Napięcie wokół rad dzielnic w Opolu. Padają zarzuty o...

  Napięcie wokół rad dzielnic w Opolu. Padają zarzuty o łamanie kontraktu społecznego

  Piotr Guzik

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Zimowe Opole z góry.

  Zimowe Opole z góry. ©flying images/Sławomir Mielnik (O)

  Przyszłości rad dzielnic nadal towarzyszy wiele znaków zapytania. Ich przedstawiciele przekonują, że władze miasta są negatywnie nastawione do obecnej formy funkcjonowania rad dzielnic i będą dążyć do zmian. Ratusz odpiera, że nic nie jest przesądzone, a kształt dzielnic zależy tylko od nich samych.
  Zimowe Opole z góry.

  Zimowe Opole z góry. ©flying images/Sławomir Mielnik (O)

  Temat zmian w radach dzielnic pojawił się na początku tego roku. Wtedy powołano specjalny zespół, który ma pracować nad rozwiązaniami, które z perspektywy urzędu miasta poprawią funkcjonowanie rad dzielnic. Zespołowi prezentowano m.in. wizję ograniczenia liczby dzielnic z 29 do 15.

  Po powołaniu zespołu odbył się konwent przedstawicieli rad dzielnic.
  Ci wyrażali oburzenie, że zespół ds. przyszłości tych jednostek powołano bez ich wiedzy i że nie mają tam swoich przedstawicieli. Postanowiono wtedy, że do kolejnego konwentu dzielnice Opola zastanowią się nad tym, jak widziałyby kwestię usprawnień.

  Kolejny konwent odbył się w poniedziałkowe popołudnie. Wybrano na nim dwójkę przedstawicieli rad dzielnic do zespołu: Barbarę Rak-Durkalec z Półwsi i Jerzego Mikę z Winowa. Program spotkania obejmował też dyskusję na temat rekomendacji i propozycji przedstawicieli dzielnic na temat ich przyszłości, jak i rozmowę na temat możliwego terminu wyborów. Tego jednak nie udało się zrobić, bowiem dyskusja często schodziła na obawy przedstawicieli rad.

  - Gdy tworzono rady dzielnic, to podkreślano, że mają kultywować tradycje i spajać lokalne społeczności. A teraz, krótko po tym, gdy triumfalnie dzielono całe Opole na dzielnice można odnieść wrażenie, że jesteśmy dla miasta jakimś brzemieniem - komentuje jeden z działaczy dzielnicowych, proszący o anonimowość.

  - Mamy być zbyt kosztowni i nie działać dość sprawnie. Cokolwiek powiedzieć na naszą obronę, to prezydent Arkadiusz Wiśniewski kontrował. Zupełnie, jakby w ratuszu była już jakaś wizja tego, jak to wszystko powinno wyglądać - opowiada.

  Podczas ostatniego konwentu padł też zarzut, że zamiar łączenia rad dzielnic byłby złamaniem jednego z zapisów „kontraktu społecznego”, w którym Arkadiusz Wiśniewski zapewniał sołectwom włączanym w granice Opola z początkiem 2017 roku przekształcenie w dzielnice, z budżetem 100 tys. zł na inwestycje każda.

  Grzegorz Marcjasz, sekretarz urzędu miasta podkreśla, że ratusz niczego nie stara się forsować. - Prezydent wielokrotnie podkreślał, że nie chcemy działać na siłę. Nie ma też mowy o złamaniu zapisów kontraktu. Prezydent obiecywał przekształcenie sołectw w dzielnice i tak się stało. Teraz chcemy rozmawiać ze wszystkimi dzielnicami o ich przyszłości. Czekamy na inicjatywy i propozycje ze strony dzielnic - zapewnia.

  - Jeżeli dzielnice zechcą się ze sobą łączyć, to jest to możliwe. Przykładowo, gdyby doszło to fuzji trzech dzielnic, to taki podmiot miałby 300 tys. zł na inwestycje, plus w sumie około 100 tys. zł na tzw. działania miękkie, na przykład na organizację festynów – mówi sekretarz.

  - Z tego, co wiem, dzielnice peryferyjne już wewnętrznie konsultują możliwość łączenia. To oddolne ruchy. Natomiast może być też tak, że ostatecznie zmian nie będzie i przez kolejną kadencję Opole będzie podzielone na 29 dzielnic - stwierdza Grzegorz Marcjasz.

  - W praktyce dla dzielnic to sygnał, że większe podmioty mogą być przez miasto faworyzowane - argumentuje Przemysław Pospieszyński, lider klubu Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta, a także członek zespołu ds. dzielnic.

  - Arkadiusz Wiśniewski podczas konwentu kilkakrotnie mówił, że dla niego optymalny byłby podział Opola na 10 dzielnic. A potem ratusz komunikuje, że sam żadnego planu nie ma. Trudno się w tej sytuacji dziwić niepewności wśród osób zaangażowanych w rady dzielnic - komentuje.

  - Prezydent podkreślał też, że w istocie decyzje w sprawie dzielnic podejmować będą radni, którzy wcale nie muszą przystać na wypracowane rozwiązania. Brzmi to śmiesznie o tyle, że to właśnie radni Arkadiusza Wiśniewskiego mają samodzielną większość i mogą mu przegłosować, co tylko sobie zażyczy - zauważa Przemysław Pospieszyński.  Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Rewolucja w rozliczaniu podatków

  Rewolucja w rozliczaniu podatków

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Wideo