Najpiękniejsze schroniska w Beskidach
W Beskidzie Śląskim, Żywieckim i Małym działa kilkanaście schronisk górskich. Jedne, jak na przykład obiekt na Szyndzielni, są bardziej popularne, bo znajdują się blisko często uczęszczanych szlaków. Inne, jak bacówka na Krawcowym Wierchu, są mniej znane, bo funkcjonują nieco na uboczu popularnych górskich tras. Tak czy inaczej i jedne, i drugie można odwiedzić wybierając się w weekend w góry.
W naszej galerii prezentujemy schroniska działające w niżej położonych partiach Beskidów, jak na przykład urocze schronisko na Magurce Wilkowickiej czy obiekt na Koziej Górce, ale także i takie, które powinny zadowolić miłośników dłuższych wędrówek - do takich można zaliczyć schronisko PTTK na Hali Lipowskiej, dziłające powyżej 1200 metrów nad poziom morza.
Co warto wiedzieć o schroniskach?
Warto wiedzieć, że wedle definicji schronisko turystyczne to obiekt hotelarski zlokalizowany poza obszarami zabudowanymi, przy szlakach turystycznych, świadczący minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów: przeznaczony dla potrzeb obsługi ruchu turystycznego, zapewniający miejsce odpoczynku, schronienia przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Większość schronisk zapewnia noclegi i usługi gastronomiczne oraz punkt informacji turystycznej. Czasami mają dodatkowo wypożyczalnię sprzętu turystycznego, sportowego czy dyżurkę służb ratowniczych.
Co ciekawe, nazwa „schronisko” podlega ochronie prawnej i może być stosowana wyłącznie w odniesieniu do obiektów w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Mimo to wiele obiektów w górach, które wyglądają jak bufety, bary i restauracje, ale nie mają żadnych funkcji noclegowych, są wyjątkowo powszechnie nazywane schroniskami.
Warto też wiedzieć, że szczegółowe wymagania co do wyposażenia oraz zakresu świadczonych usług przez schroniska w Polsce określa załącznik nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie[6].
Schroniska m.in. muszą być zlokalizowane w budynkach, zapewniających utrzymanie w pomieszczeniach noclegowych i świetlicy temperatury 18 stopni Celsjusze z bieżącą zimną i ciepłą wodą, przy czym ciepła woda musi być dostępna minimum dwie godziny rano i dwie godziny wieczorem, o ustalonej porze. W części mieszkalnej znajdują się pokoje o powierzchni od 5 m kwadratowych. Wedle przepisów schroniska muszą mieć jadłodajnię oferująca posiłki typu barowego oraz stanowisko do przyrządzania i spożywania posiłków oraz do zmywania naczyń.
Nie przeocz
- Kiedyś wielu Opolan robiło tu zakupy. Dziś to sklep widmo
- Niezidentyfikowane zdjęcia Śląska. Czy ktoś rozpoznaje miejsca i osoby z fotografii?
- PKP sprzedaje mieszkania po OKAZYJNYCH cenach. Ceny już od 50 tysięcy! [MARZEC 2023]
- W Pyrzowicach lądują największe samoloty świata. To prawdziwe giganty ZDJĘCIA
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Kulinarne hity PRL - kiedyś gościły codziennie na naszych stołach. MAMY PRZEPISY
- TE ŁAZIENKI TO KOSZMAR. Nie do uwierzenia, że to możliwe. ZOBACZCIE
- 5 nawiedzonych miejsc na Śląsku, które budzą grozę i strach. Lepiej tam nie wchodzić!
- Miasta w Śląskiem z największą liczbą mieszkań. Które jest liderem? Sprawdź!
Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?