim udział walczą nie tylko o nagrody, ale też o refundację części kosztów przedstawień.

Do I edycji konkursu "Klasyka Żywa" zgłoszono 83 przedstawienia z 63 teatrów. Pula nagród przekroczyła 0,5 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska