Namierz żonę telefonem

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Serwis z dokładnością do kilkuset metrów może pokazać na mapie gdzie znajduje się śledzona osoba. Usługa działa na terenie całej Polski.
Serwis z dokładnością do kilkuset metrów może pokazać na mapie gdzie znajduje się śledzona osoba. Usługa działa na terenie całej Polski.
Serwis internetowy lokalizujący dla rodziców ich pociechy coraz chętniej wykorzystywany jest przez zazdrosnych mężów i podejrzliwe żony.

Michał podejrzewa Weronikę, że nie jest mu wierna.

- Jestem z nią od trzech lat, ale mam wrażenie, że zdarzają się jej skoki w bok - przyznaje trzydziestolatek z Opola. - Czasem wraca późnym wieczorem, tłumaczy, że musiała zostać dłużej w pracy. Niepokoi mnie to.

Michał przez wiele miesięcy nie wiedział, jak sprawdzić, czy Weronika faktycznie zostaje po godzinach w firmie, czy spotyka się w tym czasie z kimś innym. Sytuacja zmieniła się tydzień temu, kiedy odkrył portal www.gdziejestdziecko.pl. Teraz z pomocą telefonu komórkowego Weroniki może namierzyć ją z dokładnością do 500 metrów, na terenie całego kraju.

- Kupiłem jej zestaw startowy razem z eleganckim telefonem. Zanim dałem go Weronice, wysłałem z jej telefonu dwa esemesy ze zgodą na namierzanie - wyjaśnia zazdrosny chłopak. - Dzięki temu teraz w każdej chwili mogę sprawdzić, gdzie jest moja dziewczyna, a ona nie wie, że ją śledzę. Co w tym złego?

Sądząc po popularności serwisu, uwiązać "na smyczy" swoich partnerów chce wielu zazdrosnych mężów i podejrzliwych żon.
- Serwis uruchomiliśmy z myślą o rodzicach zatroskanych o swoje dzieci - wyjaśnia Dorota Szulakowska z firmy Locon, która opracowała pierwszy tego typu lokalizator w Polsce. - Jeśli korzystają z niego także posądzający się o zdrady małżonkowie, to już ich osobista sprawa. Naszej firmie nic do tego. Na razie skarg nie mieliśmy.
Jak działa system? Aby śledzić wybraną osobę, trzeba najpierw się zarejestrować na portalu, podając swoje dane i numer telefonu dziecka (albo innej osoby, którą chcemy śledzić). Usługa staje się aktywna, kiedy z komórki naszego dziecka czy małżonka wyślemy dwa SMS-y ze zgodą na bycie namierzanym.

- Potwierdzenie przychodzi w ciągu 24 godzin od wysłania pierwszej wiadomości. Nie wystarczy więc raz na kilka minut "wykraść" czyjś telefon, żeby zarejestrować go w systemie - tłumaczy Dorota Szulakowska. - To dodatkowe zabezpieczenie.

Samo śledzenie odbywa się za pomocą strony internetowej - na ekranie monitora zobaczymy mapę ze wskazaniem, gdzie w danej chwili jest poszukiwana przez nas osoba.

- Wykupując abonament, można dokładnie odtworzyć trasę, jaką nasze dziecko poruszało się po mieście - precyzuje Szulakowska.

Jacek Strzałkowski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie widzi nic złego w takim lokalizatorze.
- Jeśli ktoś podejrzewa, że jest śledzony przez obcą osobę, a nie wyraża na to zgody, może iść na policję - mówi rzecznik UKE. - Podobne dyskusje miały miejsce, kiedy coraz większą popularność zdobywał portal "Nasza-klasa".

Strzałkowski dodaje, że internetowa lokalizacja przydaje się nie tylko w stosunkach damsko-męskich. Kontrolowani są też pracownicy wielu firm w Polsce.
- Pracodawca ma prawo wiedzieć, czy jego ludzie siedzą w biurze, czy spacerują po mieście - precyzuje Strzałkowski.

Maciej Milewski, rzecznik komendy wojewódzkiej policji w Opolu:
- Na razie nikt nie przyszedł do nas z prośbą o sprawdzenie, czy jest śledzony za pomocą komórki.

System nie działa poza granicami naszego kraju.
- Szkoda, bo wtedy wiedziałabym, kiedy mój Adam jedzie na dyskotekę do Amsterdamu, zamiast siedzieć w hotelu - śmieje się Krystyna spod Kędzierzyna, której mąż pracuje w Holandii, a w domu bywa raz na dwa tygodnie.

Profesor Zbigniew Hołda z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka tłumaczy, że obawy związane z takim lokalizatorem to cena postępu technologicznego.
- Trzeba wprowadzać jak największą liczbę zabezpieczeń, żeby osoby, które sobie tego nie życzą, nie były inwigilowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska