Najnowsze dane o inflacji w Polsce. Ile wyniosła w lutym 2023 r.? W najbliższych miesiącach dynamika wzrostu cen będzie hamować

Maciej Badowski
Maciej Badowski
GUS podał, ile wyniosła inflacja w lutym 2023 r.
GUS podał, ile wyniosła inflacja w lutym 2023 r. Krystian Dobuszyński/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2023 r. wzrosły rok do roku o 18,4 procent, a w stosunku do stycznia 2023 r. wzrosły o 1,2 proc., poinformował Główny Urząd Statystyczny. Przypomnijmy, w styczniu inflacja wyniosła 17,2 proc. rdr. – Tempo wzrostu cen nie przekroczyło 20 proc., co jeszcze niedawno wydawało się realnym zagrożeniem – komentuje Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl. Z kolei Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, w rozmowie z nami prognozuje, że do końca roku dynamika inflacji spadnie w okolice 10 proc.

Spis treści

Tyle wyniosła inflacja w lutym 2023 r.

Krajowa inflacja w lutym 2023 r. wyniosła 18,4 proc. rdr, w stosunku do stycznia 2023 r. wzrosła o 1,2 proc. Tak wynika z danych opublikowanych przez GUS.

– Ceny będą dalej rosły, spadnie ich tempo wzrostu – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. – Ostatni odczyt, 18,4 proc. za luty br., to najwyższy odczyt inflacyjny – dodaje. Sobolewski prognozuje, że do końca roku dynamika inflacji spadnie w okolice 10 proc.

Inflacja CPI za luty w Polsce wyniosła 18,4 proc., co okazało się odczytem o 0,2 pkt proc. poniżej oczekiwań rynkowych. Z uwagi na efekt bazy, spodziewamy się spadku inflacji (dezinflacji) w kolejnych miesiącach 2023 r., ale na odtrąbienie sukcesu w walce z inflacją jest zdecydowanie zbyt wcześnie. Według najnowszej projekcji NBP, inflacja CPI w całym 2023 r. może wynieść 11,9 proc. r/r. – wskazuje w przesłanym nam komentarzu Piotr Ludwiczak, Zarządzający Funduszami VIG/C-QUADRAT TFI.

– Tempo wzrostu cen nie przekroczyło 20 proc., co jeszcze niedawno wydawało się realnym zagrożeniem. To marne pocieszenie, gdyż w lutym ceny konsumenckie były aż o 18,4 proc. wyższe niż przed rokiem i zanotowały najpotężniejszy wzrost od 1996 r. Odczyt wypadł minimalnie poniżej mediany rynkowych prognoz. – dodaje Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl.

Koniec Tarczy Antyinflacyjnej sprawił, że od stycznia stawki VAT na paliwa i energię z 0, 5, czy 8 proc. wróciły do normalnego poziomu – 23 proc. sprzed lutego 2022 r. A to jeden z istotnych elementów ponownie nakręcających wzrost cen, choć oczywiście niejedyny.

– Pewnym światełkiem w tunelu jest jednak fakt, że lutowy poziom inflacji ma stanowić jej szczyt, a w kolejnych miesiącach powinien rozpocząć się proces dezinflacji, czyli zmniejszenia dynamiki wzrostu cen. Podwyżki powinny, więc być niższe, jednak o zahamowaniu trendu wzrostu cen nie ma jeszcze mowy – przyznaje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.

Inflacja w USA zgodnie z prognozami

Inflacja w USA wyhamowała z 6,4 do 6,0 proc. rok do roku. – Wzrost ceny w lutym był najniższy od września 2021 r. i zgodny z prognozami. Inwestorzy przez palce patrzą na minimalnie silniejszy od szacunków, półprocentowy miesięczny wzrost inflacji bazowej pokazujący, że presja cenowa w amerykańskiej gospodarce zachowuje impet – zauważa w przesłanym nam komentarzu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Jednocześnie podkreśla, że wywołane przez bankructwo Silicon Valley Bank obawy o stabilność finansową i strach przed kryzysem bankowym zepchnęły dane (zarówno z rynku pracy, jak i inflacyjne) na daleki plan. Dla Fed istotne jest tylko to, jak kształtować będzie się ryzyko rozlewania się upadku SVB na inne instytucje.

– W ubiegłą środę inwestorzy przypisywali ponad 70-proc. prawdopodobieństwo podwyżce stóp procentowych w USA o 50 pb. Docelowy poziom dla kosztu pieniądza widziano już niemal na pułapie 6 proc. – wskazał i dodał, że upadek SVB i „wstrząsy wtórne na rynkach finansowych z hukiem zatrzasnęły furtkę do mocnej podwyżki".

– Wśród inwestorów wygasa wiara w jakiekolwiek dalsze podwyżki stóp procentowych. We wtorek rano prawdopodobieństwo podwyżki o 25 pb, do pułapu 4,75-5,00 proc., to ok. 70 proc. – dodał.

Firmy podnoszą ceny

Ponad 55 proc. mikro, małych i średnich firm zapowiedziało, że w tym roku podwyższy ceny dla swoich klientów, a 15 proc. informuje, że już to zrobiło. 14 proc. podmiotów jeszcze się zastanawia, a kolejne 16 proc. deklaruje, że pozostanie przy dotychczasowych stawkach, wynika z badania Skaner MŚP wykonanego w I kw. tego roku dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Najwięcej firm z niezmienionymi cenami chce wytrwać w budownictwie, transporcie i usługach, bo ponad jedna piąta. W przemyśle dalsze działanie bez zmian cennika rozważa 12 proc. przedsiębiorstw i tylko nieliczne – 9 proc. to firmy handlowe.

– Nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuki, by im się udało. Obawiam się jednak, że presja inflacyjna może okazać się zbyt silna. Nie bez znaczenia będą też dane, z opublikowanego dziś przez GUS, wskaźnika cen towarów i usług dla konsumentów, zwłaszcza że oczekuje się, że będzie to więcej niż pokazane w styczniu 17,2 proc. wzrostu cen rok do roku – zwraca uwagę prof. Rogowski.

Jakie są główne powody podwyżek? Droższe komponenty, rosnące koszty pracy oraz drogie źródła energii. Argumentem jest też inflacja, a niemała część firm – 15 proc., mówi o konieczność dopasowania cen, skoro podnoszą je inni.

Przeczytaj także: Będziemy pracowali krócej? Czterodniowy tydzień pracy także w Polsce?

Te produkty zdrożały w lutym najbardziej

Analiza cen detalicznych wykazała, że w lutym br. codzienne zakupy zdrożały średnio o 20,8 proc. rdr. W styczniu, wg tej samej metodologii, wzrost wyniósł dokładnie 20 proc., w grudniu – 24,8 proc., a w listopadzie – 25,8 proc. rdr – wynika z raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych”, autorstwa UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych.

Z zebranych danych wynika także, że w lutym największą dynamikę wzrostu cen znowu zanotował nabiał – 30,9 proc. rdr. Z tej kategorii najbardziej zdrożały jaja, jogurty oraz mleko. Na drugim miejscu w rankingu drożyzny znajduje się pieczywo ze średnim wzrostem o 29,8 proc. rdr. Na trzecim miejscu w rankingu znalazła się chemia gospodarcza ze wzrostem 28 proc. rdr. Tutaj najbardziej znowu zdrożały ręczniki papierowe. Wysoki wzrost odnotował też papier toaletowy.

Jednocześnie analitycy z UCE Research wskazują, że hamuje dymnika wzrostu cen produktów tłuszczowych. W lutym zdrożały o 20 proc. rdr. Do tego wyraźnie zmniejszyła się dynamika wzrostu cen masła. Dynamika cen oleju też odpuściła.

Spadek dynamiki wzrostu cen widać też w przypadku produktów sypkich, które ostatnio zdrożały o 21,9 proc. rdr. Najwyższy wzrost nadal generuje cukier, ale daleko mu do podwyżek sprzed np. pół roku, które oscylowały wokół 100 proc. rdr. Wśród kategorii, które średnio najmniej zdrożały rok do roku, są m.in. środki higieny osobistej, słodycze i desery, a także ryby.

Z kolei najmniej poszły w górę ryby – o 10,8 proc. rdr. Ponadto wśród najsłabiej drożejących kategorii są też art. dla dzieci (w tym dla niemowląt) i środki higieny osobistej – odpowiednio 13,8 proc. rdr. oraz 15,7 proc. rdr.

Zgodnie z projekcją NBP inflacja wyniesie 11,9 proc. w 2023 roku

W 2023 roku inflacja konsumencka wyniesie 11,9 proc., w 2024 spadnie do 5,7 proc., a w 2025 r. do 3,5 proc. – wynika z marcowego Raportu o inflacji Narodowego Banku Polskiego. NBP przewiduje również, że wzrost PKB wyniesie 0,9 proc. w 2023 roku, 2,1 proc. w 2024 roku, a następnie 3,1 proc. w 2025 roku.

– Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniających dane dostępne do 28 lutego 2023 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 10,2 – 13,5 proc. w 2023 r. (wobec 11,1 – 15,3 proc. w projekcji z listopada 2022 r.), 3,9 – 7,5 proc. w 2024 r. (wobec 4,1 – 7,6 proc.) oraz 2,0 – 5,0 proc. w 2025 r (wobec 2,1 – 4,9 proc.) – czytamy w raporcie.

Glapiński: Przypuszczamy, że w listopadzie inflacja zejdzie na poziom 7,4 proc.

– Już w tym roku, w krótkim czasie, inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego. Na koniec roku, zgodnie z najnowszą marcową projekcją, inflacja będzie wynosiła trochę ponad 7 proc. – mówił prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas konferencji prasowej po decyzji RPP ws. stóp procentowych.

Jednocześnie dodał, że w lutym dojdzie do ostatniego w tym roku wzrostu inflacji. Od marca przewidywany jest szybki spadek, aż do poziomu około 7 proc. pod koniec roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najnowsze dane o inflacji w Polsce. Ile wyniosła w lutym 2023 r.? W najbliższych miesiącach dynamika wzrostu cen będzie hamować - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska