Spis treści
- Najpiękniejsze parki krajobrazowe na Dolnym Śląsku. Idealne na wiosenną wycieczkę (21-23.04)
- Największy park krajobrazowy w Polsce znajduje się na Dolnym Śląsku. To Park Krajobrazowy Doliny Baryczy i jego "boskie" możliwości
- Książański Park Krajobrazowy to nie tylko zamek położony na wzgórzu. Ma do zaoferowania o wiele więcej
- Park Krajobrazowy Chełmy, czyli Ostrzyca Proboszczowicka i Organy Wielisławskie do zdobycia w jeden dzień
Najpiękniejsze parki krajobrazowe na Dolnym Śląsku. Idealne na wiosenną wycieczkę (21-23.04)
Dolny Śląsk obfituje w atrakcje. Część z nich znajduje się w obrębie parków krajobrazowych, których jest 12:
- Park Krajobrazowy Dolina Baryczy
- Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy
- Park Krajobrazowy Doliny Bobru
- Park Krajobrazowy Chełmy
- Park Krajobrazowy Gór Sowich
- Park Krajobrazowy Dolina Jezierzycy
- Książański Park Krajobrazowy
- Przemkowski Park Krajobrazowy
- Rudawski Park Krajobrazowy
- Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich
- Ślężański Park Krajobrazowy
- Śnieżnicki Park Krajobrazowy
Stołowogórski Park Krajobrazowy w 1993 roku został przekształcony w Park Narodowy Gór Stołowych.

Parki krajobrazowe powstały w Polsce po to, żeby objąć ochroną obszary, które mają walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz krajobrazowe. Od 1976 roku (Pojezierze Suwalskie) w kraju powstało 125 parków krajobrazowych.
Największy park krajobrazowy w Polsce znajduje się na Dolnym Śląsku. To Park Krajobrazowy Doliny Baryczy i jego "boskie" możliwości
Park zajmuje obszar ponad 870 km2 i znajduje się w obszarze województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. Został utworzony 3 czerwca 1996 roku, a w jego obrębie leży niemal 300 stawów. Założone przez cystersów są aktualnie największym w Europie miejscem hodowli karpia. Stawy milickie wpisane są także na listę Living Lakes. To 24 jeziora, wśród których są, m.in.: Bajkał, Morze Martwe, Pantanal, Balaton, Titicaca oraz Jezioro Wiktorii.
Książański Park Krajobrazowy to nie tylko zamek położony na wzgórzu. Ma do zaoferowania o wiele więcej
Książ to zdecydowanie jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w tym rejonie i cel podróży nie tylko dla mieszkańców Dolnego Śląska. Średniowieczny zamek był kilkukrotnie przebudowywany i dziś liczy ponad 400 pomieszczeń, z których najbardziej rozpoznawalne to: salon chiński, komnata Maximiliana, komnata Konrada i salon barokowy. Na terenie ogromnego kompleksu znajduje się również palmiarnia, wybudowana na polecenie Jana Henryka XV w latach 1908-1911. Inwestycja pochłonęła zawrotną kwotę 7 milionów marek. Do dziś można podziwiać w niej ponad 200 gatunków różnych roślin.
Książański Park Krajobrazowy podzielono na trzy zespoły: Dobromierski Zespół Krajobrazowy, Książański Zespół Krajobrazowy oraz Lubiechowski Zespół Krajobrazowy, w obrębie których znajdują się dwa rezerwaty przyrody: urokliwe jeziorko Daisy oraz Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha.
Wąwóz Pełcznicy nazywany także Wąwozem Piekiełko to jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Sudetach. Znajduje się nieopodal Starego Zamku Książ, a na szlaku nie ma wielu osób. Ścieżka Hochbergów biegnie wzdłuż rzeki Pełcznicy, skąd możemy oglądać jej przełomy.
Jeziorko Daisy to małe oczko wodne schowane wśród drzew. Jest niepozorne, ale bardzo głębokie. Teren po dawnym wyrobisku wapieni może mieć głębokość nawet 23. metrów. Drugie dno tworzą stare drzewa i osady, a kąpiel w nim może nieść poważne ryzyko utraty zdrowia lub życia.

Park Krajobrazowy Chełmy, czyli Ostrzyca Proboszczowicka i Organy Wielisławskie do zdobycia w jeden dzień
Swoim zasięgiem obejmuje powiaty złotoryjski oraz jaworski. Jego spora część obejmuje teren Pogórza Kaczawskiego, które jest bogate w minerały: agaty, ametysty oraz kolorowe kwarce.
Ostrzyca Proboszczowicka znajduje się w Krainie Wygasłych Wulkanów i przypomina Fudżijamę. To jedno z najładniejszych miejsc w tej części Sudetów, które zapewnia nieprawdopodobne widoki. Dojazd z Legnicy zajmie nam około 45 minut, a z Wałbrzycha nieco ponad godzinę.
Wzgórze położone jest na wysokości 501 m n.p.m. na Pogórzu Kaczawskim. Wejście na jego szczyt prowadzi po kamiennych schodach, a wycieczka nie zajmie dłużej niż pół godziny. Na miejscu znajdują dwa bezpłatne parkingi. Wygasły wulkan zbudowany jest w najwyższych partiach z bazaltu.

W niedalekiej odległości znajdują się Organy Wielisławskie, położone u stóp Wielisławki. Pomnik przyrody był dawniej wyrobiskiem bogatych w krzemionkę skał wulkanicznych. Ich pęknięcia tworzą charakterystyczny układ przypominający organy. W niedalekiej odległości umieszczone są również niedziałające dziś sztolnie. Najdłuższa - Jaskinia Wielisławska - ma 100 metrów.
Jakie inne atrakcje skrywają parki krajobrazowe Dolnego Śląska? Zobaczcie najciekawsze z nich.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?