Największe zalety ekspresów kolbowych – sprawdź, dlaczego warto go mieć!

Materiał informacyjny Coffeedesk
Ekspresy kolbowe na stałe zagościły w kawiarniach i domach na całym świecie. Mimo rosnącego zainteresowania kawą parzoną alternatywnie tradycyjne ekspresy ciśnieniowe wciąż cieszą się zasłużoną popularnością. Espresso i kawy mleczne na jego bazie stanowią większość oferty kawowej zarówno w popularnych sieciach, jak i w niszowych kawiarniach z duszą. Dlaczego warto mieć kolbowy ekspres ciśnieniowy i jakie są jego największe zalety?

Po pierwsze: doskonały smak espresso

Jeśli lubimy esencjonalne espresso, które dostarczy nam kofeiny, a jednocześnie będzie wspaniale smakować, to ekspres kolbowy jest idealnym rozwiązaniem. Dzięki wysokiemu ciśnieniu wytwarzanemu przy procesie parzenia kawy uzyskujemy doskonały, skondensowany kawowy napój, znany jako espresso. Takiego efektu nie osiągniemy bez odpowiedniego ciśnienia. Kawa z kawiarki nie zastąpi nam prawdziwego espresso.

Po drugie: kawa jak z kawiarni w Twojej kuchni

Ekspresy kolbowe najczęściej spotykamy w kawiarniach, ale w domowych warunkach sprawdzą się one równie dobrze. Bez wychodzenia z domu możemy przygotować wszystkie kawowe napoje, które tylko przyjdą nam do głowy! Jeśli poświęcimy nieco uwagi na ustawienie odpowiednich parametrów i nauczymy się podstaw latte art, czyli malowania wzorków na kawie, to będziemy mogli tytułować się mianem prawdziwych domowych baristów. Takie umiejętności są naprawdę imponujące!

Po trzecie: dla każdego coś smacznego

Ogromną zaletą kawy, którą możemy zaparzyć z pomocą ekspresu kolbowego, jest to, że zasmakuje ona każdemu. Dlaczego? Ponieważ możemy zaserwować zupełnie różne kawy w zależności od tego, jakie preferencje będą mieli nasi goście. Jeśli będziemy przyjmowali na kawę rodziców naszej drugiej połówki, którzy byli we Włoszech i z rozrzewnieniem wspominają tamtejsze espresso i cappuccino, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby sypnąć do młynka kawę ciemno paloną, arabikę w mieszance z robustą i podać kawowy specjał we włoskim stylu.

A jeśli wpadną do nas znajomi, którzy gustują w kawie specialty, palonej jasno i z wyczuwalnymi niuansami owocowymi, to z pewnością zachwyci ich na przykład espresso miesiąca z Coffeedesk.

Jak to mówią, sky is the limit. Możemy eksperymentować, kombinować, odtwarzać napoje z kawiarni. Robić frappe z lodami czy espresso z tonikiem. Jeden ekspres, nieskończona ilość możliwości.

Po czwarte: idealne dopełnienie

Oprócz wszystkich niezwykle ważnych zalet dotyczących smaku i możliwości niewątpliwie równie istotne jest to, jak ekspres będzie się prezentował. Ekspresy kolbowe robią ogromne wrażenie, przenosząc efekt profesjonalizmu kawiarni do naszej kuchni. Niektóre wyglądają jak maszyny rodem ze statku kosmicznego, inne jak wyciągnięte z XX--wiecznej kawiarni egzystencjalistów. Bez wątpienia znajdziemy ekspres kolbowy, który będzie idealnie dopełniał wystrój naszej kuchni, aż dziw będzie brał, jak mogliśmy żyć bez ekspresu wcześniej!

O czym należy pamiętać

Parzenie kawy w ekspresie to świetna i dająca dużo satysfakcji zabawa, jeśli będziemy pamiętali o kilku prostych zasadach. Warto wiedzieć, że obok dobrego ekspresu powinien stanąć odpowiedni młynek, który zmieli ziarna na pożądaną grubość i da możliwość manipulacji stopniem mielenia. Oprócz najbardziej odpowiadających naszym preferencjom ziaren w osiągnięciu lepszych efektów pomoże nam dobrej jakości woda, z pomocą przyjdą tu dzbanki filtrujące lub woda butelkowana źródlana. Kawa powstaje dzięki połączeniu wielu elementów, a dzięki dbałości o każdy z nich będzie smakowała lepiej niż w niejednej kawiarni.

Dodaj ogłoszenie