Najpiękniejsze szczyty i szlaki Beskidu Śląskiego. Gdzie warto się wybrać na koniec lata 2022?

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Barania Góra – wieża widokowa Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Barania Góra – wieża widokowa Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
Idealne na weekendowy spacer i wycieczkę na zakończenie wakacji 2022. Zobaczcie najpiękniejsze szczyty i szlaki w Beskidzie Śląskim. Poniżej znajdziecie 5 propozycji szczytów, na które prowadzą malownicze beskidzkie trasy. Z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Będziecie zadowoleni!

Gdzie warto się wybrać na koniec lata 2022? Prezentujemy najpiękniejsze szczyty i szlaki Beskidu Śląskiego

Na zakończenie lata 2022 warto skorzystać z uroków Beskidu Śląskiego – pięknych szlaków, szczytów oraz niezwykłych górskich widoków. Jak wejść na Skrzyczne, Baranią Górę, Czantorię Wielką, Klimczok i Szyndzielnię? Podpowiadamy poniżej. Znajdziecie kilka tras turystycznych, które warto wziąć pod uwagę wybierając się na spacer w Beskidzie Śląskim.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

 • Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

  Skrzyczne to szczyt wznoszący się na 1257 m n.p.m., najwyższa góra Beskidu Śląskiego, która należy do pasma Baraniej Góry. W sam raz na spacer. Na wierzchołku znajduje się schronisko PTTK Skrzyczne.

  Na Skrzyczne da się wjechać – kolejką krzesełkową, z przesiadką na hali Jaworzynie. Jednak na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego warto wybrać się jednym ze szlaków turystycznych. Ze Szczyrku biegną dwie popularne trasy: przez halę Jaworzyna, czyli podobnie jak jedzie wspomniana kolejka lub przez przełęcz Becyrek (obie trasy zajmują ok. 4 godziny).

  Atrakcyjny szlak turystyczny prowadzi też z Lipowej Ostre na Skrzyczne. Szlakiem oznaczonym kolorem zielonym przejdziemy przez Magurkę Radziechowską (1091 m n.p.m.), Magurkę Wiślańską (1129 m n.p.m.), a także bardzo popularną Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.). Trasa z Lipowej na Skrzyczne nie należy do najłatwiejszych, do przejścia jest ok. 21 km.

 • Barania Góra, drugi co do wysokości wierzchołek Beskidu Śląskiego

  Barania Góra z wierzchołkiem na wysokości 1220 m n.p.m. to drugi szczyt Beskidu Śląskiego. Doskonałe miejsce na spacer, z piękną panoramą, którą można podziwiać z ogólnodostępnej 15-metrowej wieży widokowej.

  Jednym ze szlaków turystycznych na Baranią Górę jest ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna. Wiedzie Doliną Czarnej Wisełki. Z Baraniej Góry wraca się Doliną Białej Wisełki do Wisły Czarne. Cała trasa liczy około 16 km i zajmuje około 8 godzin.

  Popularnym miejscem, z którego turyści wychodzą na Baranią Górę, jest schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą. Do celu idzie się godzinę, powrót zajmuje około 45 minut.

 • Czantoria Wielka, czyli Beskid Śląski po czeskiej stronie

  Czantoria Wielka to szczyt na granicy między Polską a Czechami, o wysokości 995 m n.p.m. Czesi nie mają w Beskidzie Śląskim wyższego szczytu. Góra wznosi się u stóp Ustronia, będąc zarazem ważną atrakcją turystyczną tego miasta i okolicy. Można wybrać się na nią pieszo czy też skorzystać z kolejki krzesełkowej.

  W przypadku wariantu pieszego, punktem startu będzie Ustroń Polana. Korzystając z czerwonego szlaku (fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego), który przebiega przez lasy bukowe oraz świerkowo-jodłowe, dojdziemy do Polany Stokłosica, która rozciąga się na wysokości od 770 do 850 m n.p.m., około 1 km od Czantorii Wielkiej.

  Na wierzchołku Czantorii Wielkiej jest wieża widokowa, znajduje się tu też bar Chata na Czantorii. Z góry widać m.in. Beskidy oraz rzekę Wisłę. Szlak na Czantorię Wielką i powrót powinny zająć około 3 godziny.

 • Klimczok – najwyższy szczyt Bielska-Białej

  Klimczok, wznoszący się na 1117 m n.p.m., to szczyt należący do pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim oraz najwyższy szczyt Bielska-Białej. Przez wierzchołek biegnie też historyczna granica pomiędzy Śląskiem i Małopolską.

  Najkrótszy szlak na Klimczok prowadzi ze Szczyrku – czas wejścia to 1 godzina i 40 minut. Teoretycznie dłuższy spacer czeka nas przy wyborze trasy turystycznej prowadzącej z parkingu pod Dębowcem. Jednak w tym przypadku można przejść przez wierzchołki, takie jak Dębowiec oraz Szyndzielnia. W kierunku Szyndzielni i Klimczoka można także wyruszyć żółtym szlakiem z Doliny Wapienicy.

  Nie brakuje tras turystycznych, którymi warto byłoby wybrać się na Klimczok. Sporym ułatwieniem jest też kolejka linowa, która dowozi do stacji na Szyndzielni. Stamtąd podróż na Klimczok będzie dużo łatwiejsza.

 • Szyndzielnia – szczyt pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki

  Szyndzielnia z wierzchołkiem na wysokości 1028 m n.p.m. to kolejny szczyt Beskidu Śląskiego, który usytuowany jest w granicach administracyjnych Bielska-Białej.

  Na Szyndzielnię prowadzi popularna trasa turystyczna z Dębowca. Szlak czerwony jest dość długi, za to przyjemnie, delikatnie pnie się w kierunku szczytu Szyndzielni, poniżej którego znajdują się: górna stacja kolejki linowej wraz z wieżą widokową (958 m n.p.m.) oraz schronisko PTTK (1001 m n.p.m.).

  W kierunku Szyndzielni prowadzi również wspomniany wcześniej żółty szlak z Doliny Wapienicy. Z Szyndzielni na Klimczok trasa zajmuje średnio 25 minut.

Barania Góra – wieża widokowa Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Najpiękniejsze szczyty i szlaki Beskidu Śląskiego. Gdzie war...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najpiękniejsze szczyty i szlaki Beskidu Śląskiego. Gdzie warto się wybrać na koniec lata 2022? - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska