Największe górskie torfowiska i podmokłe łąki znajdują się 15 km od granicy woj. opolskiego. Odwiedź Velké mechové jezírko w Rejviz

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Tuż nieopodal Głuchołaz, w Rejviz znajduje się największy na Śląsku i Morawach kompleks górskiego torfowiska. Centrum rezerwatu stanowi Wielkie Jeziorko Torfowe (cz. Velké Mechové Jezírko)
Tuż nieopodal Głuchołaz, w Rejviz znajduje się największy na Śląsku i Morawach kompleks górskiego torfowiska. Centrum rezerwatu stanowi Wielkie Jeziorko Torfowe (cz. Velké Mechové Jezírko) Marcin Żukowski
Wielkie Jeziorko Torfowe (cz. Velké Mechové Jezírko) to jezioro torfowiskowe położone na wysokości 769 m n.p.m. Stanowi część największego na Śląsku i Morawach kompleksu torfowisk górskich oraz podmokłych lasów i łąk torfowych. Rezerwat znajduje się zaledwie 15 km od granicy Polski i województwa opolskiego. Wędrując po podmokłym lesie można poczuć się niczym w tajdze syberyjskiej. W galerii znajdują się zdjęcia z zimowego spaceru po rezerwacie.

Zbiornik i jego okolica są chronione w ramach Narodowego Rezerwatu Przyrody Rejvíz obejmującego obszar 329 ha. To jeden z najstarszych rezerwatów w paśmie Jesioników, został utworzony w 1955 roku. Warto nadmienić, że w ramach rezerwatu chronione są dwa jeziorka torfowe - Wielkie Jeziorko Torfowe w części zachodniej i Małe Jeziorko Torfowe w części wschodniej (nie prowadzi tam żaden szlak).

Jak powstaje torfowisko?
Torfowisko kształtem przypomina płaski pagórek utworzony z osadów torfowych, które powstają na skutek rozrastania się roślin torfowych. Torfowce rosną na boki i w górę, natomiast dolna warstwa obumiera. Stała obecność wody, brak tlenu i niskie temperatury powodują, że obumarłe tkanki organiczne zamieniają się w torf.

Wielkie Jeziorko Torfowe
Popularnym celem wędrówek turystów jest Wielkie Jeziorko Torfowe. Powierzchnia lustra wody może nie wydawać się imponująca, to zaledwie 0,17 ha (długość 68,5 m, a szerokość 41 m.), ale podmokłe torfowiska rozciągają się w promieniu kilkuset metrów od zbiornika. W najgłębszym miejscu akwen ma 2,95 metra głębokości. Warstwa torfu na dnie akwenu dochodzi do 3 m.

Ochrona przyrody
Cała okolica to cenne stanowisko przyrodnicze. W pobliżu zbiornika rosną sosny hakowate, świerki oraz charakterystyczne dla terenów podmokłych mchy i inne rośliny, np. bagno zwyczajnego i rosiczki okrągłolistnej, mszaki, głównie torfowce, turzyce, wełnianki. Można tu spotkać również cenne okazy zwierząt, np. motyla szlaczkonia siarecznika. W 2005 jezioro i rezerwat objęto ochroną w ramach sieci Natura 2000, jako specjalny obszar ochrony siedlisk.

Jak dojechać?
Wielkie Jeziorko Torfowe znajduje się w pobliżu osady Rejviz, w granicach administracyjnych Zlatych Hor. Jadąc od strony Głuchołaz, przejeżdżając centrum Zlatych Hor, należy kierować się w stronę Jesenika. Samochód można zaparkować na płatnym parkingu przy ostatnich domach w Rejviz lub na bezpłatnym parkingu leśnym położonym kilkaset metrów za osadą, u zbiegu pieszych szlaków turystycznych.

Szlak turystyczny
Parkując w Rejviz, możemy przejść całą pętlę oznaczoną zielonym szlakiem dydaktycznym. natomiast zostawiając samochód na leśnym parkingu należy podążać niebieskim szlakiem Zlate Hory - Ditrichov. Po kilkuset metrach szlak niebieski łączy się ze ścieżką dydaktyczną. Aby dojść do jeziora, należy przejść przez torfowiska po specjalnie zbudowanej kładce z drewnianych bali i desek. W Polsce podobne chodniki znajdują się w Biebrzańskim Parku Narodowym. Droga stanowi ścieżkę dydaktyczną, na której znajdziemy liczne tablice edukacyjne z informacjami również w języku polskim. Nad brzegiem jeziorka zbudowano pomost i wiaty z ławkami.

Opłaty
Wejście do rezerwatu jest płatne. Bilet dla dorosłych kosztuje 30 koron czeskich (ok. 6 zł) i 20 koron dla dzieci (ok. 4 zł). Gdy w budce przy wejściu na teren rezerwatu nie ma pracownika, opłatę można uiścić w specjalnej skarbonie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska