Namysłów wystąpił z lokalnej grupy działania

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
- Płacimy niemałe składki, a z dotacjami jest bardzo słabo - twierdzi burmistrz Krzysztof Kuchczyński.
- Płacimy niemałe składki, a z dotacjami jest bardzo słabo - twierdzi burmistrz Krzysztof Kuchczyński. Jarosław Staśkiewicz
Namysłów wystąpił z grona, które dzieli unijną kasę, bo uważa, że dostaje za mało. - Sam jest sobie winien - mówi szef lokalnej grupy działania.

To pierwszy taki przypadek w historii stowarzyszeń działających jako lokalne grupy działania. Na Opolszczyźnie jest ich 12 i to one od kilku lat zajmują się rozdzielaniem milionów złotych unijnych pieniędzy na terenach wiejskich.

- Nie ukrywam, że musimy szukać oszczędności - tłumaczy burmistrz Namysłowa Krzysztof Kuchczyński. - A za członkostwo w tej lokalnej grupie działania płacimy niemałe składki. Mieliśmy otrzymywać też niemałe dotacje, ale z tym jest bardzo słabo. Dlatego wycofamy się ze stowarzyszenia. Te niemałe składki to 50 groszy od mieszkańca, czyli około 13 tysięcy złotych rocznie.

Decyzję burmistrza poparła większość radnych podczas ostatniej ubiegłorocznej sesji i klamka zapadła. - Najsmutniejsze jest to, że za propozycją burmistrza głosowali m.in. radni wiejscy, nawet sołtysi. Jakby nie rozumieli, że w ten sposób ich miejscowości tracą jedną z możliwości zdobywania pieniędzy - komentuje Jacek Płaczek, prezes lokalnej grupy działania Stobrawski Zielony Szlak i jednocześnie jeden z niewielu radnych, który był przeciw opuszczaniu stowarzyszenia.

Opinia

Opinia

Tomasz Karaczyn, zastępca dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Opolskiego:
Do LGD należą wszystkie gminy w województwie poza największymi miastami: Opolem, Kędzierzynem-Koźlem, Nysą i Brzegiem oraz Dobrzeniem Wielkim, który nie przystąpił do żadnej z grup. I choć nie mamy jeszcze oficjalnej informacji, to słyszałem o decyzji władz Namysłowa i bardzo żałuję, że do tego doszło. Mamy sygnały z kraju o tym, że ktoś się wycofał albo rozwiązała się jakaś grupa, ale to raczej naturalne procesy. A na Opolszczyźnie ten program funkcjonuje dotąd bardzo dobrze. Czy Namysłów składał mało wniosków? My w urzędzie marszałkowskim oceniamy tylko te, które przeszły całą ścieżkę przez swoją grupę, więc na to pytanie mogą odpowiedzieć tylko władze stowarzyszenia. Ale mogę dodać, że tak jak każdy może wystąpić z grupy, tak można też do niej wstąpić - nikt nie zamyka drzwi przed Namysłowem.

Na argumenty burmistrza Płaczek odpowiada żartem: - Na dole tablic informujących o dotacjach na jakiś budynek czy plac zabaw są takie małe znaczki z logotypami unijnych funduszy czy naszego stowarzyszenia. A ja zawsze powtarzam, że jeszcze niżej jest całkiem malutki napis: "dla chętnych".
A z tym - jak przekonuje szef Stobrawskiego Zielonego Szlaku - w przypadku Namysłowa nie było dobrze.

- Złożyli tylko trzy wnioski: jeden był bardzo słaby i nie dostał pozytywnej opinii, drugi - na dni kultury - otrzymał 25 tysięcy złotych dotacji. A trzeci - na budowę ścieżek rowerowych, na kwotę pół miliona złotych - zaopiniowaliśmy pozytywnie, ale nie przeszedł weryfikacji w urzędzie marszałkowskim - wylicza Jacek Płaczek. - Inne gminy, np. Łubniany, Pokój czy Świerczów, są nieporównanie bardziej aktywne, składają po kilkadziesiąt wniosków i zdobywają setki tysięcy złotych.

Dlaczego z Namysłowem było inaczej? Kiedy pytamy o to burmistrza, skarży się, że urzędnicy wymyślali przeszkody, by nie dać pieniędzy na największy, wart pół miliona złotych projekt ścieżek.

- A rozliczanie dotacji trwa strasznie długo - na 25 tysięcy na Dni Namysłowa z 2010 roku wciąż czekamy! Wygląda na to, że te stowarzyszenia są po to, by dać pracę dwóm czy trzem osobom.
I - zdaniem niektórych samorządowców - tu tkwi sedno sprawy. - Zdecydowały animozje między panami Kuchczyńskim i Płaczkiem. Walczyli o fotel burmistrza, teraz spierają się w radzie miasta - komentują anonimowo.

Ale burmistrz stanowczo zaprzecza: - Ani mnie pan Płaczek grzeje, ani ziębi. Po prostu nie widziałem żadnego interesu dla gminy.

Wystąpienie Namysłowa z lokalnej grupy działania na razie nie pogarsza jego sytuacji: zarówno gmina, rolnicy, jak i przedsiębiorcy z tego terenu nadal mogą starać się o dotacje.

- Gorzej będzie od 2014 roku - tłumaczy Jacek Płaczek. - Wtedy otrzymamy 100 procent więcej pieniędzy do podzielenia, ale wcześniej musimy opracować strategię działania. Jeśli Namysłów wystąpił ze stowarzyszenia, nie będziemy mogli go w tej strategii uwzględnić, a potem nikt z terenu naszej gminy nie będzie mógł się starać o pieniądze. Czy gmina naprawdę traci, płacąc te 13 tysięcy złotych? W jednym projekcie można zdobyć tyle pieniędzy, że zwracają się składki na wiele lat!

Wideo

Komentarze 55

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gościuwa
Tak do 2013 roku będzie mógł,
ale ))))czy wnioski będą przechodziły ,,,
A po 2013 niestety NIE.(((((.

Jak będą dobrze opisane ( dostaną dużą liczbę punktów) i zgodne ze strategią LSR to dostaną- przecież obowiązuje komitet bezstronność
G
Gość

Tak do 2013 roku będzie mógł,
ale ))))czy wnioski będą przechodziły ,,,
A po 2013 niestety NIE.(((((.

G
Gość
to jak to w końcu będzie ?? bo w gazecie przytoczono wypowiedź Płaczka, że Namysłów będzie mógł korzystać ze środków to jestem zdezorientowany zupełnie w tej sprawie

No, jakoś będzie
?

to jak to w końcu będzie ?? bo w gazecie przytoczono wypowiedź Płaczka, że Namysłów będzie mógł korzystać ze środków to jestem zdezorientowany zupełnie w tej sprawie

G
Gość
bardzo ciekawie

No, ciekawie
G
Gość

bardzo ciekawie

g
gosc

Nieładnie .
Fuj p. burmistrzu i kto tu komu stołeczek uszykowł.
Brakuje na składki dla LGD a dla ?????????? oklaskujących jest.

c
całkiem zielony
W 2014 roku podczas budowy nowej LSR Namysłów poprostu ponownie przyłączy sie do LGD. I jestem pewna, że przyjmą go z otwartymi rękoma. To jest proste i normalne !

Sprytnie...i w kasie gminnej zostaje 13 tys - to pewnie na dwie wypłaty dla nowego wice będzie i co wszyscy niezadowoleni ? łyso wam ??
p
pracownik NGO
Niestety w 2014 roku nie będą mogli korzystać jeśli Gmina Namysłów nie opracuje wspólnie strategi z LGD Stobrawski i środki dla mieszkańców nie zostaną zaplanowane .A nie mogą być zaplanowane jeśli gmina namysłów nie będzie partnerem.
To kto tu miesza szanowny panie . Ktoś namieszał i teraz chce wycofać się okrakiem tak aby ucichło.
Dla zainteresowanych : można zadzwonić do urzędu marszałkowskiego do PROW i spytać czy mieszkańcy będą mogli korzystać.jeśli wspólnie z LGD na nowy okres programowania 2014 rok nie opracuje LSR jako parter . A w tej chwili nie jest partnerem bo nie jest członkiem.To skąd niby wezmą się te środki dla mieszkańców Namysłowa w 2014 roku To chyba proste i normalne.

W 2014 roku podczas budowy nowej LSR Namysłów poprostu ponownie przyłączy sie do LGD. I jestem pewna, że przyjmą go z otwartymi rękoma. To jest proste i normalne !
g
gołębiarz
Ja też przeczytała .Niestety po 2014 roku mieszkańcy gminy namysłów bez żadnych możliwości.
korzystania z tych środków unijnych.

My tam na gołębie europejskich srebników nie potrzebujemy
A
Aneta

Ja też przeczytała .Niestety po 2014 roku mieszkańcy gminy namysłów bez żadnych możliwości.
korzystania z tych środków unijnych.

A
Anna
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 maja 2008 r.paragraf 2.1
Tu można sprawdzić czy mieszkańcy gminy namysłów będą mogli wykorzystywać środki cze nie.
Widzę że pracusiowi brakuje argumentów na w/w rozporządzenie i obraża ludzi z LGD.

Czy ktoś z Państwa czytał rozporządzenie ?
ja przeczytałam. Jasno i wyraznie wynika z zapisów że p burmistrz i ci którzy głosowali za wystąpieniem z LGD zamykają nam drogę do środków z PROW w nowym okresie 2014 roku.
m
mico

Wystarczy w kryteriach oceny wniosków popracować, wprowadzić dodatkowe punkty za bycie członkiem LGD, czy tez mieszkanie na terenie gminy CZŁONKOWSKIEJ LGD i nawet jak mieszkancy gminy Namysłów złożą wnioskji to i tak nei zdobędą nalezytej ilosci punktów.
Kto to występuje w takim czasie z LGD? Zero odpowiedzialnosci ze strony burmistrza. Jak dzieciak... Tupanie nóżką.

n
namslauer

Bunt Pan Burmistrza wynika z braku możliwości wtrącania się w procedurę podziału dotacji...
Nie pojęte aby osoba na stanowisku burmistrza nie rozumiała idei "oddolności" podejścia Leader. Nie jest to na szczęście kolejne "koryto" z którego można czerpać garściami bez pytania. SKANDAL ! Proszę nie szkalować pracowników LGD bo to ciężka i odpowiedzialna praca!

G
Gość
LGD Zielony Szlak to nieroby, krętacze, kombinatorzy i oszuści!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 maja 2008 r.paragraf 2.1
Tu można sprawdzić czy mieszkańcy gminy namysłów będą mogli wykorzystywać środki cze nie.
Widzę że pracusiowi brakuje argumentów na w/w rozporządzenie i obraża ludzi z LGD.
Dodaj ogłoszenie