Napój, który pobudza

Fot. archiwum
Fot. archiwum
Herbata ma wiele zalet leczniczych. Ale z kolei pita w nadmiarze, może wywołać kłopoty zdrowotne.

Wady herbaty:
w podwyższa ciśnienie tętnicze krwi
w może (pita w dużych ilościach) upośledzać wchłanianie żelaza z pokarmów
w występują w niej szczawiany, które sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych.

W naparze herbaty występuje szereg substancji wykazujących aktywność biologiczną, a działanie pobudzające zawdzięcza ona teinie, odpowiednikowi kofeiny - wyjaśnia prof. dr hab. Regina Olędzka z Klubu Miłośników Dobrej Herbaty. - Dzięki swoim właściwościom napój ten wpływa orzeźwiająco na organizm, powoduje zwiększenie zdolności do pracy umysłowej i fizycznej, zmniejszając jednocześnie poczucie senności, znużenia, wyczerpania psychicznego i fizycznego. Teina działa też na funkcje przewodu pokarmowego, regulując pracę jelit, a nawet niekiedy pełniąc rolę przeciwbólową.
Picia zbyt mocnej herbaty należy natomiast unikać przy:
w istnieniu wad serca
w zwiększonej nadpobudliwości
w nadciśnienia tętniczego krwi i miażdżycy
w stwierdzonej jaskrze.

Nie poleca jej się także ludziom starszym oraz kobietom w ciąży i dzieciom. - Innym składnikiem herbaty o dużym terapeutycznym działaniu są taniny nadające jej cierpki smak, a mające właściwości antybakteryjne i antywirusowe - podkreśla prof. Olędzka. - Udowodniono to już w latach czterdziestych w odniesieniu do grypy, opryszczki oraz innych chorób wywoływanych przez wirusy.
Podawane są również doniesienia o hamującym działaniu katechin, kolejnych składników tego napoju, na rozwój bakterii Helicobacter pylori wywołującej wrzody żołądka i dwunastnicy. Dotyczy to zarówno herbaty czarnej, jak i zielonej. W Rosji, a także w Chinach i Japonii zielona herbata była też stosowana dla zahamowania biegunek i innych schorzeń przewodu pokarmowego spowodowanych rozwojem niekorzystnej flory bakteryjnej.
Ponadto katechiny mają właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwwirusowe i moczopędne.

Herbacie przypisuje się także działanie zapobiegające powstawaniu próchnicy, dzięki obecności w niej wspomnianej już taniny oraz wysokiej zawartości fluorków. Jej liście mają bowiem zdolność kumulowania dużych ilości fluoru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska