Targi nto - nowe

Najlepszy dżem z winogron. Wyjątkowy rarytas. Doskonały do naleśników, gofrów, grzanek i ciast. Zrobisz go z jasnych lub ciemnych winogron

Karolina Głogowska
Dżem z winogron to doskonały dodatek do naleśników i gofrów. Możesz zrobić z niego także nadzienie do rogalików.
Dżem z winogron to doskonały dodatek do naleśników i gofrów. Możesz zrobić z niego także nadzienie do rogalików. 123rf/zigzagmtart/zdjęcie ilustracyjne
Dżem z winogron to doskonały dodatek do naleśników, ciast i gofrów. Wspaniale smakuje nałożony na świeże bułeczki czy chrupiącą grzankę. Ten nietypowy rarytas jest bardzo łatwy do zrobienia, a smakuje doskonale. Najlepiej zrobić go z winogron ogrodowych, na które właśnie trwa sezon.

W skrócie:

Nie wiesz, co zrobić z winogronami, które w tym roku wyjątkowo obrodziły? Polecam wyśmienity dżem z winogron, taki jak robiły nasze babcie. Ten przysmak był bardzo popularny w przedwojennej kuchni polskiej. Przepisy na przetwory z winogron polecała sama Lucyna Ćwierczakiewiczowa, największy kulinarny autorytet z XIX wieku.

Czy winogrona nadają się na dżem?

Nie polecam robienia dżemu z importowanych winogron, które kupimy w dyskontach i supermarketach. Na dżem najlepiej nadają się winogrona ogrodowe, które hodujemy w przydomowych ogródkach lub na działkach. Sierpień i wrzesień to czas, kiedy winogrona dojrzewają w naszym klimacie, są słodkie i często potrafią wspaniale obrodzić. Na tyle, że nie wiemy, co zrobić z taką ilością dobra. To doskonała okazja, by zabrać się za przetwory, takie jak domowe wino, sok z winogron czy właśnie dżem.

Czy można zrobić dżem z winogron z pestkami?

Jeśli zastanawiasz się, czy można zrobić dżem z winogron z pestkami, to nie musisz się o nie martwić. W polskich odmianach pestki są małe, miękną w trakcie gotowania, a w dżemie będą zupełnie niewyczuwalne. Doskonały dżem możesz zrobić zarówno z jasnych jak i ciemnych winogron ogrodowych. Owoce powinny być ładne, nieuszkodzone i dokładnie przebrane. Po zrobieniu dżemu możesz go od razu przelać do słoików lub zblendować, żeby był gładszy.

Jak zagęścić dżem z winogron?

Wiemy, że winogrona mają dużo soku, więc zagęszczenie dżemu będzie wymagało dłuższego gotowania. Smaż winogrona na szerokiej patelni i małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Ten proces może nawet potrwać do godziny. W tym czasie sok odparuje i dżem wingoronowy wyjdzie gęsty.

Dżem z winogron – przepis tradycyjny

Czas przygotowania: do godziny

Porcja: 5 małych słoików

Poziom trudności: łatwe

Składniki:

  • 1 kg winogron jasnych lub ciemnych,

  • 250 g cukru,

  • skórka otarta z 1 cytryny,

  • łyżka cynamonu.

Jak zrobić dżem z winogron?

  1. Owoce zdejmij z gałązek, dokładnie przejrzyj i wybierz tylko te nieuszkodzone. Umyj je, przełóż do garnka i zasyp cukrem. Zostaw na godzinę.

  2. W tym czasie wyparz i wysusz słoiki.

  3. Do winogron dodaj skórkę otartą z cytryny oraz cynamon. Gotuj na małym ogniu przez co najmniej 45 minut. W tym czasie winogrona rozpadną się i zgęstnieją. Mieszaj je, żeby nie przywarły.

  4. Gotowy dżem przelej do słoików.

  5. Słoiki włóż do garnka, zalej je do połowy wodą. Gotuj 15 minut.

  6. Wyjmij słoiki i ustaw na ściereczce do góry dnem, aż ostygną.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kuchni codziennie. Obserwuj StronaKuchni.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szarlotka tatrzańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska