Najwyższa emerytura w Opolskiem. Ile wynosi i dlaczego jest tak wysoka?

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Najwyższa i najniższa emerytura w Polsce i regionie. Ile wynosi?
Najwyższa i najniższa emerytura w Polsce i regionie. Ile wynosi? Fot. Wojciech Gadomski / Polskapresse
14,5 tys. złotych - tyle na rękę dostaje najbogatszy opolski emeryt. Jaki jest sposób na wysokie świadczenie? ZUS podpowiada na co zwrócić uwagę wybierając się na emeryturę.

Dłużej składasz – dostaniesz wyższą emeryturę

- Najwyższa emerytura jaką obecnie wypłacamy w województwie opolskim to 14,5 tysiąca złotych na rękę. Pobiera ją mężczyzna z 57-letnim stażem pracy - mówi Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego oddziału ZUS. - Drugą co do wysokości emeryturą, czyli ponad 11 tysięcy miesięcznie na rękę, również może pochwalić się mężczyzna. Ten pan wykazał 52-letni okres ubezpieczenia. Mężczyźni wniosek o wypłatę emerytury złożyli znacznie później niż w wieku 65 lat, który obecnie stanowi powszechny wiek emerytalny dla panów - podkreśla Szczurek.

Recepta na wysoką emeryturę jest prosta

Im dłużej pracujemy przed przejściem na emeryturę, tym więcej odprowadzimy składek. Po drodze dochodzą kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie.

Z kolei statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić zatem przez mniejszą liczbę miesięcy, a efektem będzie wyższa emerytura.

Najwyższa emerytura w Polsce (brutto), jaka jest przyznana przez ZUS to na dzisiaj 34,1 tys. złotych (blisko 28 tysięcy złotych na rękę). Świadczenie jest udziałem 86-letniego mężczyzny, który przepracował 62 lata, a na koncie emerytalnym w ZUS zgromadził 2,4 miliona złotych.

Na co zwrócić uwagę składając wniosek o emeryturę?

  • Nie odchodź z pracy ostatniego dnia miesiąca. Nie warto z rozwiązaniem umowy o pracę czekać do ostatniego dnia miesiąca. Dlaczego? Jeśli masz ustalone prawo do emerytury i umowę rozwiążesz ostatniego dnia miesiąca i nawet tego samego dnia złożysz świadectwo pracy, to wypłata emerytury nastąpi dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy
    o pracę.

    Jeżeli jednak rozwiążesz umowę jeden lub dwa dni wcześniej i złożysz wniosek o wypłatę emerytury oraz świadectwo pracy w miesiącu rozwiązania stosunku pracy, to emerytura będzie wypłacana od tego właśnie miesiąca, w którym składasz wniosek.

  • Złóż wniosek po dniu swoich urodzin. Wiele osób przychodzi do ZUS i chce złożyć wniosek o emeryturę 4-5 miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Niepotrzebnie.

    Jeśli złożysz wniosek o emeryturę wcześniej niż miesiąc przed datą urodzenia otrzymasz decyzję odmowną, ponieważ nie spełniasz warunku niezbędnego do przyznania emerytury jakim jest wiek 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn. W takim przypadku wniosek o emeryturę będziesz musiał złożyć jeszcze raz, najwcześniej miesiąc przed urodzinami. Jeśli ktoś składa wniosek o emeryturę miesiąc wcześniej lub w miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego to nie ma znaczenia dzień złożenia wniosku, bo do obliczenia emerytury przyjmowane jest średnie dalsze trwanie życia dla kobiety w wieku 60 lat i dla mężczyzny w wieku 65 lat.

  • Jeśli masz świadczenie przedemerytalne, rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, emeryturę pomostową. Na początku października 2017 r. weszła w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny. Osoby, które w tym dniu miały ustalone prawo do świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, emerytury pomostowej zachowują to prawo do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Mogą jednak zdecydować się na złożenie wniosku o emeryturę już po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat przez kobietę lub 65 przez mężczyznę. Wyliczona emerytura może być wyższa niż wypłacane świadczenie.

Panowie mniej, panie więcej

Średnia wysokość emerytury wypłacanej przez ZUS w 2020 roku wyniosła 2474,56 zł brutto. Niestety ciągle ponad 220 tys. emerytów, dostaje co miesiąc świadczenie w minimalnej gwarantowanej wysokości, od 1 marca 2021 roku to 1250,88 złotych brutto.

Pod koniec 2020 roku kolejnych 310 tys. pobierało emeryturę niższą od ustawowej minimalnej.

Jak jest w województwie opolskim? Analiza wniosków o emerytury z 2020 roku pokazuje, że emeryturę niższą niż 1200 zł brutto otrzymywało 2,4 proc. seniorów w regionie.

Odsetek „uboższych” seniorów był niższy tylko w województwie lubuskim.

Średnia w tym segmencie świadczeń na Opolszczyźnie wyniosła 791,61 zł brutto, a średnia w kraju osiągnęła poziom 777,38 zł brutto. Ze względu na płeć w Opolskiem średnia taka emerytura to 731,45 zł dla mężczyzn. U pań więcej, bo 809,99 zł brutto.

Z perspektywy danych krajowych wynika, że i tu ubożsi są mężczyźni - 731,17 zł brutto, a panie dostają średnio więcej, bo 795,43 zł.

Waloryzacja emerytur i rent w 2021 roku. Ile na rękę? Tabela...

Rząd ustąpi górnikom? Trudne negocjacje

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek

Przyszły emerycie zastanów się nad powiedzeniem "nie ważne ile będziesz miał emerytury ważne jak długo ją będziesz pobierał"

G
Gość

Recepta na wysoką emeryturę wg ZUS?

Pracuj do usranej śmierci, a my się już twoją emeryturą podzielimy!!!

Jak można ciągle wałkować żeby pracować do wykończenia?

To po co w ogóle zbierać na emerytura skoro z niej nie skorzystamy?

Dodaj ogłoszenie