Namysłów. Biorą się za zabytki. Rusza program odnawiania centrum

Tomasz Dragan [email protected] 77 44 43 428
Dariusz Karbowiak, namysłowski historyk, mieszkaniec Rynku: - Chciałbym mieszkać w otoczeniu pięknych kamienic, a nie odrapanych murów. (fot. Tomasz Dragan)
Dariusz Karbowiak, namysłowski historyk, mieszkaniec Rynku: - Chciałbym mieszkać w otoczeniu pięknych kamienic, a nie odrapanych murów. (fot. Tomasz Dragan)
W ciągu dwóch lat miasto wzbogaci się o muzeum i izbę pamięci, a kamienice będą miały nowe elewacje.

Rewitalizacja, czyli odnowienie i przywracanie blasku zaniedbanym zabytkom, jest kolejnym wielkim przedsięwzięciem jakie szykuje się w mieście.

Zobacz: Głogówek. Okoliczności sprzedaży zamku nie budzą zastrzeżeń prokuratury

Radni podjęli już specjalną uchwałę o przystąpieniu do programu, a Urząd Marszałkowski zarezerwował dla Namysłowa milion euro.

W sumie odnowienie kamienic, remonty ulic, a przede wszystkim stworzenie muzeum techniki młynarskiej oraz izby regionalnej ma kosztować blisko 5 mln zł.

- Jeszcze w tym roku chcemy ogłosić przetargi i wybierać wykonawców robót - mówi Grzegorz Kubat, wiceburmistrz Namysłowa. - Prace będą prowadzone jednocześnie w kilku miejscach, ale rozkładamy je na dwa lata, bo nie chcemy, aby inwestycje spowodowały paraliż komunikacyjny miasta. Chodzi głównie o remonty budynków i ulic, które będą poddane modernizacji.

Pod młotki budowlańców jako pierwsze pójdą: budynek przedwojennej szkoły ewangelickiej przy ul. Szkolnej 2 (do niedawna obiekt mieszkalny) oraz młyn.

Zobacz: Nysa. Kto teraz przejmie Dwór Biskupi?

W pierwszym z tych gmachów zacznie działać izba regionalna poświęcona ziemi namysłowskiej i opolskiej. W drugim zostanie stworzone muzeum techniki młynarskiej.

- Pod inicjatywą uruchomienia izby regionalnej, czyli naszego muzeum, podpisuję się obiema rękoma - cieszy się Tadeusz Wincewicz, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Namysłowskiej. - Jest wiele eksponatów, które niszczeją. To ostatnia szansa, aby uchronić je przez dewastacją.

Obok wystaw w izbie regionalnej będą prowadzone zajęcia historyczne dla dzieci i młodzieży.

W kolejnych miesiącach realizacji projektu konserwacji zostanie poddana Baszta Oborowa. Budowla ma mieć zrekonstruowany dach oraz fragment przylegającego do niej dawnego muru obronnego.

- Dopełnieniem porządkowania spraw związanych z zabytkami będą remonty dróg i kamienic w centrum miasta - dodaje Grzegorz Kubat. - Na początek zajmiemy się ulicą Piastowską i Duboisa.

Pod Lupą

Powody do radości mają z pewnością mieszkańcy kilku kamienic w Rynku. Ponieważ są to budynki zabytkowe, wciągnięto je do programu rewitalizacji centrum Namysłowa.

Na razie wiadomo, że konserwacja, malowanie elewacji, naprawa dachów i murów zostaną przeprowadzone w domach o numerach: 1, 6, 7 i 7A, 11 oraz 18. Prace zostaną też przeprowadzone w kamienicy Rynek 23.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska