Największe protesty i manifestacje w Opolu. Unieważnienie matur, Czarny Protest, Łańcuch Światła, obrona województwa

PIG
15 maja 2004 - protest przeciwko unieważnieniu matury z języka polskiego
15 maja 2004 - protest przeciwko unieważnieniu matury z języka polskiego Sławomir Mielnik / Patrycja Wanot / Tadeusz Kwaśniewski
Ostatnie protesty kobiet przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego to kolejne takie akcje na terenie Opola. Pierwsze miały miejsce już w 2016 roku. Na przestrzeni ostatnich lat stolica regionu była zresztą areną licznych manifestacji.

Jedną z największych akcji w historii był Łańcuch Nadziei z 1998 roku, kiedy to mieszkańcy regionu wspólnie protestowali przeciwko planowanej likwidacji województwa w ramach reformy administracyjnej kraju rządu AWS. Ostatecznie region udało się obronić.

W połowie maja 2004 roku przez stolicę regionu przechodzili maturzyści. Protestowali przeciwko unieważnieniu wyników egzaminu z języka polskiego i konieczności pisania go ponownie. Wszystko dlatego, że okazało się, iż doszło do wycieku arkuszy egzaminacyjnych i część osób znała pytania.

Kolejnym dużym protestem był właśnie Czarny Protest z 2016 roku, kiedy to około dwóch tysięcy osób zgromadzonych na Placu Wolności manifestowało przeciwko planom zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Zresztą, lata 2016-2017 to czas bardzo obfitujący w Opolu we wszelkiej maści manifestacje. Organizowali je przeciwnicy powiększenia Opola o 12 sołectw z czterech sąsiednich gmin. Protesty te odbywały się regularnie zarówno po ogłoszeniu tego planu, jak i już po wejściu w życie zmian administracyjnych z początkiem 2017 roku, a w szczytowym momencie brało w nich udział po kilka tysięcy osób.

Jedną z największych takich manifestacji była ta zorganizowana w czerwcu 2016 roku, podczas festiwalu, kiedy to tłum dotarł pod amfiteatr. Przeciwnicy powiększenia Opola regularnie blokowali też główne drogi, jak obwodnica Opola czy droga w stronę elektrowni w Czarnowąsach (jeszcze przed budową obwodnicy).

W wakacje 2017 roku organizowano też Łańcuchy Światła. To z kolei były manifestacje osób sprzeciwiających się zmian w sądownictwie forsowanym przez PiS. Na pl. Daszyńskiego w Opolu wsparcia sędziom udzielało nawet tysiąc osób.

Teraz do tej listy dochodzą ostatnie protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego zaostrzające prawo aborcyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska