Najstarsze w Polsce epitafium malowane odkryte na ścianie kościoła w Niemodlinie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Antoni Korczyński/WUOZ
W kościele w Niemodlinie w czasie prac konserwatorskich odkryto na ścianie najstarsze w Polsce epitafium naścienne. Po serii ostatnich odkryć niemodliński kościół staje się jednym z cenniejszych przykładów gotyckiego budownictwa na Opolszczyźnie.

To rewelacyjne odkrycie na skalę Polski, które bardzo poszerza naszą wiedzę o historii i historii sztuki – komentuje Elżbieta Molak, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu.

Prace konserwatorskie w kościele Wniebowzięcia NMP w Niemodlinie są prowadzone od kilku lat. Konserwowane są między innymi średniowieczne malowidła w prezbiterium.

W kwietniu tego roku konserwatorzy zdemontowali część ołtarza na wschodniej ścianie prezbiterium. Pod tynkiem ukazał się napis łaciński.

To epitafium, czyli napis ku czci zmarłego napisany wierszem – mówi dr Jacek Witkowski z Katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, który odczytał napis. – Upamiętnia Ekharta, który był proboszczem i budowniczym kościoła w Niemodlinie i kanonikiem kolegiaty w Opolu. Zmarł 13 września 1314 roku. To najstarsze malowanie epitafium na terenie Polski.

Proboszcz Ekhart musiał być bardzo ważną osobistością, bowiem obok poświęcono mu jeszcze jedno epitafium namalowane w kształcie tarczy z jego imieniem i datą śmierci.

Obok odkryto drugie epitafium malowane, poświęcone pierwszemu kasztelanowi niemodlińskiemu Zyghardowi, który był rycerzem księcia Bolka I Opolskiego. Obaj zostali pochowani w krypcie pod ołtarzem.

Jak mówi dr Jacek Witkowski, te malowane epitafia to także ewenementy na skalę Polski. Podobne znane są dotychczas tylko z Małopolski, wykonywano je też na terenie Czech, Austrii i Moraw.

Na ścianie pod tynkiem odsłoniły się też dwa tzw. zacheusze – okrągłe malowidła przedstawiające popiersia apostołów, które wykonywano po konsekracji kościoła, w miejscach gdzie biskup wcierał w ścianę święte oleje. Stanowią na Górnym Śląsku najstarsze przykłady gotyckich malowideł.

- To niezwykle rzadkie, ciekawe i cenne znaleziska – komentuje dr Jacek Witowski.

Pod tynkiem kościoła odsłonięto także dwie wnęki w ścianie prezbiterium, które pierwotnie służyły do obrzędów liturgicznych w XIII wiecznej świątyni. Jedna była tabernakulum, do innej odkładano księgi mszalne.

Wszystkie odkryte pozostałości średniowiecznej świątyni są obecnie konserwowane. Po zabezpieczeniu zostaną odpowiednio wyeksponowane dla badaczy i zwiedzających.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie